ovidiu

11.09.2011 - Tusnad MTB Maraton - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

In premiera la acest maraton, daca e" aproape" de Giurgiu, am zis sa nu-l ratez. La cald, traseu extraordinar,peisaje de vis, pacat ca nu am tras niste poze la SF.Ana, cit de schimbate sunt locurile fata de cum le stiam eu. Participare numeroasa, inghesuiala mare la plecare, trebuia musai sa treci banda, amuzant cind un tip se intorcea dupa cca 2 km, pe asfalt, spre zona startului, nu trecuse banda, nu avea cip-ul activat. In ce ma priveste, am participat la tura mare, multumit ca timp, nu si de clasare. Cazaturile de la Predeal au pus in functiune instinctul de conservare... coboririle pe bicla dar superprudent, nu am cazut dar nici nu am coborit mai cu "vina", ce cistigam din greu pe urcari se ducea naibii pe coboriri. Alaturi de Geiger, Tusnad mi s-a parut cel mai frumos concurs mtb, parere subiectiva, normal. Cu siguranta voi reveni si anul viitor. Felicitari organizatorilor ptr.ce au facut, pe mine unul ma impresionat sa vad deputatul maghiar de Harghita, la costum de ciclism, cred ca a si participat .La pozele mele de pe picasa am zis ca astept momentul cind o sa vad un deputat sau senator de Giurgiu,ca pe maghiar ,la costum de ciclism si pedalind virtos.

• Upvote 1

Felicitari organizatorilor din partea Alpin Sport Sf.Gheorghe. Multumim ca sunteti parte dintr-o clasa care promoveaza si dezvolta sportul in regiunea noastra. Aduceti renume frumoaselor zone de pe la noi. Bafta in continuare. Speram ca si noi vom reusi sa organizam concursul din octombrie tot atat de bine cum lati facut voi! BRAVO!

• Upvote 1

nu cred totusi ca a avut doar 1000 m diferenta de nivel ...

Track-ul de pe site are 1464m. Ciclocomputerul (barometric) a arătat la mine 1350m. Pe track-ul meu gps (tot barometric, corectat GPS) sunt... 1650m.

De aici și vorba: dacă ai un ora, știi exact cât e ceasul. Dacă ai două...

Am ajuns acasa cu bine, revin si eu cu impresii:

Un maraton de inalta clasa, un traseu frumos, urcari interminabile meseriase, o doza mica de push-bike si coborari bestiale, la care am si cazut, (praful isi spune cuvantul) mi-am belit bratul si piciorul drept, multumesc pe aceasta cale echipajului ambulantei care mi-au spalat ranile dupa ce am terminat cursa. Bine ca nu e grav, doar rani superficiale. Marcajul a fost foarte bun, sugestiv, oameni amabili si peisaje cum numai la noi in Harghita gasesti. Comentariul si indrumarile bilingve foarte bune si bine formulate, felicitari organizatorilor! Gratulalok a szervezoknek!

Pozele pe care le-am facut si urcat pe Picasa, sunt la kilogram, nu le-am sortat. Fiecare ia ce-i place :)

Linkul cu poze, AICI!

@che: pune linkul cu poze si pe siteul maratonului daca vrei.

Asta cu "bilingva" nu prea a iesit :( Enterteiner-ul nu prea o avea cu limba romana. Da nu-i bai. A iesit bine :)

Asta cu "bilingva" nu prea a iesit :( Enterteiner-ul nu prea o avea cu limba romana. Da nu-i bai. A iesit bine :)

hai ca si am gasit de ce sa ne legam. poate ca in maghara suna si mai groaznic, nu o sa stim niciodata....

• Upvote 2

Track-ul de pe site are 1464m. Ciclocomputerul (barometric) a arătat la mine 1350m. Pe track-ul meu gps (tot barometric, corectat GPS) sunt... 1650m.

De aici și vorba: dacă ai un ora, știi exact cât e ceasul. Dacă ai două...

Cred ca ai dreptate , nu m-am informat prea mult , doar din auzite asa .

Oricum intr-un fel e bine , ca am mers la limita si am facut cel mai bun maraton al meu , am dat maximum pt ca credeam ca e mai usor , la finish nici n-am mai putut sa pedalez 1 km pana la cazare(si era coborare http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif )

Daca a gasit cineva 2 sei (cu tot cu tija ) in zona de start ,chiar fata in fata cu poarta de start in iarba!! le-am uitat acolo dupa ce am pus bicicletele in masina...o sa e fizik tundra cu tija pro xcr , si una selle italia cu tija ritchey, daca le-a gasit cineva si are bunavointa sa le returneze as fi foarte recunoscator ( Logigan Lucian), asa e dupa ce castigi esti cu capu in nori( de la oboseala)

Imagine postată

frumoasa echipa are Targu Mures

• Upvote 3

Imagine postată

frumoasa echipa are Targu Mures

:)) hai zi.....zi pana la final,la ce te-ai referit... :)
  • Upvote 1

Daca a gasit cineva 2 sei (cu tot cu tija ) in zona de start ,chiar fata in fata cu poarta de start in iarba!! le-am uitat acolo dupa ce am pus bicicletele in masina...o sa e fizik tundra cu tija pro xcr , si una selle italia cu tija ritchey, daca le-a gasit cineva si are bunavointa sa le returneze as fi foarte recunoscator ( Logigan Lucian), asa e dupa ce castigi esti cu capu in nori( de la oboseala)

Mi-a placut interviul luat de cel care comenta la sosire:

cum vi sa parut tura...

"scurta"

Sper sa gasesti seile

Cand vad ce poze fac, imi dau seama ca nu-s normal nici ca fotograf :)

Un concurs reusit , bine marcat, punctele de"alimentatie" au fost puse ok(din pacate nu am gasit pe nimeni care sa se priceapa la mecanica)

Din pacate am avut probleme cu schimbatorul de foi care sa incapatanat sa coboare pe foaia mica, asa ca fie trebuia sa ma opresc sa schimb manual pana la urma m-am resemnat si am mers tot drumul pe foaia mijocie

La coborarea prin padure spre lacul SF Ana mi-a intrat o craca de 1 m la roata spate, norocul meu a fost ca mi-am dat seama si am franat mergand asa cu craca pana m-am oprit din inertie,

Coborarile ca de obicei ma depasesc, fie cam cadrul prea mare, fie am cauciucurile nepotrivite fie nu am destule "oua" incat sa ma dau ca nebunul, cert este ca chiar dc am depasit pe urcari , m-au depasit o groaza pe coborari

http://www.sports-tracker.com/#/workout/opreageorge/8ulnod5rllst9hi4

Multumim pentru poze sunt bestiale, uitanduma la ele m-am simtit din nou in fata locului.

Am ajuns acasa cu bine, revin si eu cu impresii:

Un maraton de inalta clasa, un traseu frumos, urcari interminabile meseriase, o doza mica de push-bike si coborari bestiale, la care am si cazut, (praful isi spune cuvantul) mi-am belit bratul si piciorul drept, multumesc pe aceasta cale echipajului ambulantei care mi-au spalat ranile dupa ce am terminat cursa. Bine ca nu e grav, doar rani superficiale. Marcajul a fost foarte bun, sugestiv, oameni amabili si peisaje cum numai la noi in Harghita gasesti. Comentariul si indrumarile bilingve foarte bune si bine formulate, felicitari organizatorilor! Gratulalok a szervezoknek!

Pozele pe care le-am facut si urcat pe Picasa, sunt la kilogram, nu le-am sortat. Fiecare ia ce-i place :)

Linkul cu poze, AICI!

@che: pune linkul cu poze si pe siteul maratonului daca vrei.

Eu vad un ciclist care foloseste la jumatate capacitatile fizice. :P

Cand vad ce poze fac, imi dau seama ca nu-s normal nici ca fotograf :)

A zis cineva ca ai fi??? Oricum mai ai cateva poze frumoase - de ex: concurenta din poza a cazut participand la tura scurta sau lunga?

Imagine postată

• Upvote 1

:X m-am uitat mai atent - e bagat in Fratia Inelului - daca nu e sotia lui cam naspa :(. O sa fie vai de capul lui AirBoy si apoi urmez eu . Odata si-odata o sa ni se infunde de la pozele astea (ba probe cu fete, ba cu sprinturi, pardon - sprituri ...).

Despre concurs numai de bine - felicitari organizatorilor, bucatarilor si nu in ultimul rand participantilor care s-au prezentat intr-un numar destul de numeros pentru atmosfera creata. M-am bucurat de intalnirea cu vechii prieteni si de peisajul minunat al zonei, de gulasul fierbinte si iute si de cele 3 berule care au alunecat pe gatul uscat (2 au fost din partea colegilor de la DHS - Ramona care nu mai avea chef de beute si Constantin) ; pe acesta cale ii doresc insanatosire grabnica Ramonei. La revedere TusnadMTB 2011 - pe curand TusnadMTB 2012.

A zis cineva ca ai fi??? Oricum mai ai cateva poze frumoase - de ex: concurenta din poza a cazut participand la tura scurta sau lunga?

Imagine postată

Asta a cazut la Geiger si nu si-a revenit inca :)

Felicitari pentru toti cei care au participat la organizarea acestui super eveniment. Deja este o traditie vremea frumoasa, trebuie sa aveti o relatie de mana intaia cu cel din sus http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif.

Traseul fenomenal, marcaje bine pozitionate, gulas fierbinta, bere rece, atmosfera bestiala, la anu vom fi si mai multi participanti, in mod sigur.

Bravo baieti!

Comentatorul nu era pe inaltimea lui, asa cum eram obisnuit cu el in evenimentele precedente. Uneori se exprima foarte ciudat si vorbea prea mult, poate i-a placut sa aude propria voce. Poate se pregateste pentru o cariera in politica, cine stie!? >:)

Nu are relevanta, important este ca noi ne am simtit bine. Ne vedem peste un an cu bine.

• Upvote 1

Domnisoara din imagine este prietena castigatorului de la semimaraton, Grosu Eduard. Cand o sa pedalati si voi ca el poate rpimiti la randul vostru asa un "premiu"

Imagine postată

• Upvote 3

Salut,

cateva poze aproape de finish (aproape de santul "criminal"):

aici:

• Upvote 1

Domnisoara din imagine este prietena castigatorului de la semimaraton, Grosu Eduard. Cand o sa pedalati si voi ca el poate rpimiti la randul vostru asa un "premiu"

Imagine postată

Hm....( :) ) ,un nou motiv sa te antrenezi...mda...:D

Guest
This topic is now closed to further replies.