Guest

Topic Galerie: Ciclocros

Recommended Posts

asa este indicat, dar cu toate astea e o bicla foarte versatila. poti face cx, padure, munte usor, (dar cu varianta monstercross poti face si munte - daca esti destul de hotarat), sosea, oras. sigur, pe sosea nu vei fi la fel de rapid ca unul cu o bicicleta de sosea cu cadru aero si nici nu vei avea o bicicleta la fel de usoara.

din proprie experienta (am un cx si de 2 ani fac cu el cx iarna si sosea vara - cu concursuri la sosea): pe plat, singura diferenta o vad ( si asta cu un mare semn de intrebare) de la 55 km/h in sus. si sincer, de cate ori pe an mergem noi cu viteza asta?

Mda. Am vazut ca in Ardeal asa e. In afara de europene, nu prea ai ce face cu cursiera. Auzi: pista de biciclete spre Serbia. Un fel de Strade Bianche dar mai proasta.

Pista are asfalt care inca rezista, dar in foarte multe locuri, fiind pietris pe margine...acel pietris a ajuns pe pista, probabil datorita boilor care mai intra cu cate un atv sau mai stiu eu ce pe ea.

Iar pista aceasta, in afara de faptul ca e foarte plictisitoare, e o varianta buna de iesit in grup mai mic sau mai mare, pentru ca poti merge pe sosea in paralel ca sa mai schimbi o vorba, mai ales in perioada aceasta, iar lungimea este potrivita(cca 36km, deci dus-intors cam 70km), desi recunosc ca din 1170km pe care i-am facut pana acum de la inceputul anului, am iesit de maxim 3 ori pe pista.

:) Pt ca pe sosea mergi mai bine cu o cursiera, pe munte cu un MTB, in oras cu o bicla cu aparatoare de lant si aripi. Orice dispozitiv universal face de toate dar nimic bine.

Poate e de vina calaretul.....? 

Singura regula e ca perceptia creeaza realitatea.Daca In viziunea ta CYC nu e ok la o cursa de MTB,pai asa e.

Acum 4 - 5 ani am castigat la Azuga o cursa de MTB cu un CYC.De atunci s-a interzis CYC la cursele acelui organizator.Ba chiar cativa concurenti au spus

ca am avut avantaj cu CYC pe traseul ala stancos.Hehe....A fost capul meu In joc.dar era capul meu si era treaba mea ce fac cu el,am semnat.

Pe motivul celor 'dezavantajati' au interzis si alti organizatori prezenta CYC la un concurs de MTB.Mentalitate tip RO.Sa multumim multimea,nu sa o educam.

Un prieten si-a aratat interesul sa participe la Moon Time Bike cu CYC.'Hopa stai' i s-a spus.De ce ?!

Stiu pe cineva care merge cu un full prin oras.Cica sa sara bordurile linistit.Fenomenul e foarte raspandit.Ce rost are sa mergi cu gogosari cramponati de 2.2 prin oras ?!

E sanatoasa si regula ta.Fiecare bicla e buna la cursa pt care a fost construita.Dar asta nu Inseamna ca trebuie sa avem o viziune radicala Incat sa  interzicem CYC le vre-un concurs MTB sau

MTB le vre-un concurs de sosea.La urma-urmei e treaba fiecaruia.

Din punctul meu de vedere CYC e singura bicla cu care ma simt liber la o tura de relaxare pe off-road.

• Upvote 8

Inainte sa se raspandeasca MTB-urile, de prin anii '80, offroad se mergea cu orice bicla. Bineinteles, au inceput sa se intreaca intre ei si astfel au aparut concursurile de ciclocros, reglementate de federatii si UCI. Cele mai eficiente bicle erau tot cele de sosea, cursierele, usor modificate. Cand au aparut MTB-urile, ciclocrosul avea deja o traditie de zeci de ani de zile. Astfel s-au adaugat reguli noi care sa interzica folosirea MTB-ului la ciclocros. In contrapartida, la concursurile MTB s-au pus reguli care sa interzica folosirea ciclocrosului la concursurile MTB. Faptul ca tu ai castigat un concurs MTB cu un ciclocros inseamna ca, pe langa calitatile fizice si psihice ale tale, nici traseul respectiv nu a fost deosebit de tehnic, mai ales pe coborari.

Deasemenea, faptul ca MTB-urile au prins, ba mai mult, nu au disparut, inseamna ca au oarece avantaje fata de un ciclocros. Eu spuneam ca un MTB este mai bun decat un ciclocros, nu neaparat la concursurile MTB, ci la ture lungi montane. Ture hobby cu urcari si, mai ales, coborari lungi de prin nu stiu care masiv montan. Nu stiu daca esti familiarizat cu lumea motociclismului, dar si acolo sunt cam aceleasi discutii. Acolo exista motocross care se refera strict la pista de motocross. Deasemenea exista enduro care are o plaja mare de definire, de la hard enduro la soft enduro, de la concursuri la ture hobby. Multi isi iau mobre de motocross si se duc la enduro cu ele. Apoi se mira de ce se chinuie cu crossurile lor.

Bicicleta de ciclocros mi se pare similara cu motocicleta de motocross: niste utilaje ultra-specializate, concepute strict pentru circuitul de concurs. MTB-ul si motocicleta de enduro mi se par mult mai versatile. Pe langa cursele specifice, pot fi folosite pe o gama mai larga de trasee. Bineinteles, daca vrei sa tii o singura bicla dar vrei sa participi la ture hobby sau/si concursuri atat on cat si off road, cea mai buna alegere ar fi o bicla de ciclocros. Dar, daca faci marele pas si iei decizia de a detine doua biciclete, bicicleta de ciclocros ar trebui sa dispara. Singura ratiune pentru care ai mai detine o bicla de ciclocros ar fi strict daca vrei sa participi la cursele de ciclocros.

• Upvote 2

uitandu-ma la postarea lui Deathwish ma gandesc:

De ce naiba sa vrei sa mergi pe acolo ?

Nici cu mtb-ul nu as merge, ca apoi sa stau sa spal bicicleta, tot echipamentul, transmisia, pt ce ?

Am mers odata prin noroaie si nu-mi mai trebuie, noroiul intra peste tot...

Eu cred ca voi nu v-ati jucat cu noroi cand erati mici si vreti sa recuperati.

6cc0b94ba7ef0325b953a7b0eb6358d8.jpg

In ce priveste bicicleta de ciclocross, mi-am schimbat opinia:

Inainte credeam ca n-are sens (exceptie pt mud-people), dar acum vad un sens: pt cei care vor cursiera + cauciucuri mai grosute, 32-38, si asta imi place :)

Nu vorbeam de concursurile UCI,ci astea de pe la noi menite sa creasca nr celor care fac sport si care cresc sportivi.Adica acolo

unde nu trebuie sa fim rigizi

Eu am 9 bicle asa ca nu e un criteriu de a renunta la CYC:) Nu urc pe MTB decat la curse.Nu Imi place pozitia de pe MTB

Cum am spus,tine de perceptie si de Indemanarea fiecaruia.Sunt oameni care stau ca lemnul pe MTB si intra In toti bolovanii si santurile pana rup

'utilajul'.Evident ca daca pui un astfel de om pe o bicla care nu l-ar ajuta sa treaca peste acele obstacole o sa-si rupa capul :))

Trebuie sa ma Incepem o discutie SUV vs  AllRoad.As merge clar pe Audi All Road :)

La prima ieseala, nu am apucat inca sa o bag in noroi :D
PS: pedalele sunt temporare
2ztka6h.jpg

Top 10  B-)

uitandu-ma la postarea lui Deathwish ma gandesc:

De ce naiba sa vrei sa mergi pe acolo ?

Nici cu mtb-ul nu as merge, ca apoi sa stau sa spal bicicleta, tot echipamentul, transmisia, pt ce ?

Am mers odata prin noroaie si nu-mi mai trebuie, noroiul intra peste tot...

Eu cred ca voi nu v-ati jucat cu noroi cand erati mici si vreti sa recuperati.

6cc0b94ba7ef0325b953a7b0eb6358d8.jpg

In ce priveste bicicleta de ciclocross, mi-am schimbat opinia:

Inainte credeam ca n-are sens (exceptie pt mud-people), dar acum vad un sens: pt cei care vor cursiera + cauciucuri mai grosute, 32-38, si asta imi place :)

Exact,de asta Ii zicem all road.Schimbi cauciucurile sau rotile si ai alta bicla

Mud-people cred ca e numai Horatiu  :D

In rest nu stiu pe careva sa se dea In vant dupa noroi

• Upvote 1

Nu e public. Linkul ma duce in propriul meu Drive. Urca o poza altundeva (flickr, imgur).

12938119_913785912053081_298726103940432

Dintr-o tura din saptamana asta.

• Upvote 6

Ce pistă de viteză ai acolo! m/

Da, e o zona  foarte faina ptr cyclocross, mai putin cele 2 coborari care arata asa : 

12963792_913785805386425_380897581212087

• Upvote 1

Prea dragutica.

Baga poze cu ea jegoasa,ostenita,plina de pamant si cu vreo doua spite sarite  :D

De la prima evadare 2015!

Nici dupa doua spalari nu i-am scos tot noroiul din ea!

fe5W7p.jpg

Acum are o echipare 3x10, nu ma impacam cu 2x10 specific ciclocros pe dealurile din Bulgaria

V7J7Ig.jpg

• Upvote 2

Cyclocross-ul meu incaltat cu gume de sosea tubeless. 

13620009_968434239921581_656991214814187

• Upvote 4

Primul! B-)

876tL9muvULw6AcHJwH5oSEuTifdkwv75I7wZepc

• Upvote 2

Ori ai nasul, gura si gatul acoperite, ori le ai pe toate trei complet descoperite. Cel mai periculos cand gafai (ciclism, atletism, etc.) e sa ai gatul acoperit si sa inhalezi aer rece. Racesti in gat instant. Daca nu mai ai amigdale, racesti in bronhii/plamani.

• Upvote 1

Atat ai fost In stare sa vezi ? :))

Savuts'@,de data asta m-ai pacalit :)

Am iesit acu' vreo trei zile prin Carol.Nu am reusit sa urc scarile pana sus,doar pana la penultima.Doar pe 'iarba' pe partea

dreapta a mers.

Tema,pana nu se topeste zapada :)

• Upvote 1

Cu cuie? Cucuie? ;)

Mare tartor, nu am păcălit pe nimeni, am ieșit la prima zăpadă în IOR după ce m-am supărat că am dat singur la lopată pe lângă mașină și de pe alee. A fost ”la scurt”, am făcut o tumbă pe o coborâre fără lumină și, după ce s-au udat mănușile, am plecat acasă cu mâinile înghețate. Și cantileverele au înghețat după primele 15 min. Și mi-a fost al naibii de bine la bărbie, la gât și mai jos B-).

• Upvote 1