basso

My Bike All Road

Recommended Posts

Nu e al meu cyc-u', era doar in vizita. Am inteles ca e la vanzare, sunt poze pe site-urile de profil. Eu sunt responsabil cu jeepu'. Le-am pozat impreuna ca mi s-a parut nostim ca erau ambele pe cauciucuri de 33 :))

SHWWIzT.jpg

Da, atata timp cat nu mergi nici la deal, nici la vale.

• Upvote 2

40/36 e arhisuficient pe orice catarare iar cu 40/11 cred ca ajungi pe la 35-37km/h

40/36 e arhisuficient pe orice catarare iar cu 40/11 cred ca ajungi pe la 35-37km/h

Asa e. Valabil doar pt zona Baraganului :)

• Upvote 2

Pe sosea, problema majora pe care o vei avea e data de salturile mari intre pinioane, in special daca mergi cu vant din fata. Cat despre "40/36 arhisuficient pe orice catarare", depinde enorm de greutatea ta si de nivelul de antrenament.

Pentru CX ar fi un grup excelent, pentru ture lungi pe sosea in nici un caz. Decat daca vrei sa faci turele alea relaxat, fara sa te intereseze foarte tare vitezele medii si eficienta la pedalat.

Mediile orare nu prea ma intereseaza iar pe catarari cu 34/30 (cursiera) ma descurc fara probleme.Singurul dezavantaj,intr-adevar,sunt salturile mari intre pinioane.Oare cu cat o fi mai usor acest groupset fata de un Force normal?

O singura placa se poarta de obicei la curse.

Pt un traseu mai frumusel nu cred ca e nimerit grupul

Pe bicla de antrenamente-ture am doua placi,42/34

Ar trebui sa fie mai usor.Nu ai schimbator de foi iar o maneta e 'chioara',doar pt frana.

Conu' Rosca Ciprian a trecut  si el la lucruri serioase !

Iaca taurasul lui

12242282_936317219738830_926993526_n.jpg

12248742_936317239738828_540497723_n.jpg

da....am luat bike-ul pt treaba de zi cu zi din oras, antrenament, ploaie, iarna, etc (cu gandul sa protejez celelalte biciclete)...dar sigur trec la lucruri serioase, so.. count me in  :-bd

• Upvote 1

Sunt ok cauciucurile daca spui  ca mergi si prin oras.Nu e cea mai fericita alegere pt off road,dar merg.

Salut,

Ma bate gandul sa-mi fac/cumpar o bicicleta polivalenta de antrenament in sezonul rece si eventual touring ( vara ). Sosea si offroad usor. Ce-mi doresc de la ea:

Roti 28 cu spatiu pentru cauciucuri ceva mai mari ( min. 32c )

Flatbar cu schimbatoare adecvate

Furca fixa

Preferabil cadru otel

2X10 sau 2X9

Nu m-ar deranja sa aiba prinderi de portbagaj, nu se stie niciodata :)

Eventual frane disc dar nu obligatoriu.

Echipare low-medie, sa zicem echivalent Tiagra

Buget 2500 lei.

Imi poate face cineva vreo recomandare ? Bicicleta noua sau SH in stare buna. Multumesc.

Eu as face-o pe bucati, in conditiile astea :). Si sa incapa balon pana la 40.

Da, desi as fi preferat bicicleta intreaga. Ai vreo idee de cadru ( sau frameset, mai bine ) ?

Vorbim de nou, SH găsești pe site-urile binecunoscute de acum.

Mi se pare greu spre imposibil să îndeplinești toate cerințele în bugetul dat. Ca opțiuni ai avea Cotic Roadrat (disponibil și ca frameset), ceva de la Pinnacle, Giant Toughroad, Scott Sub Speed 30 2015 pe site-urile românești.

• Upvote 1

Giant ToughRoad numai de afara, precum zice si otsdr, ca in Romania modelul ala sare de 4000 de lei.

De la magazinele romanesti, in afara de Scott SUB30, ar mai fi si astea (dar nu-s de otel):

http://www.biciclop.eu/bicicleta-focus-arriba-3-0.html

http://www.veloteca.ro/bicicleta-de-oras-corratec-c-29-gent-trk-2015

• Upvote 1

Sa zicem ca de buget as putea sa mai trag un pic. Fain Cotic-ul ala dar scump ( frameset ). Si Giant-ul imi place, cu toate ca nu e otel. Am mai gasit si asta:

http://www.on-one.co.uk/i/q/FRPXKBD2/planet-x-kaffenback-2-frameset

Arata bine in electric blue.

Sh n-am gasit nimic interesant, daca vedeti ceva frumos 48-50 nu ezitati, PM , ca altfel nu e voie. Multumesc !!!

Pe Evanscycle, excelente oferte de biciclete Pinnacle cu tot ce vreu eu, mai putin otel.

http://www.evanscycles.com/products/pinnacle/lithium-two-2015-hybrid-bike-ec071280

E si un Jamis atractiv http://www.evanscycles.com/products/jamis/allegro-comp-2015-hybrid-bike-ec072056

Tot Kaffenback-ul de otel imi place cel mai mult, dar ajunge scump si mi-e cam groaza sa ma apuc sa-l fac pe bucati.

Da vazusem Canyon-ul. Mi se pare cam scump, pentru ce ofera.

Multumesc pentru sugestii !

Se pare ca exista un nume pentru genul asta de bicicleta polivalenta pe care o caut eu: Fitness Bike. Un hibrid cu furca fixa, flatbar, posibilitati montare cauciucuri mai groase, aparatori si portbagaj, unele modele cu frane pe disc.

Foarte buna afacere si asta, de la Decathlon,cu furca din carbon, Triban 520 FB ( de la fitness bike ? )

http://www.decathlon.ro/bicicleta-btwin-sosea-triban-520-fb-rosu-negru-alb-id_8322799.html

• Upvote 1

Mai sunt fitness bikes - dar din Alu - pe mhw-bike.com. Au reduceri si transportul bicicletelor e gratuit in Ro.

Sau sunt cadre Cube ieftine (pt furci fixe sau cu suspensie) pe bike-discount, le gasesti la categoria trekking.

PlanetX Kaffenback are cel putin un forumist, poate ai putea proba bicicleta lui ca sa-ti faci o idee. Alta varianta ar fi fost si On-one pompetamine care mergea cuplat cu un butuc cu viteze integrate, dar vad ca nu-l mai au in oferta.

Evnetual un 29er rigid, din otel? Gen onone inbred

Da vazusem Canyon-ul. Mi se pare cam scump, pentru ce ofera.

Multumesc pentru sugestii !

Se pare ca exista un nume pentru genul asta de bicicleta polivalenta pe care o caut eu: Fitness Bike. Un hibrid cu furca fixa, flatbar, posibilitati montare cauciucuri mai groase, aparatori si portbagaj, unele modele cu frane pe disc.

Ti-ai prins urechile in marketing, ce vrei tu e de fapt un 29er cu furca fixa si ghidon ingust :))