jules13

ȘTIRI - Transportul bicicletei cu trenul

Recommended Posts

Eu nu am platit nimic pentru bicla Brasov-BUcuresti. Nu se plateste nimic. Asta spus sigur.

Daca aveti bicla in compartimentu de bicle si nasul va cere bani, sunati la CFR si faceti reclamatie.

@animaloo eu ma refeream la cele care nu au comartimente pt biciclete. Stiu ca pentru cele care au comartimente pentru biciclete nu se plateste. Pacat ca nu se introduc aceste vagoane cu compartimente pentru biciclete si pe alte rute .

marius, in conditiile in care economia este undeva la pamant, nu uita ca este totusi criza, investitiile majore in chestii nu foarte vitale sunt de regula prostii.

trebuie sa asteptam si sa speram ca incet incet se vor regla si chestiile astea

@animaloo eu ma refeream la cele care nu au comartimente pt biciclete. Stiu ca pentru cele care au comartimente pentru biciclete nu se plateste. Pacat ca nu se introduc aceste vagoane cu compartimente pentru biciclete si pe alte rute .

Mie mi-au dat amenda 130 ron cand am fost cu intercity-u cu bicicleta demontata.Era si supracontrolul si au spus ca doar in cazul trenurilor care au spatii mari(sageata albastra, supraetajate) se plateste acel bilet de 10 ron, in rest este bagaj ilegal.

Mie mi-au dat amenda 130 ron cand am fost cu intercity-u cu bicicleta demontata.Era si supracontrolul si au spus ca doar in cazul trenurilor care au spatii mari(sageata albastra, supraetajate) se plateste acel bilet de 10 ron, in rest este bagaj ilegal.

eu cu inca 2 ciclisti am venit din sinaia cu un rapid care avea si supracontrol si am platit in total 75 ron ,in total,toti 3,biclele ramanand nedemontate.incepuse nashu8 cu vrajeli dar s-a potolit cand a vazut ca nu avem bani %%-

Cred ca Ballto a luat amenda ilegal, s-a discutat aici pe topic ca de fapt este voie cu orice bagaj sub 30 kg, iar daca e bicicleta, aceasta trebuie demontata si sa nu incurce alti calatori.

La astea ma refeream si eu. Daca exista vagon special de bicle, transportul este inclus in bilet.

Cred ca Ballto a luat amenda ilegal, s-a discutat aici pe topic ca de fapt este voie cu orice bagaj sub 30 kg, iar daca e bicicleta, aceasta trebuie demontata si sa nu incurce alti calatori.

Ei au motivat ca aceasta regula este valabila doar in cazurile trenurilor supra-etajate si sageata albastra.Supracontrolul a confirmat.Fiind incoltit de vreo 3 controlori plus 3 supracontrolori am fost nevoit sa achit amenda.Apropo m-au amenintat ca imi trimit amenda de 500 RON acasa!!!

urata treaba, pacat ca ai fost singur, probabil. In "sageti" si "supraetajate" ai voie cu bicla intreaga, nedemontata, dar trebuie platit bilet suplimentar. Cel mai bine e sa cauti intai nasul pe peron inainte de a pleca trenul si sa-i spui ce vrei sa faci. Ce tren era asta?

Timisoara-Bucuresti Intercity ajunge in jur de 11 in Bucuresti...

Eu ieri am vrut sa iau trenul Caransebes-Timisoara de rang personal si controlorul m-a dat jos inainte sa plece trenul. Am incercat sa ii explic ca e voie dar era un mare nesimtit.

M-am dus la caserie sa imi recuperez banii pe bilet si mi-a zis ca daca luam Intercity as fi avut voie cu bicicleta in tren. Se contrazic astia unii pe alti. Regulamentul intern al CFR zice ca e voie in orice tren de clasa, nasu ca nu-i voie de loc casierita, ca e voie in intercity iar tie ti-a zis nasu ca nu-i voie. Eu fac o reclamatie la opc. Ar fi bine, daca ai chitanta de la amenda sau chiar daca nu o mai ai, sa faci reclamatie. Poate asta e singura solutie prin care putem spera ca se vor indrepta lucrurile

9521

in caz de probleme sunati la acest numar. Le explicati problema si ii intrebati care este legea.

Link: CFR Calatori

Transportul bicicletelor

Conform prevederilor Reglementarilor Proprii ale CFR Calatori de aplicare a Regulamentului privind transportul pe caile ferate din Romania, se precizeaza ca un călător poate lua gratuit în vagoanele clasă o bicicletă pliabilă sau demontabilă, cu condiţia să nu incomodeze pe ceilalţi călători.

În cazul trenurilor de persoane şi accelerate formate din vagoane cu spaţii interioare mari ( exemplu: vagoanele etajate – seria 2626), respectiv automotoare (exemplu: Sageata Albastra) se admit la transport biciclete nedemontabile, pentru care se va încasa un tarif / kg prezentat in tabelul de mai jos ( o bicicleta obisnuita se considera ca avand 10 kg) :

Zona km. lei/kg.

I 1 -100 0,50

II 101-200 1,00

III 201-300 1,10

IV 301-400 1,40

V >400 1,50

Călătorul va însoţi şi supraveghea bicicleta pe durata transportului, astfel încât să nu fie incomodaţi ceilalţi călători.

In cazul nerespectarii celor de mai sus, se recupereaza tariful de transport prezentat in tabelul anterior si se aplica amenda contravantionala de la 250 – 400 lei, conform HG 203/1994 cu modificarile ulterioare, pentru fapta incadrata la art. 2.10.

Despagubirea se incaseaza pe loc de catre agentul caii ferate, iar amenda din procesul verbal intocmit conform HG 203/1994 se achita la caseriile autoritatilor administrative locale (taxe si impozite locale) unde contravenientul isi are domiciliul fiscal.

NOU !

CFR Călători informează pasagerii că, începând cu data de 13 noiembrie 2008, a fost introdus permanent, în compunerea unor trenuri de pe ruta Bucureşti Nord – Braşov şi retur, câte un vagon prevăzut cu spaţii pentru biciclete şi/sau schiuri, după cum urmează:

Acc 1745 cu plecare din Bucureşti Nord la 07.30 şi sosire în Braşov la 10.19

Acc 1746 cu plecare din Brasov la 16.00 si sosire in Bucuresti Nord la 18.53

Acc 1621 cu plecare din Bucureşti Nord la 09.42 şi sosire în Braşov la 12.54

Acc 1622, cu plecare din Braşov la 17.15 şi sosire în Bucureşti Nord la 20.25

Acest serviciu este gratuit, iar capacitatea de transport pe vagon este de 8 biciclete şi/sau de 24 perechi de schiuri. Instrucţiunile de asigurare şi de depozitare ale bicicletelor şi/sau ale schiurilor sunt afişate în vagon.

In urma mesajelor repetate trimise de unii ciclisti (eu am trimis in fiecare saptamana) pe email-ul celor de la cfr , vagonul de biciclete ramane atasat la acc 1745 pana la Satu Mare. Nu este anuntat oficial dar am observat aceasta schimbare in weekend cand am vazut ca vagonul nu mai fost scos la Brasov.

Nu am informatii daca si la celalalt tren s-a procedat la fel.. o sa intreb data viitoare.

Salut

In Olanda prioritate la urcarea in tren au cei cu biclete. Pt biciclete exista un loc special unde pot fi depozitate sau chiar un vagon special in unele cazuri. Deci daca este aglomeratie pe peron primii care se urca sunt cei cu bicicleta.

Sfat:

inainte de a va sui cu bicicleta in tren asigurati-va ca ati luat cu voi copii dupa toate regulamentele, paginile de pe situl CFR care fac referire la transportul bicicletei. Am intalnit un nas hotarit sa ne rupa chitanta pentru transport de bicicleta pe rapid cu vagon de biciclete.

daca teoria s-ar aplica in cazul cfr ar fi un mare progres pentru transporturile romane. nu inteleg ceva: daca vreau sa plec din Galati spre Brasov cu Acc ce fac cu bicla? o iau langa mine in cabina? o las pe hol? o urc la bagaje? :-bd

Pe accelerate o desfaci. Incerci sa-i gasesti un loc in care nu deranjeaza pe alti calatori. Acestea sunt conditiile necesare sa nu iei amenda. Controlorul te poate taxa pentru bagaj voluminos cu 5-10 lei depinde de distanta.

daca teoria s-ar aplica in cazul cfr ar fi un mare progres pentru transporturile romane. nu inteleg ceva: daca vreau sa plec din Galati spre Brasov cu Acc ce fac cu bicla? o iau langa mine in cabina? o las pe hol? o urc la bagaje? :-bd

o bagi in WC-ul din ultimul vagon.;))cel putin de 5 ori am facut asta impreuna cu alti ciclisti si nu a zis nimeni nimic.

controlorul nu te poate taxa pentru bagaj voluminos atata timp cat exista regulament pentru biciclete.A incercat unu sa faca chestia asta si cand i-am scos regulamentul de pe site n-o mai comentat nimic...

Salut

In Olanda prioritate la urcarea in tren au cei cu biclete. Pt biciclete exista un loc special unde pot fi depozitate sau chiar un vagon special in unele cazuri. Deci daca este aglomeratie pe peron primii care se urca sunt cei cu bicicleta.

he he. mai avem de invatat.