Guest

Singlespeed (unde, cine, ce)

Recommended Posts

misto bicla! intradevar, in prima varianta arata oldschool, si arata f bine. insa mie imi place la fel de mult si cum arata acum cu ghidonul drept din carbon. mie imi plac aratarile, improvizatiile, piese adunate din diferite "epoci". important e ca proprietaru' sa se simta bine si sa-si lase amprenta asa cum o simte el. :)

Problema mea este ce se poate pune pe caseta de pinioane ca distantier, atunci cand ramai cu un singur pinion ?! Bucati de teava ?

cel mai simplu pui distantiere "originale" din plastic. si eu am cautat, si in bucuresti am gasit (pe vremea aia) doar 'La Bebe' (pta dorobanti), 1leu dinstantieru'.

sau gasesti un grup de pinioane vechi eu tocmai am aruncat unul :)((

@'claudel1974'

am strans tare-tare, insa tot degeaba, la un moment dat tot cadea. ce-am facut?! am mai pus o saiba pilita pe-acolo astfel incat intinzatorul sa poata culisa lejer in sus si-n jos. si-apoi am prins cu niste cleme de-alea de plastic. (asta cu clemele am furat-o de la un ss'ist-trialist).

Eu am folosit o saiba anti-frictiune (sau cum se cheama) intre ureche si intinzator

Imagine postatăImagine postată

dar am pus si 3 cleme de siguranta dupa ce am vazut asta la tine.

azi am trecut pe la un magazin de bicle si m-am uitat atent la un freewheel de bmx. este foarte tare dintr-un punct de vedere, si-anume ca are mai multe click-uri (nu ma exprim calumea, stiu), adica de-alungul celor 360grade are foarte multe posibilitati de a se cupla bine atunci cand reincepi sa pedalezi dupa ce ai stat cu angrenajul nemiscat. adica cursa angrenajului este foarte mica pana ce cupleaza pinionul.

apoi m-am uitat la un butuc de bmx si am vazut ca filetul nu este la fel de mare pe cat cel al freewheel-ului. am vazut ca filetul este la fel de mare ca al unui butuc simplu/vechi/ieftin (de-ala cu caseta de 7viteze pe filet).

de-aici rezulta ca se poate foarte bine, simplu, ieftin sa-ti faci combinatia butuc+freewheel pentru o bicla SS. :cool:

de-aici rezulta ca se poate foarte bine, simplu, ieftin sa-ti faci combinatia butuc+freewheel pentru o bicla SS. :cool:

Eu as opta pentru un butuc "torpedo" (daca nu ma insel), cel cu frana pe revers si scapi si de problema franelor pe ghidon

Dar stii cat cantareste un butuc torpedo? Cred ca mai mult decat franele, manerele si butucul normal la un loc.

Si dureaza ceva timp pana te obisnuiesti cu frana de picior.

Am mers intr-un weekend pe o astfel de bicla si era sa am cateva accidente nasoale.

de moment voi incerca cit mai multe combinatii pentru a gasi raportul optim de care am nevoie pentru Bucuresti, asa ca nu ma grabesc sa dau jos pinioanele si foile "in plus".

de moment voi incerca cit mai multe combinatii pentru a gasi raportul optim de care am nevoie pentru Bucuresti, asa ca nu ma grabesc sa dau jos pinioanele si foile "in plus".

asa am facut si eu. "indicatorul" meu a fost viteza de deplasare pentru o frecventa de 100rpm. mi-am zis ca vreo 36km/h sunt ok pt mine, si cu rotile care le am (37-622) am optat pt 42foaie si 15pinion. cu raportul asta pot pleca de pe loc decent si pot atinge chiar si 50km/h. acum, ca timpul rece ne-a acoperit si ca se merge mai prudent si cu mai multe haine pe noi, as opta pt un raport mai mic, un 42x16, 42x17. bafta :P

eu am acum 44/16 si as vrea o foaie mai mare ... 48/49 .. max 50 t

am postat si la cumparari da am zis sa arunc o vorba si aici in caz ca ma poate ajuta cineva

sputnik-ul meu galben a suferit niste transformari si a fost facut cadou unui coleg de munca ;) ... coleg care spre bucucria mea chiar foloseste bicicleta .. asa ca in dimineata asta nu m-am abtinut si i-am facut cateva poze special pt topicul asta :P

so

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

eh, daca il vedeati voi pe domnul de ieri (de care am pomenit) cu fixie pe la parcul Izvor si o bicicleta superba de otel subtire vopsita argintiu cum pedala cu spatele ...

Toata lumea „nebuna“ dupa Sinlespeed; bicicleta asta

Imagine postată

(by ArminQ)

cu angrenajul asta

Imagine postată

(by ArminQ)

ce o fi ?!? (Rog seriozitate, ca la vinzari ;).

Si mie imi vine sa inebunesc cand ma uit la angrenajul asta.

Parca e dintr-o pictura de Salvator Dali.

Oare cum io fi dat prin cap sa faca asa ceva?

Si intinzatorul se poate muta un pic, astfel ca lantul sa urce pe pinionul urmator. Dar daca lasa 7 pinioane si in locul intinzatorului punea un schimbator? Interesant, chiar ma gandesc sa fac asa ceva, macar de curiozitate.

cu angrenajul asta

Am crezut ca tine pre mult la cadru si vrea sa fie sigur ca lantul nu o sa loveasca cadrul de la vibratii. Dar de fapt asta e

:o par a fi mai multe freewheel-uri unul langa celalalt, intinzatorul este langa angrenaj. iar imbarligatura lantului... cred ca-i pt a putea pedala in spate, insa tu tot un fata sa mergi! :cool: asta pt ca freewheel-ul cel mare, cel din interior, este montat invers, astfel incat atunci cand pedalezi normal el intra pe functia coasting... miiisto... ;)

• Upvote 1