Guest

Singlespeed (unde, cine, ce)

Recommended Posts

Da, vazusem si varianta aia, dar am intrebat pe principiul daca se poate si mai ieftin... de ce nu :)

Oricum momentan nu ma gandesc deloc sa merg pe fix, oricum ar fi free/free, cu 2 pinioane diferite. Oricum raspunsul e ceea ce cautam, se poate - cu mici riscuri sa cedeze in timp.

Merci mult.

Nu am zis ca o sa cedeze si nici nu vreau sa cobesc. E o teorie netestata.Eu sper sa nu cedeze nimic :)) Daca au altii pareri/experiente cu imperecherea filetului mai scurt pt. pinion fix si freewheel poate ne dau un raspuns clar. Ne-ar salva de la o durere in plus si am stii sa nu riscam aiurea cu sistemu asta.

Si daca urmaresti un pret cat mai mic. Poate au si cu filet dedicat freewheel.

Numai bine.

SSP -ul meu, terminat provizoriu, pt deplasare prin oras (dar l-am scos si pe sosea si pt plimbare e la fix)

Cadru Panasonic DX-3000, otel CR-MO cu tevi TANGE 900 - 1,9 kg (2,7 cu furca si cuvete),

rotiile sunt de pe o cursiera veche Altala cu jante Mavic MA2, cauciucuri Vittoria Competition kevlar 23/700, butuci Sachs, pinion de 16 (bmx),

angrenaj Altrix 44T, lant Point SSP, ghidon alu taiat (oversize), grips Oury, pipa Kona cu adaptor de la 1 tol la 1+1/8

In viitor o sa ii schimb cadrul, am un Altala pe care vreau sa il vopsesc, iar cel actual (dupa restaurare) sa il folosesc la o cursiera

Imagine postată

Voi ce alternative stiti la butucii de ssp? pare foarte limitata oferta sincer sa fiu, de exemplu daca vrei sa iti faci un ssp cu butuc single dar pe caseta (nu sa convertesti unul cu mai multe viteze cu kituri de distantiere) nu prea gasesti, sau gasesti dar pentru alte chestii cu prindere pt frana de disc si la foarte multi bani. Daca aveti informatii de alternative ar fi frumos sa le spunem aici.

Salutam

Tot am o cursiera pe acasa veche si cu ceva piese si as dori sa o transform intrun fixie/ssp

Am nevoie de ajutorul vostru.

Poti folosi cadrul din aceasta poza pentru a il transforma intr-un ssp/fixie?Stiu ca dropurile trebuie sa fie intr-un anume fel.

Totodata imi puteti da un link de unde pot luat un butuc flip flop la un pret decent?Din romania sau de afara.

Multumesc

Pai cand am vazut ce scrie pe cadrul tau mi-a venit instant in minte numele regizorului italian :D

Foarte frumos cadrul de altfel.

Sa mai actualizam thread-ul de SSP, revin cu Basso-ul meu, dupa prima incarnare ca si SSP, a trecut la datorii de cursiera pentru cateva luni, apoi a revenit la a ma sluji mai departe ca si bike de toata ziua in forma actuala:

Imagine postată

Imagine postată

Cadru Basso Cr-Mo Columbus;

Cuvetarie noua Campagnolo Record;

Angrenaj Record cu foaie de 39 TA Specialités, butuc angrenaj Campa Chorus;

Lant KMC SL Gold

Frane Campa Daytona, ergopowere Campa Centaur( nu merita inca investitia in manete de frana doar);

Tija sea Isaac carbon, sea Fizik Pavé;

Roti: Cercuri Mavic Open Pro Ceramic 36holes, butuc spate Miche Primato Syntesi cu caseta Campagnolo, butuc fata Shimano 105(butuc Miche care il am e cu 32 gauri...)

Ca o paranteza, sa iti construiesti roti in Germania te costa destul de mult, spite DTChampion de 2, nipluri simple, butuc de fata si manopera =153eur...

...insa rotile facute aici cu manopera de 20 de lei pe bucata nu tin.

Faina bicicleta, cum se comporta SKS Race Blades? vreau si eu de ceva vreme. De care ai, 19-23c sau 23-28c? Care crezi ca se potrivesc mai bine pe 25c-urile mele?

Pai sincer cred ca tin lafel de mult, depinde cine le face, dupa 500km trebuie sa ma duc sa le mai stranga. De aripi sunt defapt Zéfal, ceva mai ieftin de pe Bike24, mai prost facute sincer, nu stau prea fix, a trebuit sa recurg la bride(kabelbinder) sa le fixez si pe deasupra mai agat cu varful pantofului aripa fata cand e strans virajul :)). Daca iti iei SKS, ma anunti si pe mine cum se comporta ;). Sincer cred ca 23-28... par mai practice.

Am uitat un detaliu important, pinionul de spate este de 14, de pe un grup Chorus si un set de distantiere ieftine pentru conversie SSP la care am mai adaugat un inel Campa plus inelul de inchidere Campa.

Pedale Look Quartz pe care le mai mut pe mtb cand imi aduc aminte sa il mai scot la aer...

O stire buna si una rea.

Cei din Timisoara si regiune cu biciclete single speed si fixed gear am inceput sa ne adunam pe Facebook si urmeaza sa ne vedem si la o intalnire sa facem schimb de idei, impresii si piese.

https://www.facebook.com/SingleSpeedCycleTimisoara

Asta a fost stirea buna

Stirea rea.

Astazi 29.05.2012 s-a furat aceasta bicicleta single speed:

Imagine postată

Daca aflati ceva va rugam sa suntati la 0734266777, proprietar Flavius Augustin.

Ati scris Timisoara cu t. Unde ne intalnim? si cand? ca ma cam plictisesc seara...il caut si pe Andrei...

Gata transformarea in SSP :D

Imagine postată

• Upvote 5

650c mai exact 571mm. Ultremo ZX pe 23x622 spate si 23x571 fata

Edit:

iar raportul este 13-42 pentru ca am vrut foaie mica. Alternativa 16-52 era mai buna pentru uzura lantului, dar ma murdaream mai usor plus ca la pedalierul asta nu pot pune decat foaia de 42 pe exterior, altminteri atinge in cadru. Ar fi trebuit BB mai lat. Initial am avut Biopace, dar am facut schimb pe unul cu foi rotunde pentru SSP. Ce a mai ramas din echipare e 105.

Arata excelent, dar si foarte agresiv! Pare ca cere viteza si cand sta pe loc.

PS.

Iti trebuie o sa albastra!

650c mai exact 571mm. Ultremo ZX pe 23x622 spate si 23x571 fata

Edit:

iar raportul este 13-42 pentru ca am vrut foaie mica. Alternativa 16-52 era mai buna pentru uzura lantului, dar ma murdaream mai usor plus ca la pedalierul asta nu pot pune decat foaia de 42 pe exterior, altminteri atinge in cadru. Ar fi trebuit BB mai lat. Initial am avut Biopace, dar am facut schimb pe unul cu foi rotunde pentru SSP. Ce a mai ramas din echipare e 105.

Intrebare de neofit in ale SSP-ului:de ce aceasta schimbare?

Iti trebuie o sa albastra!

Discutabil :)

Eu mai degraba as zice o ghidolina alba. In acest fel s-ar pastra modelul vertical albastru - rosu - alb

Discutabil, sigur. Eu as fi mers pe contrastul cu albul partii superioare a cadrului.

Dar ma intreb cata tija de sa mai este in teava verticala? Suficienta?