ovidiu

14.08.2011 - TransAlpin Bike Marathon

Recommended Posts

Sunt mai multe firme de transport care fac legatura cu Tg Jiu, cu plecari din Bucuresti, Valcea, Craiova si trec prin Novaci. De aici te urci pe bicicleta si dai la pedale pana in Ranca. Sau te cuplezi cu alt participant care are loc liber in masina. Da un anunt aici pe forum si unul pe pagina competitiei pe Facebook si sigur o sa gasesti. Bafta

M-am interesat ce curse cu autocarul sunt insa este destul de greu sa te lase cu bicicleta din pacate. O alternativa ar fi trenul pana la Tg. Jiu si de acolo pana la Ranca prin forta pedalei, insa nu are vagon de biciclete si din nou apare problema bicicletei, spaga daca accepta nasul etc. Am adaugat anunt si pe market in lagatura transportul din Bucuresti pana la ranca, poate pana vineri se gaseste un participant cu un loc in masina, care vrea sa mai imparta din cheltuiala. In fine, daca reusesc sa ajung bine, daca nu mult succes organizatorilor si sper ca anul acesta sa fie inceputul unui lung sir de competitii mountainbike in zona.

• Upvote 1

Astazi am terminat de marcat portiunea de traseu Ranca ,releu, pestera. Marcat cu spray forestier orange, sageata inainte, stanga, dreapta, x drum blocat, 3 sageti in jos traseu greu. 90 % traseu de vis , 10 % greu.

Maine plecam pe traseul scurt , miercuri traseul lung.

Concurenti la traseul marathon vor avea un ktm deschizator de traseu.

Pentru cazare sunati la dl Panescu de la Panoramic si o sa va orienteze catre pensiunile private fara publicitate online. 0722281990

Pentru cort, chiar acum stau pe o pajiste de la releu in jos pe drumul vechi pe stanga sunt 2 stane. Puteti pune cortul langa ei aveti si lapte branza :)

Si acum ca putina publicitate pentru cei care ma ajuta si o sa ma ajute si in ziua concursului (consumati cu incredere haleala si bautura). La baza partiei unde o sa fie startul, cabana Teleschi si pensiunea Panoramic.

In rest tragem tare sa va simtiti bine si facem traditie anuala :)

Bafta

• Upvote 1

Salut, "Concurenti la traseul marathon vor avea un ktm deschizator de traseu" va rog sa plece cu mult inaite KTM-ul si eu sunt pasiont de motor dar fratilor sa inghiti ceva CO2 sau NOx inainte sau pe traseu nu sunt incantat, imi pare dar s-a mai intamplat asta si la alte concursuri si chiar pica rau. Sunt convins ca o faceti pt siguranta noastra si verificarea traseului dar ganditiva un pic si la acest aspect.

bafta mare la organizare si la acest concurs se va implini un vis pt mine ;)

• Upvote 2

Cine nu are cu ce sa vina, avem locuri in masina. Plecare din TM. Contact la 0722153666 (soferul) , comrace93@yahoo.com sau 0771578101

Mai am si eu un loc din Bucuresti care s-a eliberat la mine in masina...

Se intoarce cineva duminica dupa concurs in Bucuresti si are un loc de un om in masina? :)

Cred ca mai toata lumea se intoarce luni... La voi nu e liber?

A gasit cineva o prognoza meteo pentru Ranca?

Prognoza arata bine (soare cu nori) . Eu m-am uitat la Bumbesti jiu, care e oarecum in aceeazi zona . Dar la munte vreme e imprevizibila, asa ca trebuie sa fim pregatiti pentru orice.

Sunt curios daca a plouat azi . Oricum ar fi abia astept sa ajung acolo :)

Cred ca mai toata lumea se intoarce luni... La voi nu e liber?

Ziua mea de 15 august va fi in alta zi :) așa că da, luni la lucru.

Se intoarce cineva duminica dupa concurs in Bucuresti si are un loc de un om in masina? :)

Eu ma intorc Niji Duminica dar pana la Pitesti din pacate daca te aranjeaza fara probleme ;)

Pt dus daca cineva este interesat plec din Sibiu pe Saliste am ceva treaba la Saliste la Jaborea Internationala Ro-JAM Sambata si voi pleca din Saliste Sambata seara am 1 doua locuri libere in masina cu care cu placere le putem partaja :D

o zi faina si sper sa nu ploua

Eu ma intorc Niji Duminica dar pana la Pitesti din pacate daca te aranjeaza fara probleme ;)

Pt dus daca cineva este interesat plec din Sibiu pe Saliste am ceva treaba la Saliste la Jaborea Internationala Ro-JAM Sambata si voi pleca din Saliste Sambata seara am 1 doua locuri libere in masina cu care cu placere le putem partaja :D

o zi faina si sper sa nu ploua

am uitat 0721269731 Marian

Intrebare: cate puncte de revitalizare vor fi pe traseu ,si daca organizatorii vor pune la dispozitie graficul traseului maraton pentru prindere la ghidonul bicicletei.

Ar vrea cineva sa legam cele 2 concursuri ? Adica sa mergem la ranca si apoi toata saptamana sa stam pe acolo si sa mergem direct la Geiger, e aproape sibiul. Eu as vrea sa fac transalpina pe bitza, dar singur nu m-as baga. Vreau sa fac si transfagarasanu pe bitza. Am putea sta la cort, sau sa facem cumva sa fie cat mai ieftin, cat mai bine.

Sunt doritori sa mi se alature ? sa stiu cum imi fac planu :)

Luati va rog legatura cu mine comrace93@yahoo.com sau 0747070905

Intrebare: cate puncte de revitalizare vor fi pe traseu ,si daca organizatorii vor pune la dispozitie graficul traseului maraton pentru prindere la ghidonul bicicletei.

Pe traseul , marathon doua puncte la km 23 si km 34, la classic la km 23 unde este bifurcatia celor doua trasee. Aveti multe izvoare si cascade cu apa potabila. Am vrut sa fac si profilul de altitudine dar din pacate am depasit cu mult bugetul. Sper sa fie totul bine si la editie viitoare o sa am profil si harta.

Salut!Mama ce tentanta este propunerea ta dar...ca intodeauna trebuie sa existe un dar...de la 1 aug.ma pensionara fortat,am timp berechet ptr.placerea mea,muntele pe bicicleta dar...ca tot zisei eu ca trebuie sa fie mereu un dar...daca me "pensioneaza" si nevasta?Parca nu as renunta la ea in favoarea biclei pe munte,avind in vedere ca are vreo 15 ani in spate...nici nu sti cit ma ajuta asta la concursurile mtb,deci...poate anul viitor,cind o mai imbatrini(ea),eu,voi veni in continuare la concursuri.

stie cineva in stare e drumul Petrosani - Ranca care trece pe langa Obarsia Lotrului, sau se merge prin Tg Jiu - Novaci - Ranca???

de la obarsie in sus e perfect. Nu stiu de la tg jiu la obarsie, eu am mers azi de la ranca la obarsie si catre voineasa, unde e ciuruit rau de tot

Vremea acolo e foarte imprevizibila. Eu am facut o tura de o zi prin zona, pe Transalpina si Strategica, si am avut toata ziua soare, doar seara cand am ajuns inapoi am dat de ceata si ploaie. Sotia mi-a spus ca toata ziua in Ranca a fost ceata si ploaie - sus era soare si vizibilitate perfecta pe zeci de km. O sa pun pozele cand ajung acasa pe picassa.

Palpitant, acesta este cuvantul pe care l-as alege pentru a descrie f. pe scurt acest maraton. Am plecat pe Transalpina, am coborat pe asfalt pret de cateva minute cu viteze pe care nu m-as fi gandit vreodata sa le ating la un concurs de MTB, am urcat pana la releu, si de acolo a inceput distractia. Am coborat prin pasuni, prin paduri, pe sleauri, pe pietre, pe langa bicicleta uneori, pana la treptele care duc catre Pestera Muierii. Acolo o multime de turisti care se intrebau: 'Aoleu, mai sunteti multi?'

A inceput o urcare usoara, am ajuns la punctul de alimentare, am mai mers vreo 2Km, si s-a dezlantuit potopul... Grindina, tunete, fulgere...

Si apoi partea ce mai frumoasa: traseul traverseaza un parau. Doar ca parul de umflase de la torentiala si curgea suvoaie tulburi cu mult prea repede pentru a fi traversat in siguranta. Organizatorul, de treaba, nu ne-a lasat sa trecem. Un mare plus pentru ca acest scenariu a fost prevazut si cineva era acolo sa ne pazeasca.

Noua insa, uzi pana la piele, la 10 grade nu prea ne convenea sa stam. Asa ca ne-am unit puterile, si am adus un bustean lung de vreo 10m pe care l-am proptit bine pe ambele maluri, apoi, unul cate unul, sprijinindu-ne de bustean si cu bicla-n carca am trecut pe partea celalata. 20-30 de insi, au pus umarul si impreuna au invins. Tare!

Mi-a placut foarte mult ca pe traseu am intalnit oameni care ne aplaudau si ne incurajau.

Tin sa ii multumesc lui Vali Oprisoiu care s-a oprit si m-a ajutat pret de vreo 5 min sa imi pun lantul, si m-a si sfatuit ce sa fac sa nu mai sara. Gestul dansului mi se pare extraordinar, avand in vedere ca de obicei trage la podium. Mai rar asa...

Plusuri pentru organizare: marcaj bun, multi fotografi, oamenii de de punctul de alimentare foarte 'conectati' si in priza, politia rutiera pe portiunea scurta de asfalt de la pestera, atmosfera de la final, tocanita si mamaliguta de nota 10.

Minusurile le las pentru altii mai carcotasi. Eu de obicei vad partea plina a paharului.

O recomandare doar, daca se perminte: la anul sa se dea startul macar cu o ora mai devreme.

• Upvote 2

A fost o atmosfera de basm - asta incluzand peisajul, traseul pe langa rau, dar si fulgerele si trasnetele din timpul cursei. Partea cu fulgere si trasnete pe mine m-a prins in masina :rolleyes:. Marcaj bun - nici nu aveai unde sa o aburesti, avand in vedere ca traseul s-a desfasurat 90% pe drumuri forestiere. Imi pare rau ca nu am apucat sa gust in tocanita, dar aveam drum lung pana acasa si nu mi-am permis sa ma destrabalez cu bunataturile pregatite de organizatori. Sper sa devina si acest maraton unul cu traditie. Felicitari oragnizatorilor.

• Upvote 2

Un traseu tehnic pe coboriri intr-un peisaj de vis, atmosfera de basm cum spunea si Muti,organizare buna, ploaia de la final cu masaj de grindina bonus, schimbul de impresii si discutiile de dupa,toate acestea au dus pt mine la realizarea unui sfirsit de saptamina reper de acum in colo. Pacat de cele 9 gauri din 2 camere care m-au facut sa pierd un loc pe podium.Multumiri din suflet prietenului care mi-a dat peticele lui sa pot continua cursa(pacat ca nu ne-am vazut dupa sa ti le pot inapoia) nr 86 daca tin eu minte dar poate-mi oferi posibilitatea sa rasplatesc generozitatea gestului tau la Geiger sau la un marathon viitor.(0744422992)

Pt Bogdan - mi-a facut placere sa mergem ceva vreme impreuna si daca nu ma opream eu sa te ajut sigur se oprea cineva dintre noi doar suntem o mare familie cu aceias pasiune.

Mie mi-a placut f mult si daca Paul se va implica sa devina o traditie maratonul de al Rinca o sa revin cu placere de fiecare data!

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.