bedstefan

Curatare ulei de lant de pe haine

Recommended Posts

Cu ce s-ar scoate uleiul de lant de pe haine? Baiatul meu tot ma vede mesterind la biciclete, si desigur mestereste si el. Invariabil, ajunge sa traga de lant, se sterge pe haine, si dormim amandoi pe pres :)

Cu pur sau oricare alt detergent de vase. Eu asa fac cand patez cu ulei o haina, pun niste pur pe zona si o pun la spalat in masina si desigur pun si detergent de haine. Pana acuma nu s-a intamplat sa nu scot o pata.

Confirm detergent de vase. Daca pata e incapatanata, se poate aplica ceva chain clean inainte de detergent cu 10 min.

Eu am folosit cu succes "ultra-derm" cand mi-am mai patat pantalonii/camasa cu ulei de lant. Este vorba de un detergent pentru spalat mainile, dizolva foarte bine grasimile si uleiurile. Uneori spal si bicla cu ultraderm si dupa aia luceste parc-ar fi noua :)

Inainte sa bag hainele in masina de spalat, umezesc zona murdara cu ulei, pun ultraderm, frec putin zona si las vreo 10 minute, dupa aia, in masina de spalat cu restul hainelor, daca pata este foarte incapatanata, repet procedeul, eventual las mai mult timp sa actioneze detergentul.

P.S. am spalat si lantul cu ultraderm, dar dupa aia l-am spalat bine cu apa, uscat cu carpa si dupa aia uns cu ulei de lant din belsug. A trebuit sa-l spal o data cand am intrat prin niste noroaie si nu am reusit sa curat lantul cum trebuie ;)

Uleiul de lant se ia fara probleme de pe haine.

Negreala de pe jenti lasata de sabotii de frana ... cand intra in apa arunca pe spate pe tricouri nishte pete de negru de fum (praf de carbon) extrem de dificil de indepartat... aici ash fii si eu interesat de solutii probate ca bune.

Uleiul de lant se ia fara probleme de pe haine.

Negreala de pe jenti lasata de sabotii de frana ... cand intra in apa arunca pe spate pe tricouri nishte pete de negru de fum (praf de carbon) extrem de dificil de indepartat... aici ash fii si eu interesat de solutii probate ca bune.

Foarte tare!

Acum am aflat si eu de unde aveam tot soiul de pete mici si negre care nu se mai luau. Credeam ca e de la asfalt... :) Multam de raspunsul involuntar!

Da, si eu as fi ineresat de o solutie cu care se scot, ca pana acum ma gandesc numai la foarfeca. :)

Orice pata, indiferent de marime si culoare se poate scoate relativ usor cu putina indemanare si o foarfeca !

Am mereu ultraderm, nu ma las fără asa ceva, acum au si modificat cutia, merge foarte bine si la curățat vana după ce speli bita în ea :)

Intrebare : manusile cum le spalati si cam cat de des ? Intreb pt. ca mama mi-a nenorocit o pereche si prefer sa le clatesc eu mai lejer decat sa le bag in masina de spalat si sa le scot franjuri . Partea proasta este ca , odata ce s-au murdarit , din greseala tot mai ajung sa ma sterg pe fata si ma irit in draci ...

Intrebare : manusile cum le spalati si cam cat de des ? Intreb pt. ca mama mi-a nenorocit o pereche si prefer sa le clatesc eu mai lejer decat sa le bag in masina de spalat si sa le scot franjuri . Partea proasta este ca , odata ce s-au murdarit , din greseala tot mai ajung sa ma sterg pe fata si ma irit in draci ...

Eu le spal in functie de cat de des se murdaresc. De regula le spal cu mana, nu le bag la masina...

O intrebare am... Unde gasesc crema ultra derm? La articole de menaj sau cosmetice?

La cosmetice si medicale trebuie sa fie , poti itnreba si intr-o farmacie , dar e mai ieftin din hypermarcheturi .

la mine in oras cumpar de la piese auto,in hypermarketuri gen real,carefour nu cred ca se gaseste,iar smecheria e ca e ungureasca

daca chiar nu gasesti ia-ti de pe net: http://www.sculesiec...raderm-840.html

Multam de raspunsuri... O sa caut prin Buc. pe la magazine si daca nu o sa fac o comanda probabi....

La magazinele Profi gasesti sigur, cred ca si in Kaufland am vazut mai nou