basso

My Bike All Road

Recommended Posts

n-am mai avut rabdare dupa ce am vazut ce fac altii

asa ca ...

Imagine postată

ciclocross singlespeed urban ... :o

N.B. manetele de frana de cursiera trag fara probleme si vbrake-ul si frana pe disc

Misto

Si daca dai de vreun deal prea mare, poti sa schimbi lantul cu mana, sau cu putin antrenament poti sa-l dai pe foaia mijlocie cu piciorul din mers.:P

Intinzatorul e prevazut cu un surub care te poate ajuta sa-l aliniezi stanga sau dreapta cat sa urci/cobori inca un pinion, lantul e destul de lung cat sa permita inca un pinion mai mare, dar inca nu am probat. In plus are arc, deci pot sa trec si pe foaia de 32 cu conditia sa urc pe un pinion mai mare ca lantul sa fie intins. Acum ma obisnuiesc cu 42 la foaie pina gasesc una de 38 sau 39.

n-am mai avut rabdare dupa ce am vazut ce fac altii....

s-o alergi sanatos coane

mi-ai luat-o Inainte:D

poate Iti cumperi si o furca cu prindere de disc

sa inteleg ca ai vrea discuri? ...sau intregul pachet?...

discuri vreau,iar din pachet doar cadrul si etrierii Avid ma Incanta

un clasic:cool:

recunosc stikerele Reynolds ?

ce cadru e ?

auzi dar furca aia e putin stramba spre spate ?!

pare stramba din cauza obiectivului cu focala scurta. frumos trevizes imi place. eu fac un ciclocros dintr-un trek 311 fabricat in '83 cumparat de la stim noi cine :D va fi pe schimano 7 viteze cu ergopovere sa vad acuma daca ii pun pinioane de mtb sau schimb foile cu un compact.si niste gume ceva mai balonate de 32 si putin cramponate.rotile sunt niste mavic vechi..mavic XP11

Cadrul avea stickere "Peugeot Energy" roz pe care le-am dat jos, acum e un "noname" foarte elegant. In rest "Reynolds 531" si "Harris Cyclery". Cadrul nu era chiar 100% de cursiera, am avut probleme cu gasirea franelor potrivite. L-am transformat in ciclocros pentru ca se preta la cauciucuri mai groase dar mai ales mi-am alunecat ochii la alt cadru de otel :D

Urmaresc de ceva vreme thredul si vreau sa-mi explicati, fara sa-mi dati in cap daca se poate, cu ce e mai buna o bicla de ciclocros decat un MTB. Sau mai exact, ce poate ea sa faca si un MTB nu.

Avantajele unei cursiere le-am inteles fiindca posed una. Cu toate astea la asfalt prefer MTB-u' cu slickuri subtiri (1.1 sau 1.25) - datorita pozitiei mai comode. In rarele ocazii cand vreau sa-mi bat "recordul orei" scot totusi cursiera :rolleyes:

Inteleg si satisfactia de a avea o bijuterie de genul Cannondale-ului de mai sus in garaj - motivul meu de a tine o cursiera care si acum la 14 ani de la achizitie e o frumusete de bicicleta.

Multumesc.

singura explicatie ar fi ca impaca si capra si varza mai bine decat un mtb.

anume : pe plat e mai rapida si merge si pe off road:rolleyes:

@pacus

un ciclocros este o solutie mai buna pentru soselele proaste ale Bucurestiului, drumurile nationale, traseele "soft" off-road, samd daca iti este mila de cursiera din dotare. Cu exceptia datorata cauciurilor mai late, greutatea fata de o cursiera este insesizabila. Este o solutie foarte buna si pentru touring/trekking.

au cam spus Axe si Trevizes ce era de spus

si as adauga si eu....pana la urma e vorba de gust

depinde ce vrei de la un CYC

ideea de CYC,te gandesti si la viteze superioare pe off road[nu macadam sau DH]

dupa multe zeci de mii de km la ghidonul unei cursiere,vei sti sa strunesti cu succes un CYC pe off road

tocmai de aceea competitia cu acelasi nume este deschisa de obicei numai ciclistilor legitimati

daca chiar te interesa citeai cuvintele maestrului Gabee:rolleyes:

http://www.ciclism.ro/forums/f12/comunitatea-ciclocros-246/

dupa multe zeci de mii de km la ghidonul unei cursiere,vei sti sa strunesti cu succes un CYC pe off road

tocmai de aceea competitia cu acelasi nume este deschisa de obicei numai ciclistilor legitimati

nu trebuie neaparat sa vii din randul cursieristilor ca sa strunesti bine un CYC ,destui de multi profesionisti din randul cyclocrosului provin din mtb sau chiar din bmx:D

un precen soselist spunea ca si-ar pune ghidon de cursiera si pe MTB..idem

cei care merg doar pe MTB au o mare problema de adaptare cu ghidonul de cursiera

de asta am spus ca ai nevoie de un nr considerabil de km la ghidonul unei cursiere,te-ai descurca ok si pe CYC

iar profi merg si pe un gard daca-i pui pedale

si e valabil pt oricare 'sta' foarte mult pe bicla,devine a doua natura asa ca nu mai conteaza ce calaresti,merge...cu viteza

e doar parerea mea,nu Incerc sa te combat cu nimic;)

Exista furca fixa cu teava de 28,5 ? De carbon ar fi ideala . Daca ai una de asta si una cu amortizor pe un singur cadru de MTB , poti spune ca ai doua biciclete in una .

Asta e noul meu calut care se pricepe la toate drumurile

Imagine postată

Fain bidiviu coane... dar ioc discuri?

Ioc discuri boiere

federatia nu accepta la concursuri decat frane cantilever

Imagine postată

Faina scula !

Da' ce-i chestia aia argintie de deasupra franei spate ? :)

Nu arata mai bine cu una neagra ? Tot atat te costa ... :)

oare pana cand astia de la UCI o sa tina la chestia asta cu cantilever? are vreun sens, sau e doar asa o incapatanare sa se interzica franele pe disc?

in viitor o sa-ti schimbi foaia mare cu una cu mai putini dinti sau e ok asa? sau... in cursele de cyclocross, ajungi sa schimbi si pe foaia mare sau ramai mereu pe-aia mica?

da... faina scula! s-o calaresti calumea! :D

da' e de cross sau la baza e un mtb? intreb caci toptube-ul e coborat spre spate, cablurile merg pe sub toptube, si de-obicei nu se intampla asa. daca-i asa da-ne, te rugam, mai multe detalii. oricum, misto!

Daca nu ma insel, recunosc una din bicicletele lui Axe in cadrul acesta. Si apropo, ce s-a intamplat cu maestrul Axe? Nu mai are cont deloc :D Si era asa de activ 8->

Da, cadrul a fost a lui Axe.

Din pacate (sau din fericire?) a fost "axematriculat" de pe forum de prin iulie.

Si mie mi se pare o prostie impunerea unor anumite frane sau piese la unele concursuri.