Guest

Singlespeed (unde, cine, ce)

Recommended Posts

multumesc frumos!

da tija de sha m-am gandit mult la vibratii cand am ales carbon dar daca gasesc o tija de sha frumoasa de aluminiu am sa o schimb,

ratrapele le-am luat de pe meleagurile noastre... dintr-o boxa de bloc unde stateau ascunse, le-am curatat lustruit uns strans si dichisit:>

care cum mai iesiti cu sspeurile la promenada? poate facem o intalnire de ssp/fixi mai ne admiram impartim pareri... una alta, eventual putem sa ne si dam la o liniuta 8-X

ar fi trebuit oare sa optez pt cauciucuri pe 25? 28? aici e o chestie de obsesie mai mult daca aveam de 25 ma gandeam ca pierd prin rezistenta la inaintare acum ma gandesc ca ma zgaltaie prea tare fiecare denivelare... voi ce folositi?

multumesc frumos!

da tija de sha m-am gandit mult la vibratii cand am ales carbon dar daca gasesc o tija de sha frumoasa de aluminiu am sa o schimb,

ratrapele le-am luat de pe meleagurile noastre... dintr-o boxa de bloc unde stateau ascunse, le-am curatat lustruit uns strans si dichisit:>

care cum mai iesiti cu sspeurile la promenada? poate facem o intalnire de ssp/fixi mai ne admiram impartim pareri... una alta, eventual putem sa ne si dam la o liniuta 8-X

ar fi trebuit oare sa optez pt cauciucuri pe 25? 28? aici e o chestie de obsesie mai mult daca aveam de 25 ma gandeam ca pierd prin rezistenta la inaintare acum ma gandesc ca ma zgaltaie prea tare fiecare denivelare... voi ce folositi?

eu am cauciucuri de 25 si sunt ok, dar ma gandeam sa schimb ssp pe o cursiera ca am cam 80 de km de facut de 3 ori pe saptamana si e cam mult ...

Eu folosesc 700x32 (venind de pe 700x47) si se simte diferenta.

As trece la 700x35 (atat permite cadrul) pentru un plus de confort.

Stiti pe unde as putea gasi in Bucuresti un set de 5 suruburi pentru o singura foaie?

la kerobike sau vis a vis, pe diagonala, de ei. e un magazin mai mic.

amandoua au seturi colorate strident, nu prea se potrivesc ptr. ce ai tu, la culoare, ma refer.

au saiba de reductie. 

Salutare,lucrez la un proiect single speed columbus SL + shimano 600 si am urmatoarea problema : Butucul spate shimano 600 este pe caseta de 6 pinioane unde cel mic strange pe filet si cum vreau sa-l fac SSP am nevoie de un lockring ca sa pot pune distantiere si pinioanul dorit la distanta la care se aliniaza cel mai bine cu foaia insa nu vreau sa le prind tot cu pinionul mic din motive estetice.Are cineva idee unde gasesc asa ceva sau alte solutii ? Ceva in genul asta : surly_track_lockring.jpg

Ca sa arate asa : deore-mt60-singlespeed.jpg

Multumesc

Pentru 10 lei un strungar poate sa-ti modifice in 15 minute pinionul cel mic.

S-ar putea sa am eu ce ai tu nevoie, nou-nout, cumparat de pe wiggle si nu am la ce sa-l mai tin. Contacteaza-ma pe PM.

pe butucii cu filet.. se potriveste siguranta de la axul pedalier... pe astea cu caseta ns ce si cum... dar merita sa incerci:P ca sa nu mai zic ca in 10 min... cu rabdare si un flex transformi pinionul mic.. asta sa nu alergi pe la strungar... dar o sa arate....

cu indemanare si un polizor il faci sa arate foarte bine!

piulita de blocare de butuc pedalier nu are acelsi diametru cu uniglide.. e pe aproape dar se poate deteriora filetul, nu recomand

am gasit si detaliile 34.6mm diametru si 24tpi filet (24 spire / inch) - pt uniglide standard. Pt duarace este de 32mm dimetru.

Butucul pedalier are 1.37" dimetru si 24tpi, adica are diamtru de 3.798mm, vreo 0.2mm mai mult. Functioneaza dar nu e optim, se poate distruge filetul de pe butuc!

Neavand un cadru de pista problema reglari lantului este putin problematic .Eu am scos suruburile de reglaj si le-am mutat in spate adica doar surubul si arcul pe spate ,renuntand la acel tumburus cu care invarteai suruburile.Asfel am castigat spatiu si am reusit sa fac lantul doar cu foarte mica burtica .

Ma intreb daca este si o alta solutie si cum verificam uzura lantului de SSP deoarece masurarea cu 119,5 si 120,5 mm nu m-ai este valabila la acest lant oricum m-ai gros .Ultima intrebare ar fi ,unde gasesc manete pentru ghidon bull horn ?

mersi mult 

la mos ion roata aveau manete de bulhorn, parca 150 de lei

Toata iarna, magazinele online de pe la noi au avut in oferta acest model (desi nimeni nu l-a avut fizic-am verificat personal)

Acum vad ca a disparut de pe toate site-urile.

Cred insa, ca merita dat cate un telefon la fiecare magazin ce comercializeaza piese Acor pt ca aveau un pret foarte bun: 90 lei

http://acorsports.com/products_detail.php?i_products=64

PS: la alegerea modelului, in afara de pret, manetele tb sa se potriveasca atat cu grosimea interioara a ghidonului cat si cu pozitionarea cablului de frana (in interiorul/exteriotul ghidonului)

Eu am montat manete normale si datorita faptului ca se face o bucla urata a cablurilor frana nu este prea eficienta .Daca are cineva montate sa ne spuna cateva pareri si la ce dimensiuni ale ghidoanelor

mersi

Am reusit pana la urma sa fac rost de un lockring,mi l-a facut cineva la strung : 8737304895_91f664b893_z.jpg8737304939_a3485d05ca_z.jpg

Acum am alta problema,nu gasesc spite de 298mm, 300mm si 302 mm ca sa pot monta butucii shimano 600 pe jante mavic open sport.Are idee cineva unde gasesc spite lungi ?

Salut. Mi-am vandut de curand bicicleta cu dorinta de a cumpara una cu cadrul putin mai mare. As dori sa cumpar o bicicleta fixa insa nu stiu de unde sa incep. Pe okazii sunt putine si cam scumpe pentru ce au iar pe site-uri de biciclete nu prea sunt la vanzare. Am un buget cam pe la 1000-1100 lei maxim ( nu am foarte mari pretentii la bicicleta - gen sa Brooks sau vreun cadru mai scump), am nevoie de o bicicleta pentru Bucuresti. 

Am gasit pe amazon.de bicicleta asta, insa mai e 50  euro transportul, cu livrare in 7-21 zile, asa ca as prefera acei 50 euro sa-i bag in bicicleta efectiv. Daca stiti baieti care fac biciclete sau locuri de unde pot cumpara (site-uri, pot fi si din strainatate, dar poate un transport mai ieftin, asta daca exista, nu stiu preturile foarte bine pt transport international), as fi recunoscator pentru sugestii.

Nu pot sa dau edit la mesaj, asa ca intreb aici: am mai gasit cateva biciclete la vanzare, si unele din ele au roti pe baieu. Din cate am vazut, astea sunt acelea pline. Ce avantaje/dezavantaje au fata de cele normale? Merita cumparate/folosite? 

Multumesc

Baieurile nu merita folosite in oras (apropos, baiueurile nu sunt pline; din contra...). Ia-ti demontabile (clincher). La bugetul tau, orienteaza-te spre piata SH din Romania. Valoarea transportului unei bicle SH de afara ar reprezenta un procent cam mare din suma alocata de tine.

Salut Andrei si multumesc de raspuns. Eu la bicicleta mea am avut roti cu cauciuc si camera de 700 25c, din cauza asta nu stiam cum sta treaba cu baieurile. In legatura cu piata SH, nu prea stiu pe unde sa caut, am gasit bicicleta asta la un pret destul de bun, probabil mai trebuie putin investit (maneta de frana, revopsire) - fara sa imi depasesc bugetul, insa din poze am impresia ca are mai mult de un pinion - am contactat vanzatorul si astept un mesaj de la el. Am mai gasit si aici o bicicleta interesanta, insa sper sa mai lase la pret altfel nu mi-o permit. Pareri despre aceste biciclete?