jules13

ȘTIRI - Transportul bicicletei cu trenul

Recommended Posts

1623 are vagon de biciclete până la Brașov. Ăla va fi desprins de tren și trebuie să te urci in altul.

Dar tot la Brașov se schimba de obicei și nașul, deci riști să vorbești degeaba cu cel de la București.

Daca imi iau bilet pana la Brasov pentru bicla, nu mai e nevoie sa vb cu nasul de la Bucuresti nimic. In schimb in discutia cu nasul de la Brasov as avea un argument in plus sa ma inteleaga (pe langa prietenul Grigorescu). Ii voi arata biletul pentru bicicleta achizionat pana la Brasov si poate va fi mai intelegator.

Pentru asta ar trebui sa iei bilete separat pe cele 2 bucăți. Dacă ceri unul singur București - Sibiu, sistemul nu poate elibera bilet de bicicletă parțial.

Vorba aia, din aceasta dilemă nu puteți ieși. 

Exact asta intentionez sa fac. Cumpar bilet pentru mine si bicicleta pe ruta Bucures-Brasov. Si ulterior mai cumpar un bilet doar pentru mine, la acelasi tren, pe ruta Brasov-Sibiu.

Ok. Să ai o tură frumoasă! 

Multumesc frumos. Scopul principal al drumului nu sunt turele cu bicla, dar am zis sa iau si bicla daca tot ajung intr-o zona faina si am cateva posibilitati de evadare :)

13 hours ago, Zamolxe13 said:

P.S. Acum am verificat din nou si am ramas blocat. IR 1623 pe ruta Bucuresti Nord - Brasov are simbolul cu bicicleta. Acelasi tren IR 1623 pe ruta Bucuresti - Sibiu nu are simbolul bicicletei. Oare sa scoata vagonul cu biciclete la Brasov?

Vagon #3 (clasa a 2-a)

Circulă de la prima stație până la stația Brașov - asta e ala de biciclete

de aici luat http://mersultrenurilor.infofer.ro/ro-RO/Trains dupa ce am pus nr trenului

Merci frumos. Nu am fost atent cand m-am uitat pe site. Acum am vazut ca de la Brasov la Sibiu ultimul vagon este vagon de clasa 1 :( Asa ca o sa ma duc cu bicla la primul vagon, urcarea dinspre locomotiva, unde cred ca pot incurca cel mai putin.

pe forumul feroviarilor sint discutii raportate la ordinul directoarei CFR cCalatori de a interzice  transportul bicicletelor cu trenul.

poate biciclistii stiu mai bine cum sta treaba cu ANPC care cica a amendat CFR tocmai pe aceasta speta.

Ultima postare din pagina si apoi urmatoarele.

http://trenuletz.forumz.ro/t5103p285-revista-presei

Nu sunt interzise, dar au crescut restricțiile. Practic, trebuie să existe vagon cu sosit dedicat de biciclete ca să poți lua o bicicletă în tren. 

Altfel, nu poți să mai iei nici în etajate sau Desiro, unde până acum te mai puteai urca, decât dacă e pliabilă. 

Cel puțin asta înțeleg eu. 

Edited by Traveller
autocorrectul...

Corectura finala e pe site-ul CFR unde nu mai poti merge cu nici un regio cu bicicleta.

In completare la ceea ce a spus @Nexus

image.png.5910c6738c37b088bd9010faaa22695c.png

Sursa: https://www.cfrcalatori.ro/transportul-bicicletelor-si-schiurilor/

Comparativ, in Ungaria, MAV-ul [Caile Ferate Maghiare] are in dotare vagoane cu compresor pentru umflarea rotilor bicicletelor.

image.png.4619ad12fdcf0718c8c55f4a548e3386.png

Ca alternativa, ramane intelegerea cu nasul si de vazut oferta de transport a operatorilor feroviari privati [daca nu ma insel, pe 09.12.2018 intra in vigoare noul mers al trenurilor].

Traiasca pomana comunista pentru studenti.

• Upvote 1
  • Like 1

Rezultatul este că, pe mersul trenurilor încă în vigoare, pe magistrala 1000 (București Nord - Ploiești Vest/Sud) avem următoarele trenuri în care ne putem urca, având o bicicletă nepliabilă cu noi:

• CFR: 1 IR (1623, la ora 10.00) din Gara de Nord + (DUPĂ 09.DEC.18) 1 Regio (3003, la 7.45) din Gara Basarab.
  • Regio Călători - 4 trenuri Regio (plecări la 8.40, 11.40, 18.08. 20.53)
  • Transferoviar Călători - 3 trenuri IR (plecări la 10.10, 13.40, 15.20) și 3 Regio (plecări la 14.37, 17.22, 19.50).

In completare la ce a spus @Traveller mai este si trenul operat de Softrans (TGV-ul oltenesc) in care pot fi transportate maxim 4 biciclete:

https://www.softrans.ro/mersul-trenurilor.html

In rest, da-i dracu' pe aia cu bicicletele, sa se plimbe pe la ei prin cartier si sa nu mai deranjeze calatorii mancatori de seminte si ascultatori de manele din trenurile Regio.

Mulțumesc de completare, e bună ora de plecare a automotorului Softrans. Rămăsesem în minte cu amintirea că nu se mai poate urca la ei cu bicle, mă bucur că m-am înșelat.

Presupun însă că trebuie să-ți cumperi bilet online din timp, ca să mai prinzi loc de biclă liber. Oricum, o opțiune mai bună decât atitudinea oribilă a CFR călători.

@Traveller

N-ai pentru ce.

Sper ca va ramane in continuare valabila intelegerea cu nasul, exact ca pana acum la multele trenuri IR care nu erau dotatate cu vagoane pentru trasportul bicicletei.

Nu stiu cum se va proceda in caz de supracontrol.

Exista pericolul pentru nasi de a fi controlati tocmai pe speta asta, a bicicletelor si atunci sa nu accepte. Pina se limpezesc apele.

• Upvote 1

@dan tm

Stiu nasii sa se descurce, nu-mi fac griji pentru ei. Doar sa nu fie supracontrolul chiar in statia de plecare.

@Traveller

Mi-am adus aminte ca mai este un tren si din Basarab. Vad ca pe site-ul CFR apare deja noul mers al trenurilor valabil din 09.12.2018 [chenarul rosu].

image.png.6483c1ea208ccca0eb636b751d166b04.png

Si mai interesat, acum vad ca se poate cumpara bilet online si pentru bicicleta la trenul Regio [parca anii trecuti nu era posibil la trenurile Regio].

image.png.73ccf5bb434bda264819341c2780b9bf.png

în urmă cu 9 ore, gibonu said:

Mi-am adus aminte ca mai este un tren si din Basarab

Așa e, mai e și 3003 și văd că are vagonul de biciclete la el.

L-am adăugat în postul de mai sus. Până la 9 decembrie, dacă încerci să cumperi online, nu apare iconița cu bicicleta. Ulterior apare.

În altă ordine de idei, aflăm, nu de la CFR Infrastructură ci de la TransFeroviar Călători, că există întârzieri între Buftea și Periș, până pe 25 noiembrie, din cauza unor lucrări:

https://www.transferoviarcalatori.ro/home/anunt-important.html

"CFR Călători anunță că începând cu luna noiembrie 2018, va sista transportul bicicletelor în trenuri. Trenurile în care mai este permis transportul bicicletelor normale (nepliabile) sunt IR-1623 și IR-1646 pe ruta București – Brașov și retur și IR-1665 și IR-1660 pe ruta București – Iași și retur, care au în alcătuire vagoane seria 8496. Pentru aceste trenuri se emit bilete speciale pentru bicicletă. Pentru restul trenurilor CFR Călători din România este permis transportul doar al bicicletelor pliabile."

Eu nefiind bucureștean, ca să-mi duc bicicleta până la munte (că n-am mașină) trebuie s-o demontez, să merg cu CFR-ul până la București și de acolo la Brașov și invers? Am să sesizez CNCD-ul fiindcă asta e discriminare, că tot e la modă discriminarea ! 

• Upvote 1

@Mircea PF

Anuntul postat de tine are si vreo sursa?

Te intreb pentru ca pe site-ul CFR Calatori, la sectiune comunicate de presa nu apare nimic:

image.png.665428186723249d51a2579f32ee8105.png

Daca ai rabdarea si disponibilitatea necesara, chiar ar fi utila o sesizare a CNCD-ului.

In alta ordine de idei, daca nu imi scapa ceva, pare ca CFR Calatori se contrazice singur.

Pe de o parte spune ca nu mai transporta biciclete in trenurile Regio iar pe de alta parte in noul mers al trenurilor apare inclusiv posibilitatea de achizitie online (pe anumite trenuri) a biletului pentru bicicleta (am pus print-screen-urile cateva postari mai sus).

@paulrad

Pare ca de la ANPC (fostul OPC) vine problema. Am inteles (de pe forumul indicat de @dan tm) ca niste calatori au fost deranjati de prezenta bicicletelor in tren, au sesizat ANPC-ul, asta la randul lui a amendat CFR Calatori iar concluzia a fost ca nu mai transporta biciclete la trenurile Regio (pana acum, teoretic, te puteai urca cu bicicleta doar in trenul IR dotat cu vagon cu locuri pentru biciclete).