ovidiu

7.08.2011 - Triatlon Cupa "Háromszék" Reci

Recommended Posts

Anul acesta este editia a XX.-a si organizatorii vin cu o surpriza! Din 2011 acest triatlon va fi off road! Tot concursul va fi organizat in Mestecanisul de la Reci. Pentru detalii si informatii si inscriere

vizitati situl www.alpinsport.ro sau trimiteti un mail la iroda@alpinsport.ro.

Din 2011 acest triatlon va fi off road!

Pai atunci schimba titlul in x-terra :P

Mai studiaza problema si pe urma discutam!

Of, dar pe sosea cand mai concuram ,imi pregatisem ghidonul de contratimp pentru Reci.

Mare pacat!

Cel mai de traditie triatlon de sosea autohton tocmai a murit... :-(

Sunt trist.

Mmm, da! Si eu ma pregateam pentru aceasta competitie si se pare ca a murit, vorba lui Sandor.

Moare pentru unii naste pentru altii. Sa ne vedem cu bine la Mamaia (sper sa nu se pedaleze pe nisip) :D

Decat asflat cu cratere mai bine mestecanis zic eu.. :)

problema nu era asfaltul, ci cine circula pe drumul acela.De3 ani decand a devenit drum national si circulatia a devenit intensa si cine a participat pana acuma stie cum a fost. Nici politia nu putea face fata restrictionarii circulatiei...

Mare pacat!

Cel mai de traditie triatlon de sosea autohton tocmai a murit... :-(

Sunt trist.

Te inteleg Sandor.nu mai aveam alta varianta..decat a renunta complet.

@Sandor

Stiu cat de mult tineai la concursul de la Reci. Avea deja o istorie in spate. Si eu sunt un pic dezamagit. As fi sperat la un concurs de sosea cu traficul complet inchis, in loc de un traseu complet nou pe off road.

@organizatori

Se pot da mai multe detalii despre noul traseu de bicicleta / alergare?

Cat de tehnic este traseul? Diferente de nivel exista? Se poate concura cu bicicleta de ciclocros sau este exclusiv pentru mtb?

Mi-ar place o descriere mai detaliata a noului traseu de bicicleta (drum de pamant / piatra / radacini de copac / cum s-ar prezenta pe timp de ploaie) avand in vedere ca este prima data utilizat.

Inscrierea online va fi activ numai miercuri! Dar daca vreti sa va inscrieti o puteti face prin mail la adresa iroda@alpinsport.ro Datele necesare:Nume, prenume, Carte de identitate numarul si seria, adresa, localitatea, sexul, proba de concurs si categoria de varsta si marimea tricoului!Multumim pentru intelegere!

Eu unul mă bucur că s-a ales varianta asta. Din păcate la Reci nu erau condiţii pentru triatlon pe asfalt. Ce nu-mi place însă e că a fost scurtat înotul...

Pentru cei interesati! Inscrierile au fost activate cat si plata online cu card! Asteptam izita celor care sunt interesati! Si va rugam sa dati vestea mai departe sa afle mai mult alume despre concurs!

www.alpinsport.ro

PS sper ca maine deja sa pot afisa si traseul gps!

Ok, ne inscriem si la Reci.

Insa acum rog pe cineva care stie unde pot contacta echipa BIOEEL care alcatuieste clasamentul triatlongrandprix ,vreau sa semnalez o greseala in clasamentul alcatuit de ei.

Te inteleg Sandor.nu mai aveam alta varianta..decat a renunta complet.

Inca din Octombrie (cand am povestit in drumul spre MIB) stiu ca ati luat in calcul mutarea asta.

Mi-ar placea sa cred ca inainte de hotararea asta ati incercat toate posibilitatile:

- modificarea traseului pe ruta: lacul Reci-Borosneul Mare-Zagon (asfalt excelent, trafic=0)

- apelarea la autoritati pentru obtinerea/inchiderea traseului ca in 2010

Pentru multi dintre triatlonistii de azi, Cupa Haromszék a reprezentat primul pas in triatlon!

Atmosfera prietenoasa, cadrul natural si organizarea inimoasa au fost atuurile care l-au mentinut in istorie, creand traditie.

E pacat ca tinerii/curajosii ce vor sa incerce triatlonul, nu mai au sansa de a o face la Reci.

O sa-mi spuneti ca se poate si off-road... da, dar nu la fel ca pe sosea. Primele pedale le-am dat cu totii pe sosea, chiar si cu tricicleta. Ne deplasam pe sosea 90% din timp deci pe sosea ne simtim confortabil.

Proba de sprint 500m/20Km/5Km a oferit intotdeauna acel "poti si tu face asta".

NU cred acelasi lucru despre varianta "off-road" - ploi/noroaie, zone tehnice si sentimentul de "cine ma aduna din padure, daca patesc ceva" omoara curajul celor aflati la prima incercare.

Fiica mea Andreea s-a antrenat pe sosea pentru primul ei triatlon la Reci in 2011. La fel si Luminita. Nu vrei sa stii ce dezamagite au fost la aflarea vestii. Si nu cred ca sunt singure.

Ce variante mai au cei aflati in situatia lor?

Cupa TriAluta? (nu am auzit nimic de editia a II-a anul asta)

TriChallenge Mamaia? (nu vreau sa fiu rau dar nu se compara cu atmosfera "low key" si "soft" a triatlonului Reci)

Raman cu sentimentul de tristete ca triatlonul de sosea e pe cale de disparitie in RO.

Oradenii au facut un lucru extraordinar - XTR triatlon Oradea - in primul an cu ceva probleme (unele tocmai din cauza unei portiui "off-road"), perfect la editia a 2-a (pe asfalt)! Organizatorul imi spunea ca vrea ca XTR sa devina o masinarie de facut ironmani, si cred ca va reusi.

O cursa pe distantele HALF/FULL ironman necesita multa pregatire si ... alte curse mai scurte, de pregatire.

Din pacate, in conditiile in care cursele cu traditie au cam "murit": IronMan Zarnesti, Triatlonul Timisoarei-Cupa Helvetica, Cupa Haromszék... - ironmanii autohtoni se vor antrena/concura in exil (curse in HU/vest). Pacat!

Paradoxal, Alpinsport reuseste sa organizeze foarte bine duatlon:

- pe sosea (Zilele Sf. Ghe.)

- "off-road" (Zilele Sportului)

De ce nu s-ar putea si triatlon:

- pe sosea (Cupa Haromszék)

- "off-road" (la Moacsa/Padureni - zona complet fara asfalt)

???

• Upvote 3

@Sandor. Aveam de ales de a nu organiza acest eveniment si de al face off orad. Ca anul acesta se face off road nu inseamna ca ramane asa.Avem mari dificultati de a opri traficul.

• politia nu mai vreasa e spijine cu inchiderea totala a traficului
  • anul trecut nici populatia nu a punctat inchiderea traficului
  • dupa eveniment au fost foarte multe atacuri in media la politie si la consilii
deci erau foarte putine sanse sa inchidem iar traficul. Iar cu traficul deschis nu mai dorim pe acel traseu. Drumul sa facut drum judetean si sa sporit circulatia. Deci nu este sigur pt concurenti. Eu nu-mi doresc un cocnucrent accidentat.

Ramanea sa ne mutam in alta parte care nu prea exista (dar vom cauta) sau abandonam evenimentul sau... il facem offroad.

Tu ce ai fi facut Ca noi am ales sal mentinem in viata chiar si asa pe aparate si speram la o inbunatatire a situatiei!

Totusi este editia a XX.-a

Sper ca ramaneti langa acest eveniment si la anul si vom spera impreuna!

Cu stima!

Am inceput sa incarc Lista concurentilor inscrisi! Apare plata celor care au trimis o copie dupa depunere! Ceilalti vor aparea numai luni dupa consultarea extrasului bancar! O seara placuta va doresc!

PS . Dupa cina voi pune si traseul, numai ca un traseu cu burta goala nu merge!!

Am reusit sa incarc traseele de ciclism si alergare! www.alpinsport.ro sectia Traseu

@Sandor... Drumul sa facut drum judetean si sa sporit circulatia. Deci nu este sigur pt concurenti. Eu nu-mi doresc un cocnucrent accidentat.

Ramanea sa ne mutam in alta parte care nu prea exista (dar vom cauta) sau abandonam evenimentul sau... il facem offroad.

Tu ce ai fi facut Ca noi am ales sal mentinem in viata chiar si asa pe aparate si speram la o inbunatatire a situatiei!

Totusi este editia a XX.-a

Sper ca ramaneti langa acest eveniment si la anul si vom spera impreuna!

Cu stima!

Credeti-ma ca m-am pus de multe ori in situatia organizatorilor si stiu ca e foarte greu.

Un eveniment de succes se masoara prin lipsa incidentelor (nu mai spun de accidente), sentimentul de securitate pe traseu, multimea/entuziasmul voluntarilor si-n final multumirea concurentilor.

Daca se poate inchide traficul pt. raliuri (in centrul Brasovului, spre Poiana Brasov etc.), pentru maratoane de alergare (centrul capitalei la MIB) trebuie sa se poata cumva si pentru triatloane (ex. Mamaia).

Am vazut prea multe triatloane/duatloane anulate din cauza neputintei/complicatiei cu oprirea traficului (IronMan Zarnesti, Duatlon Prejmer etc.) ca sa vad cum dispare cel mai de traditie triatlon de sosea din Romania!

Pentru viitor, va rog mult sa luati in calcul traseul propus de mine (lacul Reci-Borosneul Mare-Zagon si retur) sau incercati sa apelati/interveniti la autoritati macar pentru restrictionare trafic.

Daca Tri-Aluta poate organiza triatlon in oras (Sf.Gheorghe), trebuie sa poata si Alpinsport la Reci!

Mult succes la organizare!

P.S. Daca ma intorc "sanatos" de la ExtremeMan Nagyatad (IronMan-HU) poate ne vedem la Reci sa povestim...

(parca aveati ceva tricouri in plus de anii trecuti) ;-)

Sandor nu uita! Trialuta organizeaza cu succes triatlonul in "ORAS" iar Reci este in mediul rural :( oameni incapatanati care nu se lasa. Dar iti voi explica in detaliu cand ne intalnim!

Anul trecut era oprita circulatia complet dar cine a fost la "bariera" punctul de intoarcere pt ciclism la intersectie unde era o bomba pusa sa explodezee pe la ora 15,din pacate nimeni nu putea sa opreasca omenirea gata pentru gratare si mici etc si a explodat pe la ora 12:30 din fericire fara sa se accidenteze vreun concurent , pentru binele nostru( cum s-a intamplat la editia din 2009).Nici anul asta nu o sa scapam de probleme si de aceea am hotarat sa nu renuntam la ideea organizarii concursului .

Vor fi premiate categoriile open

Primii trei la fiecare categorie de varsta sau in clasamentul general?

Plata am facut-o de vreo saptamana, nu apare confirmata pe site, nu am scaner.(Daniel Brateanu)

inscrierea online se prelungeste pana pe 03 august!

Maine se ia axtrasul de la banca si vom afisa banii intrati . toti cei care au trimis banii vor fi confirmati.Daca ati trimis sigur au ajuns bani!

Guest
This topic is now closed to further replies.