Guest

Singlespeed (unde, cine, ce)

Recommended Posts

are cineva pe aici prin "comunitate" o sha faina pt sspul meu si o tija? vreau ceva special:>

Salut. Mi-am vandut de curand bicicleta cu dorinta de a cumpara una cu cadrul putin mai mare. As dori sa cumpar o bicicleta fixa insa nu stiu de unde sa incep. Pe lancearmstrong.com/foundation sunt putine si cam scumpe pentru ce au iar pe site-uri de biciclete nu prea sunt la vanzare. Am un buget cam pe la 1000-1100 lei maxim ( nu am foarte mari pretentii la bicicleta - gen sa Brooks sau vreun cadru mai scump), am nevoie de o bicicleta pentru Bucuresti. 

Am gasit pe amazon.de bicicleta asta, insa mai e 50  euro transportul, cu livrare in 7-21 zile, asa ca as prefera acei 50 euro sa-i bag in bicicleta efectiv. Daca stiti baieti care fac biciclete sau locuri de unde pot cumpara (site-uri, pot fi si din strainatate, dar poate un transport mai ieftin, asta daca exista, nu stiu preturile foarte bine pt transport international), as fi recunoscator pentru sugestii.

Salut. Eu am cumparat recent o bicla cu butuc rohloff  cu 14 viteze din care i-mi trebuie numai butucul cu schimbatorul aferent. Restul as dori sa vand , bicla are frane magura hs 33 dinam in butuc far fata spate cu condensator ,  furca fata fixa cadru cro -mo jante duble capsate cauciucuri schwalbe portbagaj si aparatori noroi sa foarte comoda , deci ar fii ideala pt un single speed . Daca va intereseaza descrierea dati un semn si va trimit si poza cu toacla, mentionez ca cadrul are 54 cm de la butuc pana la capatul tevii sa cea ce scrie pe cadru producatorul .Mentionez ca bicla este aproape noua ,  functional si estetic totul ok.

Salut hopipoke. Cred ca e mica bicicleta pentru mine, am 1.90 inaltime. As dori totusi ceva mai simplu, fara dinam - far, portbagaj, aparatori si sa cu arcuri :) Multumesc de oferta, totusi.

Am si eu o intrebare legat de uzura la lantul de single speed .Cum se masoara la acest lant deoarece nu se potriveste masurarea ca la cele de sosea .Eu am un fix si nu suport sa merg cu lantul uzat deoarece un lant neschimbat la timp face ravagi in timp

va multumesc

Eu merg după distanţă - la 2000 km un lanţ (la aia de oraş).

Ceva mai tehnic nu se poate ,daca la lanturile de sosea este simplu adica cel nou masoara 119,5mm si la 120,5 se schimba probabil ceva in genul asta trebuie sa fie si la lantul de singlespeed care find mai gros banuiesc ca este mai rezistent .Nu am cum sa socotesc in distanta numai pentru oras am doua singlespeed si un Diamant ma incurc sigur in km . Mai studiez intre timp si eu problema

o seara placuta

De ce ar fi altul criteriul pentru care se considera un lant a fi uzat la singlespeed? Ca se uzeaza mai repede sau mai tarziu nu ar trebui sa schimbe acest criteriu. Distanta dintre zale este aceeasi.

DA mii de scuze noroc cu ANDREI care ma facut sa fac din nou masuratoarea respectiva si asa este este acelasi lucru .Din pacate cand l-am montat nou am facut o masuratoare si probabil am facut ceva eronat ,ori am masurat 12 zale ceva o prostioara am facut

In orice caz da asa cum zicea si ANDREI este la fel

sanatate va doresc

Salut baieti am intrat si eu in rand cu voi cu un SSP marca Centurion, din Danemarca. O sa pun o poza cu ea maine.

Ideea e urmatoarea, am ghidon de 25.4 mm prinderea la pipa si vreau sa shimb masoanele si manetele de frana cu  Avid Speed Dial 7.

diametrul de prindere al manetelor permite montarea pe acest tip de ghidon? 24.5 e doar la prinderea de la pipa , in rest spre lateral fiind acelasi ca si la ghidoanele de mtb de 31.8?

La fel si la mansoane? pot sa iau orice tip? intreb pentru ca nu am vazut categorii la produsele acestea in functie de diametru.

Stiu ca sunt intrebari proaste dar e prima mea bicicleta de genul asta si pana acum am avut doar  MTB.

Multumesc pentru rabdare 

franele sunt Shimano Rollerbrake Nexus....imi era frica ca o sa fie prea slabe ca se plange lumea pe internet de ele dar eu la 90 kg opresc chiar foarte bine cu ele.

Mi-a placut ideea de a nu trebui sa le intretin si sa nu schimb placute si alte nebunii :))

Multumesc pentru raspunsuri, manetele le schimb pentru ca sunt destul de naspa ca si calitate si in  plus au un joc destul de mare.

Revin cu o noua intrebare si anume legat de freeweel BMX  DICTA made in taiwan care nu se mai gaseste nicaieri .Toate magazinele nu mai au de parca toata lumea are acum singlespeed .Unde se mai pot gasi sau daca este o alta alternativa in acest sens

mutumesc

De gasit se gaseste dar eu nu as recomanda din astea nimanui, cu atat mai putin la 40 de lei.

Inseamna ca n-ai vazut pinioane din astea la 10 lei :)) Inauntru au doar 8-10 bile si intre ele niste distantiere din plastic.

Pai tocmai asta zic, ca la 40 de lei sunt foarte scumpe si ca se gasesc si la 20 de lei. La 10 n-am vazut inca, dar sunt convins ca exista. Din pacate freewheel-uri cat de cat de calitate nu se gasesc la noi si in orice caz sunt scumpe. Eu mi-am luat un freewheel Shimano de care sunt foarte multumit deocamdata; pe langa faptul ca nu pocneste ca toti dracii (cum facea cel Dicta inca de la a 2-a iesire, de aveam impresia ca in orice moment o sa-mi crape butucul rotii spate), este 99% silentios. Ce-i drept m-a costat cam 150 de lei cu tot cu transport.

Ea am luat un Dicta si l-am demontat si nu avea deloc unsoare si cateva bile lipsa .Dar acuma sunt multumit de el ce sa zic deocamdata .Eu am butuci campa si sunt obligat sa merg pe Dicta nu stiu MICHE dac este bun ca filet pentru campa .Am vazut si eu in oras cele de 20 lei fara nici un nume niste chinezari si nu am luat ca sunt convins ca sunt panarame

Au vazut unele Shimano, par foarte ok, dar sunt in jur de 90 lei

Mersi COLNAGO PR 82 pentru informati ,incerc sa ii contactez ,si Purix as lua si eu Shimano la 90 care sunt convins ca sunt mai bune dar nu merg la campa din pacate

bun, am dicta, sunt fraier pocneste ca toti draci, vreau ceva bun, spre foarte bun, de unde iau? @@Nightwork de unde ai luat? @@purix unde ai vazut?

Parca la Seba de la freeridebikes.ro, da un telefon si întreabă.

White Industries cumparat cu 79 euro de la http://www.bike-mailorder.de/Bike-Teile/Ritzel/Ritzel/White-Industries-ENO-Freilauf-Ritzel.html?sid=sc9koevujldk0rum579vrksqq1

Sunt foarte multumit de el si vad ca si altora le place dupa cum reiese din linkul de mai jos.

http://chikashimiyamoto.wordpress.com/2011/12/19/shimano-to-white-industries/

05-Jul-201312-24-43_zpsc5e2e84b.jpg

CIMG7276_zpsb032216a.jpg

84 euro ? Da' ce rahat face pinionul ala ? E mai scump decat o caseta de Ultegra!