Guest

Singlespeed (unde, cine, ce)

Recommended Posts

Las bicicleta legata pe afara + noapte pe holul blocului.

Nu conteaza cat investesti (de fapt, cheltui, ca nu e investitie), in nici un caz nu o lasi in holul blocului, e reteta de furt deja clasica.

Ii dai jos rotile, o agati de perete/tavan, si tot ii faci loc in casa cumva.

Eu am pe niner F32<=>22S si ea are pe roz F30<=>20R,sincer,cam aceeasi se simte pe teren,si cum avem totusi dealuri destul de valonate in jur,e de bine...

IMG_20150909_130048.jpg

IMG_20150909_125821.jpg

IMG_2078.JPG

IMG_2083.JPG

.

Mersi,da e exact din cauza ca acest lant nu e recomandat a se nitui,doar cu zale rapida,si au mai fost schimbate rapoartele intre timp,astfel rezultand diferite lungimi de lant,mai ales ca am incercat sa pastrezi roata in pozitia cea mai scurta a basculei,astfel sa ajuns aici,mai ales cu acest lant si foi gen XX N-W si in fata si in spate,dar chiar daca e mai "dubios" asa,tine perfect... 

După ce te hotărăști pe ce raport rămâi aș sugera trecerea la pinion + foaie din oțel (sau titan) - cele din aluminiu se uzează foarte repede.

Dezgrop subiectul cu urmatoarea intrebare, oare toata treaba cu ssp si fixie a cazut in ubra hipsterismului? nu mai face nimnei nici un proiect serios nu se mai lucreaza la nimic?

Eu as vinde ssp-ul meu si mas apuca de un alt proiect:)

Eu am facut ciclocrosul meu ssp anul trecut. Cu toata seriozitatea ????

Hipstareala mi se pare sa ai NUMAI ssp/fixie si sa sustii ca aia e singura bicicleta care iti trebuie. Cu un singur pinion sunt destule modele de city-bike si pliabile. Sau ar mai fi o optiune de a reduce la viata vechi cadre de otel, dar in rest ...

• Upvote 1

Vreau sa fac o bica sper ca nu imposibila... vreau un ssp pentru bucuresti usurica agresiva, pe care sa stau comod sa ma pot da cu ea agresiv, si pe care cu 2 u-lock-uri sa o pot lega oriunde.... fara sa imi pese ca se zgarie etc...

M-am apucat eu de altceva si vineri la asamblarea finala, mi-am luat un 1 aprilie original, cauciucurile sunt prea late ( desi am masurat de multe ori ) si nici macar nu se invart rotile.

Initial voiam un cadru de cursiera cu roti 27.5, dar nu mi-a iesit. Caut variante acum.

, pe care sa stau comod sa ma pot da cu ea agresiv, 

Esti genul comodo-agresiv?

Si eu ma intrebam cum poti sa stai comod dar sa te dai agresiv? :D

Cand ziceam comod ma refeream la ceva usor de intors capu si asigurat in trafic, momentan pe ghidonul si pipa de pista in afara ca sunt asa fragile incat flezeaza daca trag de ghidon cu mainile sunt si foarte inguste si ma duc foarte jos si greu reusesc sa ma intorc.

Ca agresivitate nu ma refer neaparat la viteza ci la capacitatea de a accelera rapid si a evita grobi etc, strecurare printre masini etc, momentan cu configuratia asta imi e greu si parca si mila de bicla :)

Ghidonul si pipa de pista arata bine dar nu prea sunt utile....

Pai tu ai facut frumusete de bicla ca s-o vinzi sau ca sa te dai cu ea? :)

Dă-o mai discret că și-a luat unul avertisment mai devreme.

Am facut dar acum as vrea sa ma apuc mai serios de MTB si vreau sa construiesc o bicla full suspension usoara sa alerg cu ea pe la concursuri.... si nu e bani....

Pai tu ai facut frumusete de bicla ca s-o vinzi sau ca sa te dai cu ea? :)

Lasa-l dom' le in pace. El incearca s-o vanda de mai bine de un an da' nu poate; lumea n-are bani, deh, e criza mare. :P

• Upvote 2

Juxt, scuzatz, sa am pardon! Si daca pretzu e si X-orbitant, e si mai greu! :P

buna ziua, am si eu o intrebare... pe un butuc cu filet, maillard daca scot grupul de pinioane si pun un pinion freewhel marge sa fac un single speed. am o bicicleta mai veche cu 12 viteze cu schimbator shimano positron. oricat m am chinuit sa l aduc aduc la viata nu mi place deloc cum schimba vitezele, este zgomotos si parca mi e si putin incomod sa tot iau mainile de pe ghidon. poate ca aceasta intrebare s a mai pus dar v as fi recunoscator daca m ati ajuta cu un sfat. si mai am o problema... daca renunt la grupul de pinioane pot sa pastrez una dibtre cele doua foi sau trebuie sa mi cumpar si un pedalier dedicat pentru single speed? bicicleta o folosesc doar prin oras ca sa merg la munca sau in plimbari nocturne. va multumesc

Merge sa pui un pinion freewheel, dar sa fie tot pe filet.

Ramane problema alinierii foaie-pinion.

pai ma gandesc ca ar trebui sa se alinieze, nu e acelasi lucru cum se aliniaza foaia mica cu pinionul mare? categoric noul pinion ar trebui sa fie tot pe filet. pot sa cumpar orice pinion freewhel pe filet sau strebuie sa tin cont si de altceva? lantul merge sa-l folosesc pe cel pe care-l am acum, bineinteles cu ajustarile de rigoare sau trebuie sa cumpar altul? la roata mai trebuie sa umblu, in sensul ca trebuiesc cumva rearanjate spitele? multumesc