ovidiu

11.09.2011 - Tusnad MTB Maraton - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Un concurs care nu mai are nevoie de nici o prezentare. Pe un traseu superb, cu start si sosire in Baile Tusnad, cu un gulas delicios si cu niste organizatori de treaba Tusnad MTB Maraton este un eveniment pe care orice ciclist trebuie sa il treaca in calendar.

Website-ul competitiei: http://www.aktivity.ro/maraton/?l=ro&m=3

Site-ul va fi actualizat zilele urmatoare.

Hm!la asta nu ma gindisem...dar cum Ovidiu are un fel de a le zice,parca vad ca ma inscriu si la asta.Imi propusesem anul asta 8 curse,au fost deja facute,am constatat ca de la cursa la cursa ma simt tot mai bine.Deci... daca-i bal,bal sa fie,chiar la Tusnad.

@rock, anul trecut am stat si am ezitat, pana la urma nu m-am dus la Tusnad, nemaiavand nici un maraton la activ, dar anul asta sigur ma duc, doar din cele descrise de altii si ce am vazut din poze, merita sa fi acolo!

Nu gasesc nicaieri diferentele de nivel cumulate pt cele 2 trasee.

Nu s-ar putea trece undeva, asta in caz ca nu-s trecute si eu nu le-am vazut?

Nu stiu diferentele cumulate dar stiu ca e fain la Tusnad:)

Ne vedem acolo!

• Upvote 2

De buc destul de departe dar mie o pofta de gulas .....

Cum sa fie departe de Bucuresti? De la Brasov mai faci o ora jumateImagine postată

M-am inscris si eu ca doar e asa de aproape de giurgiu si de dunare...Stiti de ce am facut-o?pe linga dragostea mea ptr.acest sport,am un motiv secundar,vreau sa divortez si asta e cel mai bun motiv,ma tot ameninta nevasta ca baga divort inca de la prima evadare si de atunci tot particip la curse...

• Upvote 2

M-am inscris si eu ca doar e asa de aproape de giurgiu si de dunare...Stiti de ce am facut-o?pe linga dragostea mea ptr.acest sport,am un motiv secundar,vreau sa divortez si asta e cel mai bun motiv,ma tot ameninta nevasta ca baga divort inca de la prima evadare si de atunci tot particip la curse...

:)

Pai daca ai venit plin de noroi te cred si eu

In alta ordine de idei care o fi diferenta intre cele doua trasee hobby si race in afara de distanta? eu m-am inscris la hobby dar ma bate gandul

Ma gandesc de pe acum la gulas :)

:)

Pai daca ai venit plin de noroi te cred si eu

In alta ordine de idei care o fi diferenta intre cele doua trasee hobby si race in afara de distanta? eu m-am inscris la hobby dar ma bate gandul

Ma gandesc de pe acum la gulas :)

Poate de la traseul hobby ajungi mai repede la gulas ;)

Duminica trecuta am parcurs majoritatea traseului lung cu un prieten, cu ajutorul unui GPS.

Foarte multi caini prin zona, am fost atacati de doua ori - nu stiu ce as fi facut daca eram singur...Sper ca organizatori sa faca ceva in aceasta privinta, altfel mi-e teama sa particip.

Sper ca marcajul sa fie foarte bun, pentru ca se poate rataci foarte usor, o clipa de neatenti si ai si gresit drumul. Chiar si cu GPS trebuie sa fii foarte atent.

Pushbike-ul pe la mijlocul traseului mult prea dur si mult prea lung - eu l-as scoate din traseu. Inteleg ca e un concurs de mtb... dar oricum mi se pare exagerare acea portiune

Zona frumoasa, peisaje superbe, mediu foarte salbatic.

Traseu fain, frumos, bafta la organizare!

Duminica trecuta am parcurs majoritatea traseului lung cu un prieten, cu ajutorul unui GPS.

Foarte multi caini prin zona, am fost atacati de doua ori - nu stiu ce as fi facut daca eram singur...Sper ca organizatori sa faca ceva in aceasta privinta, altfel mi-e teama sa particip.

Sper ca marcajul sa fie foarte bun, pentru ca se poate rataci foarte usor, o clipa de neatenti si ai si gresit drumul. Chiar si cu GPS trebuie sa fii foarte atent.

Pushbike-ul pe la mijlocul traseului mult prea dur si mult prea lung - eu l-as scoate din traseu. Inteleg ca e un concurs de mtb... dar oricum mi se pare exagerare acea portiune

Zona frumoasa, peisaje superbe, mediu foarte salbatic.

Traseu fain, frumos, bafta la organizare!

Ce sa le faca la caini? sunt prezenti peste tot, poate daca or sa ne vada mai multi or sa stea in "banca" lor

Push bikeul la ce km este? este oare prezent si in tura scurta?

Coborari ceva mai tehnice? nu de alta dar nu prea ma pricep la treaba asta :)

Ce sa le faca la caini? sunt prezenti peste tot, poate daca or sa ne vada mai multi or sa stea in "banca" lor

Push bikeul la ce km este? este oare prezent si in tura scurta?

Coborari ceva mai tehnice? nu de alta dar nu prea ma pricep la treaba asta :)

Sa vorbeasca cu ciobani sa-i duca in alta parte in ziua concursului, si sa puna arbitiri in punctele critice.

Pushbikeul e cam la mijlocul traseului lung, undeva intre km 23-26. Exact nu-mi amintesc, dar daca te uiti pe bikemap, poti observa unde e partea mai inclinata. Nu stiu daca e prezent si la tura scurta dar cred ca nu.

Ultima coborare e destul de technica, restul nu-i foarte dur, dar trebuie atentie.

Sa vorbeasca cu ciobani sa-i duca in alta parte in ziua concursului, si sa puna arbitiri in punctele critice.

Pushbikeul e cam la mijlocul traseului lung, undeva intre km 23-26. Exact nu-mi amintesc, dar daca te uiti pe bikemap, poti observa unde e partea mai inclinata. Nu stiu daca e prezent si la tura scurta dar cred ca nu.

Ultima coborare e destul de technica, restul nu-i foarte dur, dar trebuie atentie.

Va salut,

De obicei inainte de fiecare competitie MTB sau triatlon vorbim cu ciobani si in ziua competitiei si inainte cu o zi cainii sunt lagati(spaga=palinca).

Ne straduim ca traseul sa fie marcat la fel de bine ca si la celelalte competitii, la traseul scurt nu este panta de socializare.

Am vrut sa-l scoatem portiunea de 800 de metri dar am decis ca anul asta inca ramane si la anul o sa avem traseu mai mare fara acea panta.

Noi va asteptam cu drag si sper ca putem face fata observatiilor voastre

CHE

Va oferim doua pachete promotionale:

1. un pachet in valoare de 110 RON, care consta in: - cazare + masa(mic dejun la pensiune unde veti fi cazati) /1 zi/1 concurent + taxa de inscriere in valoare de 50 lei(vezi mai sus). Cazarea se va face in camere cu 2 paturi.

2. un pachet in valoare de 170 RON, care consta in pachetul promotional nr. 1, de 110 RON + insotitor (cazare si mic dejun 60 RON)

Aceste pachete se pot obtine prin inscriere online si efectuarea platii pana la data de 05 septembrie 2011. Printre cei care aleg acest pachet promotional organizatorii vor face o tragere la sorti, iar 50 de concurenti norocosi vor primi inapoi valoarea platita pentru cazare si masa.

Cazarea se va face in camere cu 2 paturi. Rugamintea noastra este sa ocupati complet camerele, (2 persoane/camera insotitori sau colegi concurenti) altfel noi trebuie sa punem un concurent in camera.

Tragerea la sorti va avea loc pe 5 septembrie 2011 si vor fi afisate pe site.

Cei care castiga vor primii inapoi valoarea cazare+masa (60ron) in ziua concursului la inscriere.

Va asteptam

CHE

• Upvote 1

Am si eu o recomandare! Se poate ca langa lac(Ana) sa se faca un culoar pe unde putem trece sa nu ne mai lovim de turisti. Sunt patit de anul trecut!

Multumesc,

Am si eu o recomandare! Se poate ca langa lac(Ana) sa se faca un culoar pe unde putem trece sa nu ne mai lovim de turisti. Sunt patit de anul trecut!

Multumesc,

si ce te face sa crezi ca turistii de weekend nu vor fi toti in interiorul culoarului, mai ales copiii? ... eventual daca organizatorii vor desemna oameni pentru a pazi culoarul. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 2

3.2 km

Va asteptam

CHE

Mersi mult

Eu m-am inscris si am si platit, vorba aia la gulas inainte.... :O)

Poate aflam si noi diferentele de nivel pana cand incepe concursul .....

Poate aflam si noi diferentele de nivel pana cand incepe concursul .....

le afli pe parcurs, e mai fun

Guest
This topic is now closed to further replies.