jules13

ȘTIRI - Transportul bicicletei cu trenul

Recommended Posts

@Lucian: in tren? Cam greu, avand in vedere ca spatiul e mult prea mare. In parcare la firme? Ar fi forte tare... Apropo de asta, am facut impreuna cu cativa colegi o cerere pentru un rastel la managementul firmei, de ziua Pamantului si ni s-a raspuns afirmativ, ca si anul trecut, numai ca atat a fost. Nu vedem nimic concret. Pana atunci, cam 15-18 biciclete stau legate de teava de gaz care trece prin spatele cladirii :))

aii dreptate ihnopulele

---------- Post added at 05:19 ---------- Previous post was at 05:14 ----------

interesanta ideia cu vagon special amenajat pentru biciclete. bravo cfr

aii dreptate ihnopulele

---------- Post added at 05:19 ---------- Previous post was at 05:14 ----------

interesanta ideia cu vagon special amenajat pentru biciclete. bravo cfr

Pentru cei care vor vara asta sa se plimbe prin Piatra Craiului am descoperit tariful la trenul (particular) Brasov - Zarnesti : 5 RON pentru 1 bicicleta, 3.5 RON pentru un om :)) . Au un compartiemnt de marfa in spatele ultimului vagon. Desi a fost comod cu trenul la intoarcere la dus recomand Brasov - Poiana Brasov - Rasnov - Zarnesti

Cam nasoala treaba cu CFRu' si bicicleta. La casa de bilete nici macar nu stia ca se pot lua bicicletele in tren cu taxa aditionala; la biroul de informatii stiau dar nu stiau daca platim taxa de bicicleta la casa sau in tren, la nas; iar nasul... nasul a dat-o in povesti, ne-a zis ca nu se pot duce bicicletele decat cu vagonul special si ca ne costa mult si ca etc etc. N-am stat sa ne certam ca mai erau 5 minute pana pleca trenul si nu ne lasa sa urcam, asa ca povestea s-a terminat romaneste, cu o mica atentie din partea noastra.

Per total mi-a lasat un gust amar, prea haotic, angajati prost informati si rau voitori. Ce-i drept, a fost prima oara cand am incercat, poate data viitoare va fi mai bine (imi printez pagina cu regulamentul :D )

Data viitoare incearca sa te strecori pe langa ei si sa o urci in tren, din momentul cand a plecat trenul ti-e mai usor sa-i trimiti la plimbare ...

Spre Constanta exista vreun tren in care sa pot urca bicicleta?

Din cate am inteles eu, exista 2 posibilitati (excluzand "nasul"):

1. vagoane speciale pt biciclete (care exista doar pe ruta Bucuresti-Brasov)

- gratuit

2. vagoane cu spaţii interioare mari (exemplu: vagoanele etajate), respectiv automotoare (Sageata Albastra)

- platesti ~1.4 RON/kg --> pana in 20 RON

Este vreun tren din asta spre Constanta? Nu de alta, dar incepe sezonul in curand si probabil sunt multi care ar vrea sa dea o tura pe litoral.

putin pressing civilizat din partea noastra o sa prinda la cfr, nu au incotro. atat ca informare, cat si ca acceptarea bicicletelor in tren

Cam nasoala treaba cu CFRu' si bicicleta. La casa de bilete nici macar nu stia ca se pot lua bicicletele in tren cu taxa aditionala; la biroul de informatii stiau dar nu stiau daca platim taxa de bicicleta la casa sau in tren, la nas; iar nasul... nasul a dat-o in povesti, ne-a zis ca nu se pot duce bicicletele decat cu vagonul special si ca ne costa mult si ca etc etc. N-am stat sa ne certam ca mai erau 5 minute pana pleca trenul si nu ne lasa sa urcam, asa ca povestea s-a terminat romaneste, cu o mica atentie din partea noastra.

Per total mi-a lasat un gust amar, prea haotic, angajati prost informati si rau voitori. Ce-i drept, a fost prima oara cand am incercat, poate data viitoare va fi mai bine (imi printez pagina cu regulamentul :P )

Ca o sugestie, n-am incercat dar ma "framanta" ideea: pentru cursiere exista huse de transport, se demonteaza rotile care se introduc in niste buzunare interioare.

Aceste huse au si niste suporti pentru protejarea placilor de angrenaj si fixarea lantului. Dimensiunea husei este aproximativ 100 X 70 cm, latimea fiind data de ghidon. Exista producatori pentru astfel de huse. Se poate transporta bicicleta in acest fel pe orice ruta a CFR-ului, cred ca nasul nu se va "prinde".

Spre Constanta exista vreun tren in care sa pot urca bicicleta?

Din cate am inteles eu, exista 2 posibilitati (excluzand "nasul"):

1. vagoane speciale pt biciclete (care exista doar pe ruta Bucuresti-Brasov)

- gratuit

2. vagoane cu spaţii interioare mari (exemplu: vagoanele etajate), respectiv automotoare (Sageata Albastra)

- platesti ~1.4 RON/kg --> pana in 20 RON

Este vreun tren din asta spre Constanta? Nu de alta, dar incepe sezonul in curand si probabil sunt multi care ar vrea sa dea o tura pe litoral.

Din 14 mai Regiotrans introduce acceleratul spre Constanta. Poti lua bicicleta fara probleme (ei iti permit) si platesti taxa.

http://regiotrans.ro/mersul_trenului/trenuri_accelerate/Acc.Brasov--Bucuresti-Nord-Constanta_si_Retur.pdf

In ceea ce priveste CFR, exista varianta acceleratului de Tulcea :

http://www.mersultrenurilor.ro/Tren/1981

E "sageata", dar trabuie sa cobori la Medgidia si s-o iei de acolo pe bicla.

Celelalte trenuri CFR spre Constanta sunt compuse in general din vagoane clasice, cu compartimente. Acolo e mai greu, tre sa "negociezi". Si daca o faci, de preferat sa alegi un accelerat, nu rapid.

De fiecare data cand m-am suit in vreun vagon cu compartimente (deci nu cele in care ai voie cu bicla intreaga) i-am dat jos rotile, coborat saua, si am amplasat-o in raftul de bagaje (profitand de quick-releases). Fireste ca a fost remarcata de fiecare data, insa nu m-a intrebat nimeni nimic. Oricum, regulamentul CFR imi permite s-o transport moca asa demontata.

P.S: ajuta daca pe deasupra se mai baga un rucsac, un cort, un izopren, ceva care s-o tina cat mai bine pe pozitie. La penultima calatorie am dat peste un raft mai putin adanc, asa ca am legat-o din partea dinspre perete de carligele pentru haine cu o coarda elastica.

Din 14 mai Regiotrans introduce acceleratul spre Constanta. Poti lua bicicleta fara probleme (ei iti permit) si platesti taxa.

In ceea ce priveste CFR, exista varianta acceleratului de Tulcea :

http://www.mersultrenurilor.ro/Tren/1981

E "sageata", dar trabuie sa cobori la Medgidia si s-o iei de acolo pe bicla.

Mersi.

Ar fi fost foarte bun acceleratul de Tulcea daca era dimineata (sa plec pe la un 7-8 din Bucuresti). Celelalte sigur nu sunt cu spatii mari?

Regiotrans-ul pare ok.

Din cate am vazut in compunerea lor in ultima vreme, celelalte de la CFR nu prea au spatii.

Cred ca Regiotransul ramane singura solutie buna, tinand cont ca te duce dimineata.

tu esti supermester oricum:D

da, l-am intrebat si eu pe un nas de conversatie daca e ok, a zis ca desfacuta nu e nicio problema.

oricum, daca vreti sa mergeti cu bicicleta prin tren, mergeti in teleorman:D

De fiecare data cand m-am suit in vreun vagon cu compartimente (deci nu cele in care ai voie cu bicla intreaga) i-am dat jos rotile, coborat saua, si am amplasat-o in raftul de bagaje (profitand de quick-releases). Fireste ca a fost remarcata de fiecare data, insa nu m-a intrebat nimeni nimic. Oricum, regulamentul CFR imi permite s-o transport moca asa demontata.

P.S: ajuta daca pe deasupra se mai baga un rucsac, un cort, un izopren, ceva care s-o tina cat mai bine pe pozitie. La penultima calatorie am dat peste un raft mai putin adanc, asa ca am legat-o din partea dinspre perete de carligele pentru haine cu o coarda elastica.

Eu va povestesc ce am patit cu CFR cand tot asa am mers dupa o bicicleta in ROMAN . Am intrebat la bilete daca este vreo problema cu bicicleta. Stai linistit ca nu este nici o problema. Cand am urcat in tren era aproape gol catva calatori.

Controlorul fratilor tot timpul calatoriei a stat pe capul meu si tot zicea ...sefule baga ceva ca NU E VOIE.

Zic pai sefule nu este nimeni in vagon in afara de noi doi. Pana la urma de ambitie nu i-am dat nimic dar parerea mea ca daca este aglomerat poate fi o problema si solutia este sa o demontati cat mai mult posibil

Eu va povestesc ce am patit cu CFR cand tot asa am mers dupa o bicicleta in ROMAN . Am intrebat la bilete daca este vreo problema cu bicicleta. Stai linistit ca nu este nici o problema. Cand am urcat in tren era aproape gol catva calatori.

Controlorul fratilor tot timpul calatoriei a stat pe capul meu si tot zicea ...sefule baga ceva ca NU E VOIE.

Zic pai sefule nu este nimeni in vagon in afara de noi doi. Pana la urma de ambitie nu i-am dat nimic dar parerea mea ca daca este aglomerat poate fi o problema si solutia este sa o demontati cat mai mult posibil

Foarte bine ai făcut. Data viitoare poți căra o copie a legislației ca să nu te mai bată la cap.

Foarte bine ai făcut. Data viitoare poți căra o copie a legislației ca să nu te mai bată la cap.

DA dar cel putin cat cunosc eu despre transportul bagajelor in compartiment suna c-am asa; Bagajele considerate voluminoase se cumpara bilet .

Nu stiu daca este valabil si acum

sanatate multa

Cacamaca, citeste ce s-a scris pana acu' la obiect pe tema regulamentului CFR cu referire la bicle in tren.

Ce spui tu e mult prea interpretabil chiar si pentru rromanica :))

Am fost ieri pe traseul de la Prima Evadare.

La Saftica eu am cedat psihic. M-am oprit intr-o statie de autobuz si am zis ca eu astept autobuzul. Dupa ce a inceput ploaia (in 15 minute dupa ce ne-am oprit) am aflat ca exista gara in Balotesti si avem tren de acolo. Am mai pedalat nitel pana la gara si am luat trenul de aeroport. In tren a fost haios, noi ne gandisem sa dam maxim 10 lei de om (cu bicicleta aferenta), nasica dupa ce s-a prins ca n-avem bilete (gara Balotesti e un peron, atat) s-a oferit sa ne taie bilete, 4 lei de om. "Pai si bicicletele?". "Lasati bicicletele". Scoatem 15 lei (eram 3 oameni), ne da 5 lei inapoi si ne doreste calatorie placuta.

Edited by Adriana

Da... N-am mai auzit pe nimeni sa se intoarca cu trenul. :))

Sunteti unici. :))

Eu ma intreb de ce ati intrebat daca trebuie sa dati ceva si pentru biciclete. In mod legal nu trebuie sa platiti nimic. Daca intrebati toti controlorii, le veti da idei.

Well, in momentul ala nu ni s-a parut deloc o idee buna sa ne coboare la Otopeni :D