ovidiu

09.10.2011 - Alpinsport MTB Maraton

Recommended Posts

In 2011 Alpin Sport va prezinta concursul "Alpinsport MTB marathon 3" intr-o noua imagine , intr-o locatie noua. Organizatorii va asteapta pe 8-9 octombrie la un concurs care va prezinta frumusetile zonei Sugas Bai de langa

Sf.Gheorghe. In afara de includerea unui traseu pentru copii organizatorul avea si alte surprize. Se doreste organizarea unui mic festival ciclist, cu muzica, concursuri, sporturi extreme si nu in ultimul rand cu un expo al sponsorilor.

Detalii pe www.alpinsport.ro

Dupa triatlonul de la reci vor fi actualizate si datele legate de maraton.

Multumesc Ovidiu!Astept pe cei interesati sa ne spuna ce dorinte au legat de un concurs de mtb, ce lipseste acum in Romania de la un concurs! Vom incerca sa va facem pe plac. Daca voi sunteti multumiti si la sfarsit ne felicitati vom avea si noi un impuls pt concursul urmator. Scrieti aici tot ce va dorit sa intalniti la un concurs de mtb , noi vom incerca sa le indeplinim toate acele iddei care sunt justificate,:)

Imagine postată

Cum se termina triatlonul de la Reci voi incepe sa incarc detalii despre evenimentul din octombrie! Sper ca anul acesta sa nu se suprapuna alt eveniment!

• Upvote 1

Salutare,

Referindu-ma la postul tau de pe topicul Surmont, eu sunt de parere ca cel mai bine este cu imagini platite de concurenti - in sensul ca cine vede o imagine si ii place sa o cumpere - cum a fost la MMM in 2010. Nu toti vor sa plateasca in plus si nu toti avem aceleasi pretentii. Deci o suma minima ar trebui alocata din bugetul maratonului pntru foto, echipa cu DSLRuri urmand a-si scoate banii din vanzari. Asa ar fi si mai motivati deoarece accentul se va schimba din cantitate - cati mai multi ca sa fie la imagini cat mai reusite ca sa se vanda.

La un pret dat e bine sa primim cat mai mult. Localizarea fotografilor este esentiala. Unul poate sta pentru start si finish iar altii 1-2 in zone cheie unde ies imagini bune (gen portiuni tehnice). Daca echipa foto va fi doar din 2 persoane atunci la start/finish poate fi cineva non profi deoarece acolo conditia e cantitativa iar pe partea de calitate se cere doar in focus.

Poate si un pool ar ajuta. E important ce vor potentialii concurenti ca sa nu se aloce resursele degeaba. Pentru mine editia din 2009 a fost primul maraton si am ramas cu amintiri placute, iar tricoul ieri era pe Piatra Mare la racoare ;)

Si eu am o opinie similara...

Daca cer mult, insemna ca sunt buni sau... doar cer mult.

Daca sunt buni, dupa concurs pot cere (concurentilor) ce suma vor... Daca cineva considera ca merita, o va cumpara. Daca nu, inseamna ca se cere prea mult. Cerere si oferta. Dar sa platesti inainte pentru niste poze... Cred ca in curand, concursurile vor fi inaccesibile amatorilor, daca se maresc taxele artificial.

Asa m-am gandit si eu! sa fie despre fiecare concurent un foto-finish pe care-l va primi dupa concurs prin mail pe adresa mentionata la inscriere free of charge. Iar baietii "profi " sa fie undeva pe traseu!Sa fiti siguri ca nu vom umfla taxa de inscriere din cauza unui fotograf. Eventual vine pe cont propriu si va incerca sa-si vanda marfa.Toate taxele la concursurile noastre sunt returbate in concurs( premiere, si toate cele necesare unui concurs, salvare,etc)

Daca pozele sunt reusite ,normal ca esti dispus sa le cumperi.Trebuie ca ei sa-si dea interesul ,si sa le promoveze imediat dupa. ;)

Astept si alte idei sau observatii.Nu vreau sa par un organizator "capos" cu care nu se poate comunica. :) Astept pe toti cei care au ceva de comantat sau au idei legate de un concurs . Mai avem timp pana in octombrie si voi incerca sa fac fata tuturor cerintelor. Incetul cu incetul voi afisa si pe site noutatile despre concurs dar astept sa se termine triatlonul si sa avem spatiu liber pe site. Dar aici putem discuta! Nu va sfiiti si scrieti ce ganditi!

Salutare!pe privat am primit invitatia de a participa la acest concurs.Eram putin panicat ca e in aug sau sept cind particip la altele. Citind acum ca e in octombrie si cum atunci imi serbez ziua de nastere...poate imi fac un cadou participind la acest concurs .

Ptr.a elimina orice confuzie,ma referam la cadoul pe care mi-l fac singur participind la acest concurs,a nu se intelege altceva.

Rock iti garantez ca o sa ai un cadou de ziua ta si din partea noastra (un eveniment super ). Dupa Triatlonul de la Reci voi incepe incarcarea datelor despre concurs '!

Ireprosabila organizarea din 2010. Punctele de alimentare aflate acolo unde era nevoie de ele, aveau tot ce-ti trebuie, chiar si atunci cand treceau pe acolo ultimii concurenti (sa nu renuntati la ciocolata de casa) ;) oamenii din puncte binevoitori, saritori etc

Un singur lucru m-a intristat : "raceala de la finish" - nu aplauda nimeni in afara de cunostintele respectivului, nici chiar pe cei care au terminat printre primii ?!

Ar mai fi o chestiune legata de "graba" cu care s-au strans gardurile/benerele de la finish, fapt ce a facut ca ultimii concurenti sa termine concursul intr-un camp gol langa o masina de teren plina cu banere. Probabil ca acestia nu au incercat un sentiment frumos dupa un efort de cateva ore.

Fata de aceasta constatare indraznesc sa fac o sugestie : poate linia de sosire ar trebui sa fie mai aproape de cazanul de gulas! In acest fel ultimii sositi vor beneficia cat de cat de atentia celor care se se infrupta din bucate care cu burtile pline poate vor avea decenta sa-i aplaude.

In rest...numai de bine !

Si cel mai bun a fost gulasul de final stropit cu o bere rece. :) De abia astept concursul de anul acesta.

Anul acesta vom avea beree din belsug! Unul dintre sponsori va fi se pare berea CIUC. Daca nu gratis dar la un pret super tare! Vom vedea! Anul acesta gulyasul va fi facut de un bucatar care acum in weekend vrea sa doboare un record mondial de facut gulyas !

• Upvote 1

Asa e, berea anul trecut nu a fost gratis, dar dupa tura a mers foarte bine. Daca anul asta o sa fie bere din belsug si pe deasupra gratis, atunci nu trebuie sa ratam acest concurs.

Hei hei! Sa speram ca nu veniti pentru bere! Veniti sa concurati si dupa aia mergem toti la un mini octoberfest! :) Si bem bere langa gulyas si ascult concertele care vor fi!

• Upvote 3

De la 1 august sunt in vacanta pe viata...sic,sic!!!pensionar scrie pe fruntea mea,pai degeaba zic eu la concursurile la care particip ca sunt "o tinara speranta a pensionarilor"? Apropos,stie careva un club in care sa fie ciclisti doar pensionari? M-as inscrie cu mare placere...

A iesit fain filmul....succes la organizare,avem asteptari pe masura ;-))))

A iesit fain filmul....succes la organizare,avem asteptari pe masura ;-))))

Sincer sa fiu nu stiu de ce ti se pare fain filmul, doar stii traseele. Din cele 69 de secunde vreo 25 ni se arata niste componente de bicicleta, apoi ceva ce pare mult plat prin padure si foarte mult asfalt pentru MTB. Eu stiu ca traseele din anii precedenti au fost foarte frumoase, cu mult peste ce sugereaza filmuletul. Concursurile in sine au fost printre cele bine organizate in ultimii doi ani. Sper ca schimbarea locului de start/sosire sa nu insemne si schimbarea in '-' a calitatii traseelor. Sa nu fie filmul pentru proba de bicicleta a triatlonului...

Traseul ramane sa-l descoperim la concurs, ca doar de aia mergem nu ? ;) Organizarea sunt singur ca o sa fie la nivelul anilor precedenti, iar traseele sper sa fie pe masura, altfel o sa fie o dezamagire a acestui an(ceea ce nu-mi doresc).

Nu va speriati! Partea cu asfaltul a fost pus in film ca am facut o coborare de la Sugas bai si ne-a placut! O sa aveti max 1km parcurs pe asfalt la iesirea din statiune>Probabil unora nu le place filmuletul ! Mie unul imi place si multumesc celor care au ajutat la realizarea ei!Mi se pare mie ca iti face placere sa iesi in padure! ...Si cu mult prea plat :)) o sa vedeti voi Scimbarea de start nu inseamna ca se scchimba si traseul . Vom avea o parte si din traseul din anii precedenti suntemi nevoiti pentru a atinge un traseu de 80-90 Km. Va fi o proba pentru "baietii cu gura mare" care sunt sigur ca se vor inscrie la proba scurta :).Concursul va ramane printre acele concursuricare sunt bien organizate va promit si sper ca deschidem o nou stil de organizare un pic mai occidental.Mai multe nu doresc sa dezvalui dar nu veti fi dezamagiti!

Foarte fain filmuletul!

Multumim mult! Cea mai mare lauda o sa fie daca veniti la concurs! Satisfactie mai mare nu are un organiator decat cand vede multimea de concurenti si cireasa de pe tort este cand iti zic si in fata" Multam , a fost fain venim si la anul" Eu am simtit acest lucru de l amulti dintre voi! Si voi incerca sa va dau si anul acesta un eveniment neuitat.Cu stima Csuri si echipa Alpin Sport!

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.