Guest

Singlespeed (unde, cine, ce)

Recommended Posts

faza e că dacă pui un fix, rişti ca la o frânare serioasă să ţi se deşurubeze pinionul, şi implicit să rămâi fără frână (dacă ai avut lipsa de inspiraţie să nu-ţi pui frână la mână)

Am inteles. Dar cum voi putea alinia chainline-ul? Doar din BB?

Am inteles. Dar cum voi putea alinia chainline-ul? Doar din BB?

Nu. Cel mai simplu se face aşa: reglezi chainline-u din distanţierele de la ax/con/piuliţă, şi apoi refaci dishingu roţii. Eu aşa mi-am făcut la SSP.

păi după ce-ai înfiletat pinionul, se infiletează şi o şaibă de siguranţă/blocare pe care e musai să o ai, dacă pui pinon fix.

OK. Multumesc de raspunsuri!

Tinand cont ca am roata spate deja facuta (dar o folosesc pe alta bicicleta) mai bine m-as orienta catre o noua roata plecand de la un butuc ca asta http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=17895;page=1;menu=1000,4,32;mid=2;pgc=0

Pe asta pot pune freeweel?

poti pune. dar cauta ceva mai bun, sa rimeze cu dura ace :)  gen white industries

dupa cum vezi, vine cu contra piulita, de care ti-am spus.

mai bine ai cauta un butuc cu caseta scurta, ptr. pinioane normale deoarece trebuie sa te gindesti ca traiesti in ro

si daca ti se strica brusc pinionul sa-l poti inlocui repede, nu sa astepti sa-ti vina de la nemti.

varianta doi : poti pune un butuc cu doua viteze si ai scapat de problema. exemplul chiar tu l-ai dat cu sram automatix.

OK. Multumesc de raspunsuri!

Tinand cont ca am roata spate deja facuta (dar o folosesc pe alta bicicleta) mai bine m-as orienta catre o noua roata plecand de la un butuc ca asta http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=17895;page=1;menu=1000,4,32;mid=2;pgc=0

Pe asta pot pune freeweel?

Pe butucul de velodrom NU POŢI PUNE freewheel. Doar pinion fix.

daca vrei si freewheel si pinion fix, iti trebuie un butuc flip flop.

- freewheel pe butuc cu filet: merge fara probleme

- pinion fix pe butuc cu filet (suicide hub): merge dar este foarte recomandat sa-l fixezi cu loctite rosu + lockring neaparat (dar sa nu faci asta cu un dura ace, te rog :)) )

- freewheel pe butuc de pista (velodrom/fixed/track): merge dar trebuie mentionat ca un astfel de butuc are filete mai putine decat un butuc normal cu filet si e posibil ca freewheelul nu se va infileta a'la carte. Dar e safe si asa, zic eu.

• Upvote 2

daca pui freewheel pe butucul duraace (gandit pentru caseta cu mai multe pinioane) o sa ai probleme serioase cu chianline-ul. Mai poti muta pozitia butucului din spite si din distantieri dar nu stiu daca merita efortul.

@@RaduB-- Mai exista si varianta Miche primato pista o parte fix o parte freewheel http://www.bike-components.de/products/info/p31661_Primato-Pista-Bahn-Hochflansch-HR-FlipFlopnabe.html

Pentru a alinia angrenajul cat mai bine cu pinionul e recomandat un monobloc cu ax mai scurt gen 107mm,astfel foaia de angrenaj e mai apropiata de cadru. Exemplu : http://www.bike-components.de/products/info/p37335_Primato-Pista-Innenlager-JIS.html

Inainte de a ajunge la service , referitor la un SSP ,intreb si aici pentru a afla mai multe pareri ,

Am o bicicleta cu pinion freewheel care se comporta dubios in sensul ca lantul nu ramane intins constant in timpul pedalarii ,se intinde sau relaxeaza in cursa lui .
Ati mai intampinat ,abordat, rezolvat astfel de probleme / cu sau fara inlocuirea pieselor respective ? 

Foaia / butucul / lantul / pinionul sunt noi si probabi nu se pune problema decat de vicii de fabricatie nu si uzura ...
Ca verificari pana in prezent , am demontat butucul, axul pare ok nu este stramb , pinionul (un freewheel MX30 de la Shimano) de asemenea nu mi se pare ca n-ar rula ok , foaia aliniata nu este deformata ... de aici incolo ma depaseste
multumesc

Stie cineva un intinzator de lant pentru un single speed la mana doua ? Am dropouts aproape verticale si nu am nici o sansa sa pun lantul fara acel intinzator .Momentan am pus pur si simplu un deraior normal ,dar intinzatorul este mult mai usor si mai practic

mersi

Andrei cel care l-ai vazut la mine de vanzare este un Dicta de 14 dinti dar pentru BMC altfel nu il videam . Greu de gasit si mai repede pui placa de 48 chiar 50 si obti cam acelasi raport

stima

Sa pe caseta ,dar adevaratul singlespeed este cu lant gros de singlespeed si pinion aferent . Eu caut in schimb un cadru de pista de multi anisori si parca au intrat in pamant .Si culmea cand eram tanar erau tone de Oscar egg la toate cluburile

salutare. nu am mai deschis un alt topic,dar daca un moderator considera ca am postat gresit il rog sa mute/stearga postul meu. Sunt interesat sa command de pe un site englezesc (e vreo problema daca l mentionez? ) o bicicleta cu butuc ssp/fixie Muddyfox fixie bike. Bicicleta costa 140 euro.

Am 2 intrebari :

1. Are cineva biciclete muddyfox? Credeti ca-s ok ? Ati recomanda astfel de biciclete?

2. Exista cadrul de 54 si 60. Pentru 1.88 este potrivut cadrul de 60, nu ?

Multumesc

Poti sa pui si linkul, ca nu.i nici o problema, s.o vedem si noi. Mi se pare mult prea ieftina, nu cred ca merita.

60cm merge pt 188cm inaltime. Culoarea grey/lime nu.

Mda, pentru o bicicleta de Bucuresti, nu-i rea. Cam de aceeasi calitate par a fi si alte ssp vandute pe la noi cu 1200+  :- .

Daca esti si constrans de buget, cred ca e o alegere buna.

MArimea e ok. Si culoarea, chiar daca nu-i place lui andreibelcic :P.

Multumesc pentru pareri. Intradevar pretul este sub ce gasim in Ro. Despre calitate insa nu stiu nimic.Pretul asta i pe site din iarna trecuta. Nu au modificat cu nimic. Siteul este de incredere. A fost o perioada in care am comandat lunar cate ceva. Produsele sunt foarte ieftine si vin cu DHL acasa in 4-5 zile.

Las bicicleta legata pe afara + noapte pe holul blocului. De asemenea merg cam 1000 km/an. Daca investesc mai mult trebuie sa o iau in casa si nu am loc unde sa o pun. Mai am o bicicleta pe care vreau sa o vad saptamana aceasta. Daca o comand pe aceast o sa incerc sa fac un review...