basso

My Bike All Road

Recommended Posts

Faina scula !

Da' ce-i chestia aia argintie de deasupra franei spate ? :D

Nu arata mai bine cu una neagra ? Tot atat te costa ... :-bd

Doctorii astia de biciclete,au ochii prea ageri:D

se stie Doc Imagine postată,pana la ultimul :D

in viitor o sa-ti schimbi foaia mare cu una cu mai putini dinti sau e ok asa? sau... in cursele de cyclocross, ajungi sa schimbi si pe foaia mare sau ramai mereu pe-aia mica?

da' e de cross sau la baza e un mtb?

o sa schimb placa de 50 cu una de 46,cea mica ramane de 34

sigur ca am folosit placa mare

cadrul e de cross,deci pt roti de 28,nu a fost modificat din cadru de MTB

Daca nu ma insel, recunosc una din bicicletele lui Axe in cadrul acesta.

da,cadrul Il am de la Axe

Insa din pacate va trebui sa-l vand,e putin cam mare pt mine,56.

Si mie mi se pare o prostie impunerea unor anumite frane sau piese la unele concursuri.

si mie mi se pare deplasata interzicerea anumitor piese,exceptand orice tip de suspensie

ai vazut doar cum arata un CYC cu frana pe discurim/

apropo,cadrul asta are si prindere pt disc,Insa furca nu.

Cadrul din poza pare a fi de trekking,e o diferenta intre un cadru de cyc si un tk,de ex. lungimea headtube-ului,care la tk e mai mica pentru ca e facut sa fie folosit numai cu ghidon drept,dar tu ai compensat cu pipa mica.

Franele pe disc ar fi un avantaj,la fel si furca cu suspensie,chiar si v-brake-urile sunt interzise.

Salutare la toata lumea!

M-am hotarat de curand sa-mi trasform MTB-ul hardtail Rockrider 5.2 intr-un fel de "ciclocros", adica sa-i pun roti de 28" si o furca fixa de 28".

Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1) exista furca fixa de 28" cu gat de 1 1/8"?

2) exista frane v-brake la care sabotii sa poata ajunge la janta de 622mm diametru sau singura solutie ar fi sudarea pe cadru a unor noi suporti de frana si atunci mai bine ma las pagubas?

Va multumes anticipat.

salve Dragos,Scorpionul de Bucuresti si-a transformat MTB-ul In CYC

Imagine postată

e buna ideea lui Thor,daca nu vrei sa te complici cu suduri

daca totusi vrei sa muti suportii V-brake mai sus,avem un meserias ok

spor la treaba :D

Varianta mea e propusa in ideea de a schimba oricand inapoi la MTB.Scoti adaptoarele,pui rotile de 24 si furca cu suspensie si gata,offroad again.Daca sudezi nu te mai poti intoarce. =))

Mersi.

Sincer sa fiu nu sunt foarte hotarat daca sa purced la aceasta operatiune deoarece bugetul meu este foarte redus ( de exemplu eu ma gandeam la o furca fixa de 28" pana in 100 ron fata de cea de ciclocros din carbon recomandata de Thor care am vazut ca e 450 ron ). Nici bicicleta nu ar iesi chiar un ciclocros deoarece as schimba doar rotile si furca ( nu si ghidonul, frane cantilever etc.)

Oricum multumesc pentru sfaturi.

Furca de carbon a fost ca exemplu.Ai intrebat daca exista furca de ciclocross cu gatul de 1 1/8.

Bineinteles ca se gasesc si furci mai ieftine din otel.

clar

la magazinul lui Dinu Vlad din Ploiesti am vazut o furca din otel pt CYC la 60 ron

Eu,pe unde am fost,nu l-am vazut.Pandeste o comanda pe bike24(topicul Cafeneaua) si iti iei de acolo.

Nu stiu daca e cyc :) dar asta e ce-am reusit sa fac pentru toate drumurile.Astept sugestii ca sa ma mai apropii nitel de cyc;)

Nu stiu daca e cyc :) dar asta e ce-am reusit sa fac pentru toate drumurile.Astept sugestii ca sa ma mai apropii nitel de cyc;)

Eu ti-as sugera ghidon de cursiera si ergopowere. Ghidonul de cursiera a fost o revelatie pentru mine, una din cele mai utile inventii, ai la dispozitie mai multe pozitii ale mainilor pe ghidon, exact ce-ti trebuie la drum lung.

Multumesc Florin dar ca sa pun ghidon si ergopowere am niste intrebari:

1.Clestii de frana de la ergopower o sa-mi stranga v-brake-urile?

2.Trebuie schimbata si pipa cred pt ca are prindere mica,lantul si pinioanele pt ca am doar 8(nu stiu daca exista ergopower pt 8 pinioane)-schimbatotul pe spate e de 9 la fel angrenajul pedalier.

Daca are cineva de vanzare niste ergopowere as cam incerca ca prea lauda toata lumea ghidonul de cursiera 8->

Uite si o poza ceva mai artistique.Mi-e si mie draga de asta tot pun poze:X:X

focus arriba

Sunt ergopowere de 8, chiar si de 7.

Cu franele e cam la limita, daca sunt reglata foarte bine, poti folosi manere de cursiera cu V-brake. Exista si un adaptor pentru a le imperechea mai bine, dar nu am vazut de vanzare in Romania.

Daca nu merge pui frane cantilever si gata.

Se gasesc si mini v-brake, compatibile cu ergopowere. Ergo de 8 gasesti, Shimano 2200 (2300) sau Shimano R500. Ultimele sunt de nivel 105, dar mai scumpe.

Ma gandeam ca o solutie mult mai simpla ar fi sa pun pe spate frana pe disc si gata. Voi ce parere aveti?

*LucianTheOne , *Florin75

Multumesc pentru sfaturi mai am o singura intrebare si ma apuc de treaba: ghidonul trebuie sa fie unul special (pentru ca am vazut la cyc ghidonul mai "adunat" si orientat altfel decat la cursiera) sau pur si simplu se regleaza mai sus din pipa. Si ca dimenisune de cat? de 42,44..sau conteaza cat sunt eu de lat in umeri:-/

In realitate nu ghidonul e neaparat diferit , ci pozitia manetelor care sunt puse mai sus decat la cursiera.

Dar da exista ghidon special de ciclocros dar nu e extraordinar de diferit fata de cel de cursiera si oricum nu prea merita.