jules13

ȘTIRI - Transportul bicicletei cu trenul

Recommended Posts

eu am patit-o . am venit cu trenul de la ghergheni- brasov cu tandemul si remorcuta , aceasta fiind demontata de tandem , aveam bilete in regula dar nu au scris ca avem bita desi vanzatoarea a zis ca platim direct la controlor . Cand au venit au zis ca trebuie sa platim 20 ron de bita si a mea fiind tandem a zis 40 de ron dar .. cica cu 20 ron ne lasa , desi eram in ultimul loc si la ultima usa din vagonul trenului , nu am deranjat pe nimeni .. i-am dat 20 de ron si dusi am fost .

A doua faza , tot in acesta excursie de la brasov pana la arpas ( nu puteam pana in sibiu ca era rupt un pod parca ) cu cei 2 controlori mai erau si 3 supercontrolori ( sau cum d***** se vor numi ei ) cand au vazut-o s-au uitat pe cateva tabele si spre surpriza mea , ma asteptam la vreo 40 de ron , a zis ca trebuie sa platesc 5 ron . M-am relaxat cand am auzit si am ajuns acasa cu bine . La momentul respectiv nu stiam de aceste reguli a lor . Dar acum stiu si cred ca o sa merg mai relaxat si legal :D

Poi ai plăti şi ăia 5 lei?

Plăteşti la fiecare care vine în control!?

In orice tara, daca nu se taie chitanta/bilet e mita nu? Pana si popa umbla cu chitantier in ziua de azi :D

Eu zic ca s-a uitat la misto in tabel.

parte cu aia 5 ron a fost de la brasov arpas , atunci am schimbat trenul ca am vizitat brasovul deci era alta calatorie separat . prima a fost Gheorgheni - Brasov a doua Brasov - Arpas

iti eu ca a fost la sto,cunosc super controlor care a fost pe timisoara-resita,timp de 7 ani,si a facut casa,din asa ceva,nu din salar,era plin de bani de 10miii ,aia vechi,pina sa se desfinteze linia,si sa o faca privada,ca tot gunoi este,au motoare din alea antice si de de mult cu scaune de 2 bani,bine ca nus de lemn,singurul avantaj la regiotrans este ca iti da voie sa iei biticla si platesti,fara spagi si alte susanele.

am si eu o intrebare, s-au introdus vagoane de biciclete cumva si pe personalu brasov bucuresti? de curand (2-3 sapt) m-am intors cu acest personal si era un vagon special...

exceptie sau regula?

In mod normal trenurile cu vagoane de biciclete sunt astea :

CFR Calatori

Personalele Bucuresti Nord/Basarab - Brasov si retur nu au standard vagoane de bicla. O fi fost cine stie ce situatie aparte.

normal sau anormal e posibil sa se fi schimbat mai multe chestii odata cu noul mers al trenurilor. Saptamana trecuta am vazut vagon pt biciclete si pe R832 Brasov - Bucuresti - mai exact in statia Predeal (pe retur nu stiu exact)

Trenuri cu vagoane speciale pentru schiuri/biciclete

CFR Călători informează pasagerii că în compunerea unor trenuri de pe ruta Bucureşti Nord – Braşov şi retura fost introdus permanent câte un vagon prevăzut cu spaţii pentru biciclete şi/sau schiuri, după cum urmează:

Acc 1745 cu plecare din Bucureşti Nord la 07.30 şi sosire în Braşov la 10.46

Acc 1746 cu plecare din Brasov la 15.50 si sosire in Bucuresti Nord la 19.00

Acc 1621 cu plecare din Bucureşti Nord la 09.50 şi sosire în Braşov la 12.58

Acc 1622, cu plecare din Braşov la 17.44 şi sosire în Bucureşti Nord la 21.12

R 831, cu plecare din Bucuresti Nord la 8.30 si sosire in Brasov la 11.32

R 832, cu plecare din Brasov la 14.05 si sosire in Buceresti Nord la 17.02

Acest serviciu este gratuit, iar capacitatea de transport pe vagon este de 8 biciclete şi/sau de 24 perechi de schiuri. Instrucţiunile de asigurare şi de depozitare ale bicicletelor şi/sau ale schiurilor sunt afişate în vagon.

Informatiile sunt afisate in acelasi loc: http://www.cfr.ro/calatori/ | Info Utile | Intrebari Frecvente | Transportul bicicletelor

Acum 2 saptamani am stat in Acc 1745 din Sighisoara pana in Cluj intr-un capat de vagon de asta de biciclete. "Au uitat" vagonul acolo, sau vagoanele astea circula pe toata ruta trenurilor, nu doar pana la Brasov ?

In cazul lui 1745, e normal. Si eu am mers cu el pana la Copsa Mica.

Am mers si eu cu unul din Copsa pana in Cluj. M-am si mirat cand la caseria din Sibiu doamna de acolo m-a intrebat daca toti suntem cu bicicleta si mi-a zis ca e vagon de biciclete...

Ieri am luat personalul 3006 (Brasov-Bucuresti) din Floresti, eram cu bicicleta (cred ca se subintelege :) ). Am luat bilet cand deja intra in gara, asa ca am fugit direct la tren si m-am urcat la intamplare, cand tocmai pleca. Cand vine nasul, vede biletul si imi arunca deja clasica intrebare: "Ce cauta bicicleta asta aici?" :)) Eu ii zic ca asta e situatia si ma pregatesc sa scot "atentia" pregatita special pentru el - 1 ron. La care, ce zice el: "Mai, dar de ce nu duci tu bicicleta in vagonul de biciclete? Ca doar de asta l-au facut, sa circule toata lumea civilizat!". Am ramas masca! Vagon de biciclete in personal! L-am ascultat pe om si am dus bicicleta la locul ei. Asadar, desi nu a anuntat nicaieri, CFR a pus vagoane cu locuri pentru biciclete pe mai multe trenuri decat erau inainte. Trebuie doar sa le descoperim! Pun si cateva poze, sa vedeti cum arata "minunea". Erau doar vagoane noi, cu etaj in acest personal, iar unul din ele (primul) era "tunat" si avea 6 locuri de biciclete, chiar la prima usa, cea de langa locomotiva.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Dupa ce am mers de zeci de ori cu bicla in tren, iata ca in sfarsit mi-am gasit si eu "naşul".

Acum cateva zile trebuia sa ma duc pana la un coleg la vreo 50km distanta, asa ca am hotarat sa scutesc 20km si sa iau trenul Veresti-Suceava.

M-am urcat la ultima usa ca sa nu deranjez pe nimeni, ca de obicei, si controlorul era acolo. Nici n-am apucat sa urc bine ca m-a si luat cu tupeu:

- Tu stii ca nu ai voie cu bicicleta in tren?

- Ba am voie, i-am replicat fara frica

- Stii cat costa?

- Da, 5 lei pentru o bicicleta de 10kg si o distanta de 100km

- Nuuu... Costa 25 lei... Plus amenda...

- Cum adica, platesc si bilet si amenda?

- Da, si se taxeaza 25kg bicicleta

- Pe site-ul CFR, pe internet scrie clar, e 5 lei biletul pana in 100km, si se taie in tren

- Ce internet bă? N-ai inteles tu bine. Acuma iti arat eu regulamentul...

A scos un "regulament" l-a rasfoit putin, l-a inchis si a cocluzionat:

- Ce sa-ti explic eu tie ca oricum nu intelegi...

Mi-a compostat biletul si a plecat.

De acum o sa-mi tiparesc regulamentul si am sa-l port cu mine.

Imagine postată

Aveam si eu foaia respectiva anul trecut listata facuta frumos si nasu face ca am scris-o eu:)) Ca el se chinuia sa caute prin carte si vroia sa imi bage bicicleta la bagaje voluminoase. Pana la urma o plecat ca n-avea ce sa mai zica.

@Lucian

Cei 5 lei ii platesti doar in sageata albastra sau in vagoane cu etaj, citeste atent regulamentul.

f#tu-i in c#r de boactari!tot timpul faceau gat cand eram cu biku.n tren

Am venit in seara asta cu Acceleratul de 14:40 de la Galati la Bucuresti N - este supraetajat. La casa cand mi-am luat bilet am explicat ca am bicicleta si ca vreau sa o platesc. Tipa de la casa mi-a zis ca nu trebuie si mi-a dat loc in vagon fix langa spatiul de bagaje. In tren mi s-a cerut biletul, m-au intrebat de biletul pentru bicicleta, i-am zis ca n-as avea nevoie, au strambat din nas si au zis ca ar trebui sa o platesc totusi. Nu pareau sa vrea mita... I-am intrebat cat, cum si ce fel si aparent nu stiau nici unii cum se procedeaza asa ca m-au lasat in pace :). Apoi a veniit supracontrolul care n-a zis nimic de bicicleta. :)

Deci aparent se poate si asa. In cazul in care nu vrei sa platesti poti sa zici ca e demontabila bicicleta si conform regulamentului n-au ce sa-ti faca daca nu incurci pe nimeni. A mea a intrat in locul de bagaje cam la limita (cadru de 20"), roata din spate iesind 10cm inafara dar lasand destul loc de trecere.

Asa arata azi dimineata la prima ora (7.30) interioarul vagonului de biciclete al A 1745 (Bucuresti N - Satu Mare). :))

Imagine postată

wow, sa inteleg ca o sa fie bataie pe vagon in fiecare weekend, sa vb cu CFR sa mai puna cateva :))

@offtopic

Pe cand si la noi asa ceva?

Nu le intra aerul din rezervorul de langa maneta de frana in pistonul de la disc ?

Reproduc mai jos oferta CFR pentru 1 Mai la mare:

"Cu bicicleta de 1 Mai la mare

26-04-2010

Cu prilejul zilei de 1 Mai, CFR Călători oferă călătorilor posibilitatea de a-şi transporta gratuit bicicleta spre /dinspre litoral în perioada 30 aprilie – 3 mai 2010, introducând suplimentar în compunerea a 2 trenuri din oferta Trenurile Tineretului, un vagon prevăzut cu spaţiu pentru biciclete.

Trenurile care vor avea un vagon cu spaţiu pentru biciclete:

Ø R 12889 Bucureşti Nord (pl. 07.35) – Constanţa (sos. 11.36) – Mangalia (sos.13.17).

Ø R 12886 Mangalia (pl. 14.58) – Constanţa (pl. 16.39) – Bucureşti Nord (sos. 20.28).

CFR Călători recomandă pasagerilor să-şi procure din timp legitimaţiile de călătorie. Informaţii suplimentare sunt disponibile pe site-ul http://www.cfrcalatori.ro, la staţiile şi agenţiile CFR din Bucureşti şi din ţară, la telefon: 021/9521 pentru informaţii legate de mersul trenurilor de pe rutele interne.

"

aici aveti si legatura la anuntul CFR: CFR Calatori

@Lucian: in tren? Cam greu, avand in vedere ca spatiul e mult prea mare. In parcare la firme? Ar fi forte tare... Apropo de asta, am facut impreuna cu cativa colegi o cerere pentru un rastel la managementul firmei, de ziua Pamantului si ni s-a raspuns afirmativ, ca si anul trecut, numai ca atat a fost. Nu vedem nimic concret. Pana atunci, cam 15-18 biciclete stau legate de teava de gaz care trece prin spatele cladirii :))