edd

Cube Attention 2011 sau Cannondale F4 2010

Recommended Posts

3000 de lei pe bicicleta cu Dart sau RST? :rolleyes:

Furca RST Deuce față de Dart3 probabil e mai bună, însă restul echipării la Cannondale față de Cube, lasă de dorit - cel puțin asta-i părerea mea - ;)

Furca RST Deuce față de Dart3 probabil e mai bună, însă restul echipării la Cannondale față de Cube, lasă de dorit - cel puțin asta-i părerea mea - ;)

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif Cannondale-ul are schimbatoare si manete Deore, iar schimbatorul spate e Shadow (mare +, parerea mea). Angrenajul e Alivio la amandoua, iar franele sunt comparabile.

Trebuie vazut cine e RST Deuce Air asta, dar configuratia pare mai buna pe Cannondale, mai bine pregatita pentru offroad.

Salut

Am vazut ca toata lumea pe aici care da sfaturi compara doua biciclete doar din prisma schimbatoarelor si a furcii, de ce nu intrati in amanunte gen frane, jante, butuci, cauciucuri?

Daca o vei folosi prin parcuri nu conteaza ce anume iti iei poti sa renunti si la furca si la discuri

Daca ne intrebi care e mai frumoasa asta este opinia ta si doar a ta

Un MARE plus pentru Cube este schimbatorul spete Deore XT Shadow.

Ca plusuri pentru Cannodale par a fi furca si manetele Deore. Nu stiu cum se comporta Deore-ul ala de pe spate, este generatie 2011 dar nu cred ca poate sa ii faca fata XT-ului de pe Cube.

Eu as inclina spre Cannondale DAR sa schimb Deore-ul cu un XT. Diferenta ar trebui sa fie undeva la 100 LEI.

e greu de ales de aceea vroiam sa vad ce zice lumea.Varianta de la Cannondale o pot testa insa Cube-ul nu.Trebuie sa il comand on line.Din acest punct de vedere am retinere la CUBE.Chiar daca Cube are manete alivio eu nu am vazut o diferenta intre manete alivio 2011 si cele deore de pe F4.Am vazut manete alivio 2011 pe alte modele.Singura mea bicicleta ce am avut-o era un Cannondale F7 din 2008 insa era una modesta cu alivio peste tot.Vreau sa ma duc si pe dealuri nu numai prin parcuri asa cum zicea mai sus cineva insa ce ma retine in a alege Cannondale e calitatea vopselei(am avut mari probleme cu f7) si franele.Nu stiu nimic de Tektro Auriga alea am pus mana pe manete si am comparat cu un drako.drako mi s-au parut mai bune la prima vedere.M445 e pe Cube le-am vazut montate pe un Focus.Mi s-au parut ferme.

Eu as merge pe Cube

Am un prieten care a testat-o la cateva concursuri mtb destul de grele, prima evadare, maratonul vinului , garboavele xc si cateva triatloane(clasandu-se chiar prin primii) si a functionat mai mult decat perfect

Pana una alta ciclistul face diferenta, restul sunt detalii, intradevar de la un nivel in sus ai nevoie de anumite componente mai fiabile mai usoare, dar nu este cazul aici

N-ar trebui sa generalizezi problema cu vopseaua la toate modelele Cannondale...

da se poate sa ai dreptate insa la modelul vechi orice pietricica ce lovea cadru lasa urme,se vedea doar aluminiul.nu prea cunosc proprietari de Cube am incalcat una singura acu 10 ani si m-a impresionat mult bicla aia.e drept ca era 700 de marci atunci.aici la noi la Cj nu gasesc decat Focusuri si Merida nu exista decat un partener Cube si ala a adus cred 3 biciclete tot anul si numai pe comanda.prin sud am vazut ca sunt multe.

@irriducibil - sorry, dar aluminiul 7005 este mai ușor decât 6061, conține zinc și este cel mai rezistent aliaj la categoria asta ;)

Problema e ca suma de 3000 de lei e fix in "zona gri". Din punctul meu de vedere nu ai ce cumpara cu banii astia (exceptand Canyon, pentru cei rabdatori) - fie iei ceva mai ieftin, fie mai pui ceva si iei o bicicleta buna. Eu as lua un SH: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/mp/i/5064-ideal-race-pro/

sunt de acord cu tine ca sunt in zona gri cu suma asta dar si asa efortul e foarte mare pt mine.Sh nici nu ma gandesc nu sunt adeptul lucrurilor second hand in nici o privinta.poate mai fac un efort si o iau pe asta ca tot se anunta reduceri.nu cunosc calitatea franelor de la acest model,in rest pare atractiv si ca dotari putin peste Attention

Ai mai avea doua optiuni, in afara de second-hand:

- sa astepti sezonul de reduceri (au inceput si magazinele de la noi sa faca reduceri semnificative iarna);

- sa cumperi o bicicleta mai ieftina (sub 2.000 de lei), la care sa-i faci de la inceput upgrade la o furca mai buna.

Ai putea si sa combini cele doua variante de mai sus (adica sa mergi pe a doua varianta, dar achizitiile - bicicleta si furca - sa le faci in sezonul de reduceri).

In spate, unde se unesc tuburiile de la furca cu seat tube, nu sunt sudate in continuare la top tube, ai impresia ca este o oarecare forta de forfecare acolo, nu pot sa zic dar asa nu sunt cadrele mai slabute de la anumite firme?

Eu as merge pe cube, dar cube-ul acela la reducere. E echipat mai bine.

In spate, unde se unesc tuburiile de la furca cu seat tube, nu sunt sudate in continuare la top tube, ai impresia ca este o oarecare forta de forfecare acolo, nu pot sa zic dar asa nu sunt cadrele mai slabute de la anumite firme?

Eu as merge pe cube, dar cube-ul acela la reducere. E echipat mai bine.

Te referi la Cube Acid.E o reducere destul de consistenta la modelul acela.sper sa il mai gasesc dupa 6 august cand vin din concediu.Inca mai am dubii daca un cadru de 18 e suficient pt mine.......