jules13

STIRI - Transportul bicicletei cu trenul

Recommended Posts

daca ti-as spune ce plin de draci m-am intors eu ultima data cu trenul si cu cadrul zgariat....dar mai bine nu spun.am jurat ca nu mai merg cu cefereul nasilor romani. ori merg civilizat ca un ciclist adevarat pe bicicleta pana la destinatie ori deloc.

pai si din bucuresti daca vrei sa faci rucar-bran si iti permite timpul doar o zi libera cum faci? Faci 395 de km intr-o zi?:D Cu vreo 3000 de m diferenta de nivel? ma indoiesc totusi ...

faci tot posibilul ca sa ai doua zile libere.la serviciul pe care il ai le spui la angajare ca ai o pasiune: ciclismul. sau mai stiu si eu ce...pana cand ne-om ridica si noi cu trenurile la nivel "european" nu ca pret pe bilet ci ca oferta din partea companiei sncfr.

Cand demontati bicla, puneti prima data rucsacul sau rucsacii, pe urma cadrul si peste rotile.

Va ajuta foarte mult daca aveti cordelina la voi pentru a imobiliza cadrul si rotile de grilajul de suport, eventual pentru cei mai pretentiosi, niste bureti sa fie pusi intre cadru si suport de bagaj

Daca pleci cu premiza ca belesti cadrul, ti lene sa desfaci rotile...mai bine stai acasa.

Consider ca si 1 zi este suficienta pentru a face o tura frumoasa, acuma este adevarat ca lumina nu este generoasa si la 18 este bezna, dar este iarna acusica deci trebuie sa avem putina rabdare si turele sa nu fie planificate pe un traseu pe care mergi 4-5 ore cu trenul...;-)

Am vazut azi, in mai multe ziare, un anunt care suna cam asa:

"CFR Călători va introduce în compunerea trenurilor începând din 13 noiembrie vagoane cu spaţii pentru biciclete şi schiuri pe ruta Bucureşti-Braşov şi retur, a anunţat marţi compania printr-un comunicat remis agenţiei NewsIn.

Trenurile care vor avea în componenţă vagoanele cu spaţii pentru biciclete şi schiuri sunt: Acc1745/1746, cu plecare din Bucureşti Nord la 07.30 şi sosire în Braşov la 10.19 şi Acc 1621/1622, cu plecare din Braşov la 17.15 şi sosire în Bucureşti Nord la 20.25.

Acest serviciu este gratuit, iar capacitatea de transport pe vagon este de 8 biciclete şi/sau de 24 perechi de schiuri. Instrucţiunile de asigurare şi de depozitare ale bicicletelor şi/sau ale schiurilor sunt afişate în vagon."

Asta da o veste buna!

am auzit aseara la radio aceiasi stire :)):D:D

Sa speram ca o sa fie permanent si ca o sa apara si la alte trenuri "fenomenul" asta.

Problema e ca in perioada asta foarte putini se mai plimba cu bicicleta pe distante lungi. Asa ca vagonul o sa fie cam tot timpul gol si cei de la CFR vor gandi ca e inutil si ca trebuie scos:(

Astfel de vagoabe trebuie bagate vara, la toate trenurile.

Daca vede cineva vagonul cu pricina sa fac niste poze si sa le puna aici sa ne miram si noi.

Se baga cineva la o tura de "testare"? Cred ca o sa dau una in 21-23 noiembrie, sa vad minunea, daca nu da zapada, probabil cu finalizare la o coborare pe creasta din Poiana Brasov in Tampa. Daca cineva testeaza inainte treaba, sa ne anunte si pe noi.

Am vazut azi, in mai multe ziare, un anunt care suna cam asa:

.......

Trenurile care vor avea în componenţă vagoanele cu spaţii pentru biciclete şi schiuri sunt: Acc1745/1746, cu plecare din Bucureşti Nord la 07.30 şi sosire în Braşov la 10.19 şi Acc 1621/1622, cu plecare din Braşov la 17.15 şi sosire în Bucureşti Nord la 20.25.

Acest serviciu este gratuit, iar capacitatea de transport pe vagon este de 8 biciclete şi/sau de 24 perechi de schiuri. Instrucţiunile de asigurare şi de depozitare ale bicicletelor şi/sau ale schiurilor sunt afişate în vagon."

Este insuficient nr. de trenuri cu vagon care are spatii pentru biciclete.

Este o rezolvare tipic romaneasca, pentru ca sa ti se scoata ochii. Insuficient.

Trebuie ca toate trenurile posibile sa aiba cate un vagon, macar cu cateva cusete sau spatiu destinat bicicletelor, care sa fie langa posesorul bicicletei. Adica bicicleta sa stea langa posesor, nu dupa 7 vagoane, sa stai cu teama ca ti-o zgaraie careva sau iti ia vreo piesa.

Ce te face sa crezi ca nu o sa poti sa stai langa bicicleta? Eu nu cred ca a fost gandit ca un vagon de marfa, cu siguranta exista si locuri pentru proprietari.

Ma intreb doar cum o sa o conving pe giboana de la casa sa imi dea loc acolo? Ca pana acum nu am reusit sa iau loc unde am vrut, ele zic ca nu permite aplicatia sa iti alegi locul :shock:

sncfr a facut ceea ce se poate numi "operatiunea praf in ochi"

Lucrezi in sistem ca sa ai argumente pentru afirmatia ta, han? :)

In plus, SNCFR nu mai exista de mult.

Nu stiu daca am fost primul, dar am testat noile vagoane chiar vinerea trecuta! A fost chiar impresionant, m-am simtit un pic mai european (si daca vreti, un pic mai putin rusinat de originea mea romana). In premiera mondiala, m-am urcat in tren demn, fara sa ma mai milogesc la nash. Nici vorba de spaga!

Este vorba despre niste vagoane noi, proiectate remarcabil. Teoretic, incap 8 biciclete, dintre care 2 in pozitie verticala (roata fata se agata de niste carlige pe perete). In plus, sunt si mai multe scaunele langa locul cu pricina, asa ca poti sa le pazesti linistit si la caldurica.

Masura ar trebui generalizata, macar un tren pe zi pe toate rutele, dus si intors. Dar e un inceput bun, chiar nu pot reprosa nimic CFR-ului. Iar la intoarecerea din Sinaia am aflat ca exista chiar 2 trenuri care "participa la promotie": 17.05 si 18.21.

Sa stiti ca entuziasmul cu care va povestesc toate acestea e chiar justificat si va urez tuturor sa beneficiati de minune cat mai curand! Mai ales ca la noi se spune ca o minune nu dureaza decat 3 zile :))

Edited by vali_aldea

Si totusi sunt atatea de reprosat...

Parca traim in epoca de piatra, suntem devansati de (nu toate) majoritatea tarilor europene si la capitolul asta.

Sunt curios companiile de transport feroviar de prin alte tari sunt private sau de stat?

Personal am observat ca la noi rutele private sunt mai ingrijite, asa mici cum sunt.

eu as propune pentru cei care vin la intalnirea de pe trans(cei din bucuresti) sa vina cu acele vagoane.Ajutam putin cfr-ul(o sa vada ca e interes) si mai aflam pareri despre noile achizitii ale cfr-ului.Poate cu ocazia asta pun si pe niste personale acele vagoane(presupus ca a-ti merge pana la halta din carta)

Parca traim in epoca de piatra, suntem devansati de (nu toate) majoritatea tarilor europene si la capitolul asta.

Daca trenurile arata asa cum arata este si din vina nesimtitilor care se suie cu picioarele pe scaune, flegmeaza pe holuri, fumeaza si arunca chistocurile pe unde nu te astepti, lipesc gume de iti raman pe pantaloni, cara branza din care se scurge tot lichidul ala imputit, hahaie se imbata ca porcii si lasa dozele aiurea-n tren, asculta manele si vopsesc peretii ca asa e european domne. Asadar, nu CFR-ul este de vina pentru toate conditiile mizere.

Pe de alta parte, avem foarte multe accelerate, rapiduri si IC-uri la standarde europene.

Majoritatea companiilor feroviare (cel putin infrastructura) sunt de stat, din simplul motiv ca sunt resurse strategice. Bine, cat o mai tine.

P.S. Nu lua acest post ca pe o provocare, chiar daca tonul pare ceva mai taios :D. Dar ma apuca groaza cand ma gandesc la ce vad prin trenuri.

Edited by creizi

Daca trenurile arata asa cum arata este si din vina nesimtitilor care se suie cu picioarele pe scaune, flegmeaza pe holuri, fumeaza si arunca chistocurile pe unde nu te astepti, lipesc gume de iti raman pe pantaloni, cara branza din care se scurge tot lichidul ala imputit, hahaie se imbata ca porcii si lasa dozele aiurea-n tren, asculta manele si vopsesc peretii ca asa e european domne. Asadar, nu CFR-ul este de vina pentru toate conditiile mizere.

CFR este "foarte" de vina pt conditiile mizere. Normal ar fi sa nu mai spere la autoeducarea nesimtitilor ci sa dispuna masuri si fonduri pt impiedicarea actiunilor enumerate de tine, cu politie, jandarmi, amenzi, toate legale.

TOATE CELE BUNE!

Fondurile vin de la stat si calatori, statul nu are bani iar calatorii nu platesc biletele. Cerc vicios :mrgreen:.

quote]

Ei uite asta nu inteleg nici eu, de ce fratiorii mei romani, la noi se intampla asta ?

Eu singura explicatie pe care o gasesc este ca in tarisoara asta concentratia de tarani, mitocani, manelisti etc., este ingrijorator de mare, infinit mai mare ca in Germania de ex. Acolo daca unul se imbata si distruge un cos de gunoi, banca in parc, picteaza un perete s.a.m.d, asta e, a doua zi se repara. La noi 90% distrug, critica, se poarta animalic, pai cine dracu sa mai dreaga dupa ei, ceilalti 10% ????!!!!

poate ca ceilalti 10% sunt cei de la conducere preocupati doar de inavutire peste noapte ?

In legatura cu nesimtitii de toate felurile. Sunt peste tot. Si in Germania. Si in Japonia. Si in Italia - aici au mai importat de la noi. Dar parca sunt mai putini. De ce oare?

Eu ma gandesc ca acolo sunt legi mai dure care sunt si aplicate. Exista un respect (frica mai degraba) fata de Lege. Ce s-ar intampla daca o persoana care arunca o hartie pe jos ar primi amenda 3000 RON? S-ar gandi mai bine inainte sa repete fapta. Cu timpul va invata sa fie un om civilizat care arunca gunoaiele in cos, nu pune picioarele pe scaune, nu flegmeaza pe strada, etc...

Cu cat vor fi mai multi oameni de aces gen cu atat va fi mai bine.

P.S: Dupa ce am scris mesajul am vazut ca savuts avea aceeasi idee. Eu am dezvoltat putin.

Poti sa le dai in cap, dar cine nu are cei 7 ani, nu ii are si cu asta basta.

Mizeria din tren este rezultatul exteriorizarilor unor tantalai, sistemul de organizare este cum este datorita celor care au cartile in mana.

Nu este de vina X sau Y ca sunt simplii angajati ai regionalei, sau ingineri sau mecanici...altii ar trebui pusi la zid