Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ovidiu

09.10.2011 - Alpinsport MTB Maraton

Recommended Posts

Asteptam cu nerabdare cele 2 poze pe mail : una start si una din traseu...;)

Cred ca putem astepta...eu nu am nicio poza cu mine. E una facuta pe traseu de cineva, dar focalizarea e pe niste crengi de pom la 1m, iar eu undeva in spate la vro 4-5m, deci sunt complet defocalizat, se vede greu ca e nr. meu de concurs. La sfarsit, cand am ajuns eu mai erau 2 persoane, care mi-au dat medalia de finisher si probabil m-au notat acolo pe lista. Nu s-a facut nicio fotografie. La start nu am fotografie, eram intr-o parte a "plutonului" si nu ma vad pe nicaieri. Asa-mi trebuie daca termin printre ultimii. Colegul meu apare in mai multe poze. Stiu ca la primele CP-uri erau si niste oameni care faceau poze, dar nici acolo nu-s poze cu mine.

Ce sa zic, trec cu vederea asta avand in vedere conditiile meteo si faptul ca a fost frig. Nu stau in pozele alea, desi mi-ar fi placut sa am macar una de la primul meu maraton. Eu ma ocup cu fotografia (ca profesie secundara) si vroiam s-o iau pe sotie cu mine sa-mi faca poze. Am renuntat la idee ca era prea frig si urat pentru a o tine atatea ore acolo pt niste poze, si oricum, ma bazam pe pozele oficiale. Cred totusi ca sunt printre cei f. putini care nu au cel putin o poza si cred ca majoritatea s-au regasit in cele deja postate.

Data viitoare imi iau aparatul in rucsac, prind trepiedul de cadru si-mi fac poze singur http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif.

Dap ai dreptate de aceea am intrebat si io poate cine stie se va intampla o minune.....De pe traseu nu am nici una si dupa cum spuneai si tu erau la fiecare punct de alimentare aproape cineva care fotografia. Multa sanatate si spor la pedalat si poate ne vedem la Pitesti, eu ma duc sigur....!!!

Cred ca putem astepta...eu nu am nicio poza cu mine. E una facuta pe traseu de cineva, dar focalizarea e pe niste crengi de pom la 1m, iar eu undeva in spate la vro 4-5m, deci sunt complet defocalizat, se vede greu ca e nr. meu de concurs. La sfarsit, cand am ajuns eu mai erau 2 persoane, care mi-au dat medalia de finisher si probabil m-au notat acolo pe lista. Nu s-a facut nicio fotografie. La start nu am fotografie, eram intr-o parte a "plutonului" si nu ma vad pe nicaieri. Asa-mi trebuie daca termin printre ultimii. Colegul meu apare in mai multe poze. Stiu ca la primele CP-uri erau si niste oameni care faceau poze, dar nici acolo nu-s poze cu mine.

Ce sa zic, trec cu vederea asta avand in vedere conditiile meteo si faptul ca a fost frig. Nu stau in pozele alea, desi mi-ar fi placut sa am macar una de la primul meu maraton. Eu ma ocup cu fotografia (ca profesie secundara) si vroiam s-o iau pe sotie cu mine sa-mi faca poze. Am renuntat la idee ca era prea frig si urat pentru a o tine atatea ore acolo pt niste poze, si oricum, ma bazam pe pozele oficiale. Cred totusi ca sunt printre cei f. putini care nu au cel putin o poza si cred ca majoritatea s-au regasit in cele deja postate.

Data viitoare imi iau aparatul in rucsac, prind trepiedul de cadru si-mi fac poze singur http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif.

Din pacate tot nimic. S-au postat poze care au mai fost vazute :(... asta este, la anul ne vom fotografia singuri .....

Cu pozele stam mai prost ! Si eu astept de la prieteni pozele , cei care au facut poszele la sosire! Vremea rea a speriat pe fotografi care au promis ajutorul lor. Dar incarc sa mai strang alte poze . Varog aveti rabdare . Si rog inca odata pe cei care nu au venit la concurs si au platit taxa sa ne trimeata adresele lor postale sa le putem trimite tricourile!

Daca ramaneti cu tricouri prea multe, accept si 3 tricouri in schimbul celor doua poze http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif.

Apropo de vreme, ca tot se plangea cineva pe topic mai acu ceva pagini cum ca de ce nu s-a amanat competitia cu inca o saptamana. Ei bine, daca privim la cum a fost vremea in weekend-ul trecut ne dam seama ca ar fi fost chiar mai rau, ca a fost si mai frig :). Deci cam asta e cu amanarile: nu ai nicio garantie ca peste 1-2 saptamani vremea nu e si mai rea.

Astept propuneri pentru o alta data mai apropiata de vara! Sa zicem ceva in septembrie :) Am stabilit si cu colegii ca ar fi mai avantajos o data ma aproape de zilele calde si dorim sa cautam sa nu ne suprapunem cu vre-un concurs mai apreciat sau daca se poate deloc sa nu ne suprapunem.Astept propuneri si mai cautam si noi o data mai favorabila si mai sigura

Astept propuneri pentru o alta data mai apropiata de vara! Sa zicem ceva in septembrie.

Week-end-urile 1 si 3 din septembrie sint abordabile. 2 si 4 sint ocupate de Tusnad si Maros, concursuri de calitate deosebita. Sau august, in afara de ultimul week-end bine ocupat de Geiger.

O idee minunata ar fi organizarea celor doua maratoane (Tusnad + Alpinsport) in acelasi week-end. Nu stiu daca le convine organizatorilor, dar sunt sigur ca participantii ar fi foarte fericiti.

corect. am face o singura cheltuiala cu drumul si cazarea ;)

ips .. am uitat de pretendentii la podium care se vor obosi cam tare in cele 2 curse Imagine postată

O idee minunata ar fi organizarea celor doua maratoane (Tusnad + Alpinsport) in acelasi week-end. Nu stiu daca le convine organizatorilor, dar sunt sigur ca participantii ar fi foarte fericiti.

Nu ai cum sa participi la amandoua in acelasi weekend. Poate daca la amandoua ai participa la probe de 30-50km, ai avea vreme buna si nu te lasa bicicleta.

Dar razbate o idee, care se practica la maratoanele de alergare si la triatloane (si la intrecerile Clujul Pedaleaza): un clasament pe puncte la un numar de concursuri de MTB mai renumite, iar primii sa ia premii dupa desfasurarea ultimului concurs mare (gen Maros Marathon). Pana ala urma am gasit si ceva de invatat in sensul alergare -> MTB, nu numai invers ca pana acum :)!

Nu ai cum sa participi la amandoua in acelasi weekend. Poate daca la amandoua ai participa la probe de 30-50km.

Daca nu tragi la podium , ai timp sa te recuperezi o zi cat sa poti termina si a 2-a cursa .

Mie mi-ar placea daca ar fi o colaborare sa fie in acelasi weekend , sigur pentru cine trage la podium este un infern !

Trebuie sa te contrazic, mi se pare o exagerare. As putea termina ambele, dar la a doua nu ma-s simti bine. Si cu berea dupa concursuri cum ar ramane?

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Haide bre ... probele vor fi pentru toate categoriile. Desigur va fi un infern, dar infernul il vom simti cu totii (asta e placerea). :rolleyes:

Si rog inca odata pe cei care nu au venit la concurs si au platit taxa sa ne trimeata adresele lor postale sa le putem trimite tricourile!

Salutare csuribacsi, vezi ca ai mesaje de la colegul meu de tura, Alex Rusu si nu ai rapuns inca. Noi am abondonat imediat dupa Valcea unde am fost vedeta pe net cu urechea de cusut. Acum e bine, astept sa treaca semnele.

Csuribacsi, poate ne faceti onoarea si ne raspundeti la numeroasele emailuri si mesaje pe care vi le-am trimis in ultimele trei saptamani in legatura cu returnarea taxei de participare. Lipsa oricarui raspuns ma face sa cred fie ca toate conexiunile la Internet din judetul Covasna au fost sistate imediat dupa cursa :) si nu au fost reluate pana in prezent, fie ca Alpinsport nu mai tine seama de clientii sai...

Pai care ar fi motivul pentru care vrei taxa de participare inapoi?

Nu incerc sa fiu avocatul nimanui, dar sunt curios in ce conditii poti cere returnarea unei taxe de participare la un concurs MTB. Eu ma gandeam ca nu prea ai motive sa ceri taxa de participare decat daca eventual din vina organizatorului nu se tine competitia sau nu se face ce s-a spus in "oferta".

Pai care ar fi motivul pentru care vrei taxa de participare inapoi?

Nu incerc sa fiu avocatul nimanui, dar sunt curios in ce conditii poti cere returnarea unei taxe de participare la un concurs MTB. Eu ma gandeam ca nu prea ai motive sa ceri taxa de participare decat daca eventual din vina organizatorului nu se tine competitia sau nu se face ce s-a spus in "oferta".

Raspunsul se gaseste in posturile de mai sus. Trebuie doar sa ai rabdarea si initiativa de a le citi.

Eu am citit tot topicul si nu am vazut foarte clar care ar fi motivul lui IF 69 RUP. De altfel, nici nu a mai postat in acest topic din ce se vede in ultimele 7-8 pagini, asa ca de rabdare si initiativa nu am nevoie ca stiu ce s-a discutat aici.

Deci, pe scurt, care e motivul pentru a se returna taxa?

Imi cer scuze, era in alt topic.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/10716-02102011-neuzer-bike-party/page__view__findpost__p__464572

Nu am mai gasit linkul la articol pe freerider sau unde aparuse, era si o imagine reprezentativa. Ca pe MBike se mintea de inghetau apele...organizare buna, fara probleme majore. Cand ai 1 concurent cu capul spart, un profi cu clavicula rupta si un amator cu urechea cusuta nuprea se poate trage aceasta concluzie. Si au mai fost si alte cazuri.

Oricum consider ca discutia este mai mult intre noi si organizator. Sper ca informatiile de mai sus ajuta la intelegerea "demersului" - altele nu vor mai fi, sunt offtopic. Noi am anuntat imposibilitatea participarii la AlpinSport a 2-a zi dupa accidentare, pe 3 octombrie.

Guest
This topic is now closed to further replies.