ovidiu

7.08.2011 - Triatlon Cupa "Háromszék" Reci

Recommended Posts

au fost in jur de 1250-1300m

nici chiar asa, max. 100 m in plus cred. nu ca ar mai conta acum, oricum distanta e aceeasi pentru toti concurentii.

• Upvote 1

@Anka, am citit cu interes cele scrise de tine si nu sunt intru totul de acord in urmatoarea chestiune: chiar nu poate fi un sportiv in stare sa-si tina minte turele pe care le are de efectuat?

La bicicleta nici nu pot sa-mi inchipui ce poate fi mai simplu decat sa te uiti la kilometrajul bicicletei (pe care l-ai resetat la zero la startul cursei) pentru a vedea exact la a cata tura te afli.

La alergare, dupa ce ti-ai retinut, ca reper aproximativ, timpul pe prima tura, stii exact unde te afli, la fiecare trecere prin zona de start/sosire.

Daca esti un perfectionist ce te tine sa investesti intr-un GPS model runner, am vazut destui sportivi care folosesc asemenea dispozitive.

Nu cade nimanui bine cand vede pe altii ca mai sunteaza pe ici pe colo, dar asta nu ne da dreptul sa dam vina pe arbitrii, ca au avut nu stiu ce comportament, etc.

Personal pot zice ca nu mi-a cazut bine cand, pe tura de alergare, unul dintre organizatori a demarat in tromba cu un jeep, in fata mea la nici doi metri si a ridicat un nor mare de praf si nisip. Poate era chiar grabit omul. Am continuat cursa si nu m-ar ratoit la nimeni pentru asemenea aspect.

Cu toate astea apreciez pozitiv efortul organizatoric si concluzionez ca a fost un concurs reusit.

Inchei aici, ca ma apuca nostalgia cand ma gandesc ca am participat si la editia cu nr. 1.

• Upvote 1

io va urez succes la organizare...si va spun ca o sa venim din nou la anu si o sa incercam sa castigam. Nu de alta, dar e un concurs cu traditie care nu trebuie ratat.

Problemele nu apar neaparat la organizare, ci la concurentii care taie cate o baliza...sau fura o tura la alergat sau la bicicleta...fiind lipsiti de fair-play. Se intampla la multe concursuri, nu numai aici. Asta e...probabil in viitor o sa avem si noi mentalitatea aia de fair-play. Pana atunci, succes la toate activitatile voastre!!!

:)

La solicitarea voastra sa verificat foaia de albitraj a albitrului de bicicleta si s-a constatat ca na furat a facut toate 5 ture daca referiti la acesta ...

Chiar am fost foarte surprins că în tura 2 sau 3 de biclă a trecut pe lângă mine şi Daniel un individ care părea de la ştafetă (era în haine de bike, cu un rucsăcel în spate) şi chiar m-a impresionat cu ce viteză rula - noi aveam cam 32 km/h şi ne-a depăşit fără mari emoţii. S-ar putea ca tipul chiar să fi fost aşa de bun!

Sunt la a doua participare la Reci si pot sa spun ca am vazut un progres in organizare fata de anul trecut. Traseul marcat PERFECT, puncte de control si de alimentare suficiente, fara probleme de cronometrare. Eu zic ca a iesit foarte bine pe ansamblu (spre deosebire de Sf Ana unde pentru mine organizarea de anul acesta a fost o mare dezamagire).

Un aspect care poate ar trebui analizat in viitor este eliminarea suprapunerii intre traseul de bicicleta si cel de alergare (sau macar delimitarea unei benzi de alergare separate). Au fost portiuni pe traseu unde se mergea cu peste 30km/h printre alergatori si nu era prea safe.

Sunt la a doua participare la Reci si pot sa spun ca am vazut un progres in organizare fata de anul trecut. Traseul marcat PERFECT, puncte de control si de alimentare suficiente, fara probleme de cronometrare. Eu zic ca a iesit foarte bine pe ansamblu (spre deosebire de Sf Ana unde pentru mine organizarea de anul acesta a fost o mare dezamagire).

Un aspect care poate ar trebui analizat in viitor este eliminarea suprapunerii intre traseul de bicicleta si cel de alergare (sau macar delimitarea unei benzi de alergare separate). Au fost portiuni pe traseu unde se mergea cu peste 30km/h printre alergatori si nu era prea safe.

Salut,

Zsolt sunt, unul din organizatorii de la lacul Sf. Ana, imi pare foarte rau ca anul asta nu am putut satisface pe toata lumea cu organizarea. Multumesc ptr. semnalmente si la anul o sa luam in considerare observatiile voastre si o sa ne straduim sa facem totul ca la carte.

Mersi de intelegere

Zsolt(CHE)

Cand vor fi postate rezultatele?

Le gasesti pe pagina 2 postate de Ovidiu.

A fost un concurs frumos,vremea buna contribuind la reusita. Organizatorul a fost ajutat si de doamne-doamne, nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca era cineva prins dub gardul cazut peste podium. Deci mai multa atentie la detalii pentru data viitoare.

Imi pare rau ca am plecat din zona fara sa pap un gulas, nu neaparat din partea organizatorului, asa ca sunt nevoit sa revin cu ocazia maratonului mtb. :)

LE: rechinul e vigilent.

• Upvote 1

Atunci pot sa spun ca a fost o strategie buna ca nu am facut gulyas. asa multi o sa vina si in octombrie pt o portie de gulyas si o bere rece.

Rezultatele sunt postate si pe www.alpinsport.ro

Chiar am fost foarte surprins că în tura 2 sau 3 de biclă a trecut pe lângă mine şi Daniel un individ care părea de la ştafetă (era în haine de bike, cu un rucsăcel în spate) şi chiar m-a impresionat cu ce viteză rula - noi aveam cam 32 km/h şi ne-a depăşit fără mari emoţii. S-ar putea ca tipul chiar să fi fost aşa de bun!

s-ar putea sa ai dreptate...tipu e foarte bun...i-a depasit si pe Gaspar si Gomoescu in ultima tura de bike

apropo...nu mi-a raspuns nimeni la intrebare...cine e ciclistu de la stafeta 200?...pe bune, chiar vreau sa-l cunosc...sper ca nu e secret!...glumesc:)

Numele nu til pot spune ca nu este etic sa public informatii de pe foaia de inscriere! Vazi si tu care echipa era! In lista de concurs nr. 200 era Tusnad Extrem ES. Incearca sa dai de ei!

cum dau de ei?...ca nu stiu decat numele echipei

informatia nu e confidentiala....mi se pare normal sa stiu cu cine am concurat. Nu cred ca ar fi un secret...

La toate concursurile apare numele concurentilor.

Apropo...am organizat doua competitii anul acesta, stiu ce inseamna sa organizezi, sa ai feedback atat pozitiv cat si negativ. Am si participat la multe competitii anul acesta..am castigat, am fost la mijlocul clasamentului, am abandonat...

Am avut contestatii...am avut dreptate...au avut dreptate...dar le-am rezolvat pe toate si toata lumea a fost fericita.

Totusi nu inteleg o parte din atitudinea d-voastra. Cand am contestat tura de bicicleta am fost priviti ca niste "paria ai societatii"...chiar daca in final v-am dat dreptate. Cand baietii Szatmari si Vadan au spus ca a trecut cineva pe langa ei...mi s-a confirmat faptul ca ciclistu de la stafeta 200 a fost foarte bun. Pentru ca asa este... i-a batut pe toti. Mi se pare normal sa il felicit si ...sa stiu cine e!!!

Cum ar fi ca la toate competitiile de echipe (Carpathian Adventure, Marathon 7500 si altele...sa nu apara numele concurentilor).

Niciodata nu o sa puteti multumi pe toata lumea (o stiu din proprie experienta)...puteti incerca...important e sa ramanem prieteni.

P.S nu are legatura cu triathlonu...doi ani am fost dezavantajati la concursurile din federatie (FRTE) pe motivul ca ...oricum sunteti primii ...si am acceptat acel statut. Nu este unul sanatos, va spun sigur...si imi voi apara drepturile oriunde pentru ca asa este normal (nu trebuie sa ai capu plecat, si voi ati face la fel).

Azi doi baieti au confirmat ca aveti dreptate, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa scoatem in evidentza o valoare in ciclism.

Sunt convins ca si Balanescu sau Deak isi doresc sa stie cine e copilu care i-a batut la bitza. Daca e confidential... nu-mi ramane decat sa il rog daca intra pe acest site sa ne salute si sa primeasca felicitarile noastre.

Multumesc pt ca m-ati ascultat!

Felicitari pentru organizatori! Nu-i usor sa organizezi un triathlon. Este greu si la un mtb marathon darmite aici unde sunt 3 probe diferite.

Ca sugestie pentru la anul : daca proba de bike e tot mtb , faceti un traseu dintr-o bucata sau cu maxim 2 ture. Hai ca la alergare merg turele dar la bike nu. Mai ales ca s-au si suprapus

@ Inamicu!

Mie nu mi se pare normal sa divulg date de contavt celor care se inscriu!

Voi contacta persoana in cauza prin mail si daca el ne da voie va vom da datele dde contact !

Felicitari pentru organizatori! Nu-i usor sa organizezi un triathlon. Este greu si la un mtb marathon darmite aici unde sunt 3 probe diferite.

Ca sugestie pentru la anul : daca proba de bike e tot mtb , faceti un traseu dintr-o bucata sau cu maxim 2 ture. Hai ca la alergare merg turele dar la bike nu. Mai ales ca s-au si suprapus

Multumim , ne am gandit si noi la asta si la cam mai multe , totodata speram sa inbunatatim in fiecare an nivelul competitiei .

Buna la toti si-mi pare rau ca n-am putut participa anul acesta la concurs, am participat la Garana la MTB. Dupa calendar crezusem initial ca la Garana e in 6 si-mi facusem planuri sa ajung cumva si la voi, mai ales ca proba de ciclism era off-road. Dovada ca imi pare rau e ca si urmaresc discutiile de pe acest topic :). M-am uitat si la rezultate, sunt prieteni de-ai mei care au participat.

Acum, ca "detasat", venit din exterior, imi dau si eu cu parerea, sper - constructiv:

1. Ma bucur ca triatlonul Reci a continuat si csuribacsi persista, chiar daca s-a insurat :), asa cum a promis.

2. E bine ca aceste concursuri de triatlon figureaza pe ciclism.ro, unde e o buna vizibilitate. Eu am ratat concursul de triatlon de la Tg-Mures din cauza ca n-am stiut de el. Si chiar nu aveam nimic in program atunci si stau aproape. Si-s curios, ca numar de participanti, unde au fost mai multi, la Reci sau la Tg-Mures? In orice caz, mi-ar placea ca toate concursurile de triatlon sa figureze intr-un loc, ca amatorii ca mine sa le gaseasca usor.

3. Din punctul meu de vedere e un avantaj ca proba de ciclism e off-road. Oricum, si la sosea, eu tot cu MTB ma duc si pierd minute bune numai din cauza asta. Imi pare rau pentru cei care s-au pregatit special pentru Reci cu cursiera, dar eu cred ca sunt mult mai putini cei care au cursiere decat cei cu MTB.

4. E un impediment in principiu sa fie traseul comun de bicicleta si alergare (sunt de acord cu un comment precedent), mai ales prin padure unde nu e asa spatiu si vizibilitate; totusi coborari abrupte si portiuni tehnice n-au fost, deci nu cred ca a fost pericol asa mare.

5. Ma mira si ma face si pe mine curios faptul ca nu se stie ciclistul de la stafeta castigatoare. Aici ma refer la nume, nu la CNP si altele. Am cautat ceva prin poze, dar eu nu pot spune ca am o "baza de date" prea bogata cu ciclistii. In orice caz, cei buni de la MTB in majoritate au fost la Garana. Chiar asa, nu s-a salutat cu nimeni, n-a fost pe podium, nu-l stie nimeni? N-a lasat nici un papuc? Si Cenusareasa a lasat ceva in urma :)! Dar pe cei de la inot si de la alergare ii cunoasteti? In orice caz, simpatica chestie.

6. Cand este urmatorul concurs de triatlon? Unde sa ma uit?

Multumesc pentru rabdare, in cazul cand ati citit si sper ca n-am inoportunat pe nimeni.

Stima!

6. Cand este urmatorul concurs de triatlon? Unde sa ma uit?

Multumesc pentru rabdare, in cazul cand ati citit si sper ca n-am inoportunat pe nimeni.

Stima!

Săptămâna viitoare la Sf. Gheorghe e un minitriatlon, şi în 3 sept la Mamaia e ultimul concurs din Grand Prix.

S-a gasit in zona depoului urm:bidon+casca inot+ochelari+prosop+crema astea la un loc si separat inca doua ceasuri de bicicleta lipseste cuiva???

Nu inteleg ce te-ar fi putut dezamagi asa tare la concursul de la Sf. Ana. Poate balizele prea mici din apa? Nu era totusi chiar atat de grav. Traseul de bicicleta si alergare au fost f bine marcate. Zona de tranzitie de asemenea a fost bine pusa la punct. Poate ca la premii se mai poate lucra ;)

Nu inteleg ce te-ar fi putut dezamagi asa tare la concursul de la Sf. Ana. Poate balizele prea mici din apa? Nu era totusi chiar atat de grav. Traseul de bicicleta si alergare au fost f bine marcate. Zona de tranzitie de asemenea a fost bine pusa la punct. Poate ca la premii se mai poate lucra ;)

Nu cred ca e locul aici dar o sa incerc sa raspund pe scurt.

1. Ora startului (12)

2. Startul in sine (extrem de dezorganizat; 3/4 din concurenti habar-naveau ca s-a dat startul)

3. Primul punct de alimentare la bicicleta f. departe si prost aprovizionat (au terminat chiar si apa)

4. Absenta completa a apei la finish (si nici nu aveai de unde sa iei)

5. Tricouri numai marimea XL (total inutile pentru majoritatea)

6. Probleme de cronometrare (pentru multi - inclusiv mie - nu au functionat cipurile)

7. Traseu prost marcat la stafeta

8. Lipsa medalii si lipsa totala de entuziasm al organizatorului la linia de sosire (desi am ajuns relativ in fata, atmosfera era de parca se terminase concursul de cateva ore)

Sunt dezamagit pentru ca stiu ca se poate mult mai bine. Anul trecut organizarea a fost aproape perfecta si in afara de ora startului, nu am sesizat niciuna dintre problemele de mai sus.

Mai pe larg sunt prezentate problemele si aici: http://ankaberger.blogspot.com/2011/07/grandprix-triatlon-ro-2011.html

Scuze pt off-topic.

Guest
This topic is now closed to further replies.