georged

Fotografii pentru concursurile de ciclism

Recommended Posts

Interesant subiectul legat de pozele de la concurs. Ne-am obisnuit sa gasim poze gramada de pe la concursuri, mai bune sau mai putin bune, facute de cei ce ne insotesc la concurs si nu participa, sau de fotografi voluntari, de obicei prieteni ai vreunui organizator sau concurent. Oamenii astia ne fac un favor ca ne pozeaza si ne dau apoi pozele fara nici o pretentie. Poze pe care unii dintre voi le mai si folositi dupa, in spatiul public (bloguri, site-uri, etc). Deci trebuie sa intelegem ca, asa cum se desfasoara lucrurile acum, nu putem emite nici un fel de pretentii si nu avem dreptul sa fim suparati ca nu exista poze. Ci doar sa fim bucurosi atunci cand gasim, si sa uram de bine celui/celei care le-a facut.

Pt un fotograf amator efortul de a veni voluntar la un concurs gen Azuga sa faca poze concurentilor e substantial - deplasare, timp pierdut, uzura echipamentului. Intrebati-va, inainte sa strigati in gura mare ca trebuiau sa existe poze, cati dintre voi ati facut sau ati face un astfel de voluntariat. De cele mai multe ori pe aici au aparut vociferari pt 10-15 lei in plus la taxa de inscriere, asa ca...

Costurile de a aduce o echipa de fotografi sunt mari, si, deocamdata, majoritatea concurentilor vor sa-si satisfaca nevoile primare legate de hidratare si hrana, asa ca pozele nu sunt o prioritate.

Treptat, pe masura ce vor exista tot mai multi concurenti dispusi sa plateasca pt cateva poze faine cu ei din concurs, probabil ca o sa apara si oferta. Dar deocamdata se pare ca nu e rentabil. A fost o firma care a incercat asa ceva, prima data au facut poze gratis, la vreo 3-4 concursuri, dupa care au cerut bani (putini) pe poze.Dupa primul concurs la care au incercat sa vanda pozele, am impresia ca au renuntat.

Ar trebui sa reflectam un pic la lucrurile astea...

• Upvote 5

like!

Interesant subiectul legat de pozele de la concurs. Ne-am obisnuit sa gasim poze gramada de pe la concursuri, mai bune sau mai putin bune, facute de cei ce ne insotesc la concurs si nu participa, sau de fotografi voluntari, de obicei prieteni ai vreunui organizator sau concurent. Oamenii astia ne fac un favor ca ne pozeaza si de dau apoi pozele fara nici o pretentie. Poze pe care unii dintre voi le mai si folositi dupa, in spatiul public (bloguri, site-uri, etc). Deci trebuie sa intelegem ca, asa cum se desfasoara lucrurile acum, nu putem emite nici un fel de pretentii si nu avem dreptul sa fim suparati ca nu exista poze. Ci doar sa fim bucurosi atunci cand gasim, si sa uram de bine celui/celei care le-a facut.

Pt un fotograf amator efortul de a veni voluntar la un concurs gen Azuga sa faca poze concurentilor e substantial - deplasare, timp pierdut, uzura echipamentului. Intrebati-va, inainte sa strigati in gura mare ca trebuiau sa existe poze, cati dintre voi ati facut sau ati face un astfel de voluntariat. De cele mai multe ori pe aici au aparut vociferari pt 10-15 lei in plus la taxa de inscriere, asa ca...

Costurile de a aduce o echipa de fotografi sunt mari, si, deocamdata, majoritatea concurentilor vor sa-si satisfaca nevoile primare legate de hidratare si hrana, asa ca pozele nu sunt o prioritate.

Treptat, pe masura ce vor exista tot mai multi concurenti dispusi sa plateasca pt cateva poze faine cu ei din concurs, probabil ca o sa apara si oferta. Dar deocamdata se pare ca nu e rentabil. A fost o firma care a incercat asa ceva, prima data au facut poze gratis, la vreo 3-4 concursuri, dupa care au cerut bani (putini) pe poze.Dupa primul concurs la care au incercat sa vanda pozele, am impresia ca au renuntat.

Nu stiu exact la care concursuri au participat insa mie personal imi surade ideea sa am de unde cumpara imagini. De exemplu la MMM2010 au fost cativa foto pofi si am cumparat cele 3 imagini cu mine. Daca mai erau cateva cu certitudine le-as fi luat si pe acelea. Acum nu stiu daca au scos din vanzari cat au vrut. Ei erau profi cu scule de cateva mii de EURO deci poate aveau si ei pretentii mari.

Din pacate romanasul s-a obisnuit cu de-a moka si comenteaza cand nu are. Daca nu era asa poate erau fotogradi mai multi pe traseu. 10-15lei in plus la participare pt foto nu cred...

Eu as propune un fel de parteneriat cu un club foto. Ceva gen sa primeasca o suma de la organizator (modica) si sa poata si sa vanda (la preturi ok gen max 5lei/imagine). Daca ar fi de calitate sigur ar face ceva...cate zeci de biciclete de peste 1000usd au fost? Cat despre uzura zic eu ca nu e mare lucru, pana sa ajungi la numarul garantat de declansari cu un DSLR ceva mai bun decat entry level deja schimbi body-ul ca este invechit si uzat moral in comparatie cu ce ofera piata. Plus ca la MTB poti face panninguri superbe...MTBul (in special pe portiuni gen cele tehnice sau urcarile tip KOTM) ofera si incercare si placere fotografului.

Se poate, trebuie facute conexiunile potrivite, parerea mea.

• Upvote 3

Cei de la Maros au lucrat cu unii care au facut poze profi, ca la marile concursuri, si te gaseai la ei pe site dupa numarul de concurs. Si eu as da cativa zeci de lei acolo pentru un set de poze.

Da faceti frate poze concurentilor, si apoi dupa concurs se poate specifica: Avem poze jmechere cu Nr. 007 si Nr. 001 , costa XX Oiro pachetu. Fiecare cred ca isi doreste ca amintire o poza senzationala cu el insusi din concurs.

Se pot inscrie fotografi la fiecare concurs si asta e.

Pare simplu in teorie, n-ar trebui sa fie complicat nici in practica, sunt multi pasionati de fotografie in zilele noastre, plus ca tehnica a evoluat si ea destul de mult.

PAREREA MEA!

• Upvote 1

Interesant subiectul legat de pozele de la concurs. Ne-am obisnuit sa gasim poze gramada de pe la concursuri, mai bune sau mai putin bune, facute de cei ce ne insotesc la concurs si nu participa, sau de fotografi voluntari, de obicei prieteni ai vreunui organizator sau concurent. Oamenii astia ne fac un favor ca ne pozeaza si ne dau apoi pozele fara nici o pretentie. Poze pe care unii dintre voi le mai si folositi dupa, in spatiul public (bloguri, site-uri, etc). Deci trebuie sa intelegem ca, asa cum se desfasoara lucrurile acum, nu putem emite nici un fel de pretentii si nu avem dreptul sa fim suparati ca nu exista poze. Ci doar sa fim bucurosi atunci cand gasim, si sa uram de bine celui/celei care le-a facut.

georged,sa nu intelegi gresit dar cei care fac poze,profi or not le pun la dispozitia tuturor participantilor,care se vede ia poza , care nu asta e! Cand e vb de bani multi sunt reticenti si ies discutii! 2 - Daca ar fi sa dam toti bani eu unul ash cotiza din greu Ioanei si lui Ovidiu care,pe langa suportul necesar fiecarui concurs mai baga si poze din greu...

Deci,sa fim decenti si sa nu ne aruncam in polemici sau presupuneri de tot felul!

Stima,

• Upvote 1

georged,sa nu intelegi gresit dar cei care fac poze,profi or not le pun la dispozitia tuturor participantilor,care se vede ia poza , care nu asta e! Cand e vb de bani multi sunt reticenti si ies discutii! 2 - Daca ar fi sa dam toti bani eu unul ash cotiza din greu Ioanei si lui Ovidiu care,pe langa suportul necesar fiecarui concurs mai baga si poze din greu...

Deci,sa fim decenti si sa nu ne aruncam in polemici sau presupuneri de tot felul!

Stima,

Iti trimit contul pe privat. 100 de euro e bine::))

Hy toata lumea!

Stiu ca nu aici ar fi locul potrivit dar as intreba dupa parerea voastra cat ar fi suma decenta pt o poza facuta super. Intreb ca intentionez sa aduc si eu niste fotografi la concursul din octombrie si firma cere un pic cam mult. Nu vrem sa castigam din poze dar macar sa scoatem umate din cheltuieli. Sunt interesat ce vor concurentii? Poze super pt bani sau poze gratuite asa si asa? Si felicitari organizatorilor am fost la concurs ca "spion" ca la kilogramele mele nu concurez dar mi sa parut un eveniment greu de intrecut ca organizare. Voi avea mult de lucru sa fac ceva asemanator. Inca odata ffelicitari!

Eu zic ca un 10 euro pentru 5-6 poze personalizate (adica cu concurentul respectiv) la rezolutie full, fara watermark-uri si cu drept deplin de utilizare pentru cumparator, plus un pachet de vreo 20-30 de poze comun pentru toti concurentii, cu poze din zona startului, peisaje, chestii generale - la astea drepturile comerciale pot ramane ale autorului. Cele cu tine intra in posesia ta si daca vrei le poti si vinde pe bani, ultimele sa se poata folosi fara profit si cu mentionarea autorului.

E foarte mult 10 euro, gandeste aproape cat taxa de inscriere... Si daca mai adaguam costurile deplasari... Mi se pare foarte mult, preturile trebuie adaptate la posibilitatile riderilor, oricum avem costuri destule.

Mai esti si model, si mai si platesti :rolleyes:, ar trebui sa fie invers :D

Nu zic ca n-as da 4-5 lei pentru a poza faina, dar 10 eura pentru cateva poze mi se pare exagerat pentru bugetul meu (si pentru mult alti)

Eu zic ca un 10 euro pentru 5-6 poze personalizate (adica cu concurentul respectiv) la rezolutie full, fara watermark-uri si cu drept deplin de utilizare pentru cumparator, plus un pachet de vreo 20-30 de poze comun pentru toti concurentii, cu poze din zona startului, peisaje, chestii generale - la astea drepturile comerciale pot ramane ale autorului. Cele cu tine intra in posesia ta si daca vrei le poti si vinde pe bani, ultimele sa se poata folosi fara profit si cu mentionarea autorului.

• Upvote 3

Bine v-am gasit! :)

Imi fac si eu post-ul inaugural pe forum ca raspuns lui Eztevan:

Pana de curand m-am ocupat si eu (chiar intens) de fotografie. Zici ca tu ca rider ai costuri. Si fotograful nu? Trebuie sa vina, trebuie sa aiba scule (apropos de ce spunea cineva intr-un post anterior, vis-a-vis de calitate).

Daca vine la modul "imi fac mana", toata lumea tipa ba ca nu e in poza, ba ca e prea departe ba ca una ca alta. Si pana la urma nu e obligat sa dea pozele (ca tot tipa toata lumea dupa un concurs: vrem pozeeeeeee!!!!).

Daca vine la modul "trag evenimentul / fotograf mai mult sau mai putin oficial", si el are cheltuieli nu? Si trebuie sa aibe grija sa fotografieze, si start, si finish, apoi si pe traseu, si sponsori, si premiere, si cate si mai cate.

Si eu am tot sperat la Skoda Velo Challenge fotografii..... doar 2 am gasit. La Surmont am avut noroc de vreo 5, si le multumesc fotografilor cu aceasta ocazie (Nr. 448, sau, cum zicea cineva in parcare "iote-l si p'asta cu full-face" ;) care nu-i fullface :D)

Ca o concluzie:

- daca nu ati platit respectivele fotografii: nu tipati. Sunt asa cum sunt, din unghiurile care sunt, spuneti saru-mana si bucurati-va ca aveti.

- sustin ideea lui hcampian cu posibilitatea de a avea fotografii platite, daca se tine chiar asa mult la imagine (vezi echipele si "elitele").

• Upvote 2

Nu e ceva neobișnuit pentru un fotograf de eveniment să ia peste câteva sute de euro pentru a livra un pachet de X fotografii selecționate și prelucrate, pentru care își pune numele și reputația în joc. Accentul e pe calitatea, unicitatea și impactul comunicării vizuale, nu pe cantitate. Cu cât contractul e mai exclusivist, cu atât costul e mai mare. De exemplu, toate fotografiile sunt proprietatea intelectuală a fotografului; dacă clientul vrea să cumpere nu doar dreptul de folosire a fotografiei ci și dreptul de proprietate intelectuală (adică fotograful nu mai are voie să folosească acea imagine niciodată, niciunde), ăsta e contract de vânzare-cumpărare pentru proprietate intelectuală și are niște costuri substanțiale. Costurile se discută și dacă clientul vrea să cumpere TOATE imaginile originale, nu doar selecția făcută de fotograf, sau în funcție de utilizare - personală, comercială, web, print, etc.

Ca exemplu reprezentativ, Stelian Pavalache, unul din fotografii talentați ce au documentat în imagini Prima Evadare de anul ăsta, a pus următorul anunț:

Pentru ca au existat foarte multe requesturi de imagini din cadrul maratonului/concurs Prima Evadare 2011, (care mai indraznete, ingenioase si hazlii ... dar si unele corecte si frumos expuse), am sa afisez o lista de preturi informative:

Preturile fotografiilor in functie de dimensiune (uz intern/personal/noncomercial)

JPG 800x600px, 72 dpi - 4EUR

JPG 1600x1065px, 72 dpi - 6EUR

JPG 2600x1730px, 72 dpi - 8EUR

JPG 4256x2832px, 72 dpi - 10 EUR

JPG 4256x2832px, 300 dpi - 15 EUR

Preturile fotografiilor uz comercial/ for commercial use only:

1 pic for daily newspaper (medium resolution 2000x1500px 120DPI) - 20$ (without VAT)

1 pic for magazines (high resolution 4256x2828px 120DPI) - 80$

1 pic for glossy magazines - (TOP resolution 4256x2828px 300DPI - TIFF) - 110$

2-10 pic's for daily newspaper (medium resolution 2000x1500px 120DPI) - 150$

2-10 pic's pic for magazines (high resolution 4256x2828px 120DPI) - 450$

2-10 pic's pic for glossy magazines - (TOP resolution 4256x2828px 300DPI - TIFF) - 650$

De ce costurile sunt atât de mari, nu prea e locul acestei discuții aici și acum. Apucați-vă de fotografie la nivelul ăla, băgați mii de euro în echipamente și altele în cărți și cursuri, și mii de ore petrecute cu ochii beliți în monitor editând imagini, și vedeți cum viața de artist nu prea te îmbogățește nici la tarifele astea. Gândiți-vă că un deraior XTR, cu toată mecanica lui de precizie, e considerabil mai ieftin decât un filtru de calitate pentru obiectiv - în esență un disc de sticlă tratată chimic montată pe un inel metalic cu filet, iar un obiectiv tele mai serios e cam la același cost cu o bicicletă de carbon pe comandă specială. Io personal am fost mână-spartă la biciclete, și tot n-am ajuns la jumătate din cât am cheltuit pe fotografie.

Dacă vreți fotografii ieftine, găsiți un club de fotografi amatori care să fie bucuroși că au ocazie să-și facă mâna, dar acolo pentru un „mulțumesc” și poate ceva cost simbolic veți primi fotografii mai slabe: focusul aiurea, picioarele și juma' de biclă în afara imaginii, prelucrare din părți, chiar și amplasarea fotografului fiind mai puțin inspirată, ca să nu zic de acea perspectivă unică adusă de talentul unui fotograf experimentat. Uitați-vă la fotografiile făcute de amatori la concursurile de anul ăsta și apoi comparați-le cu cele ale lui Stelian Pavalache ca să înțelegeți diferența.

Ar mai fi o variantă ce încă n-am văzut-o pusă la noi în practică - sisteme automate de făcut poze cu senzor. Practic e o cameră foto cu bliț ce se amplasează undeva pe traseu (pe un trepied, o cutie fixată de un copac etc.) și care declanșează automat când cineva trece prin fața unui senzor declanșator. Cu asta, fiecare participant poate avea fotografii cu el în coborâre printre doi copaci, sau traversând un râu, etc. Toate pozele vor fi identice, va diferi doar personajul. Acest gen de poze pe bandă rulantă sunt cele mai ieftine, fără a fi plătită munca unui om care să-și folosească creativitatea pentru fiecare imagine, dar sunt și destul de plictisitoare.

PS: poate vine cineva și face un split la discuția despre fotografii? Cred că e de interes pentru orice concurs sau eveniment, nu doar acesta...

Am tot incercat sa raman in afara discutiei astea cu fotografiile, dar uite ca nu pot. Pentru ca la un concurs cu 500 de participanti sa existe 6 poze bune cu fiecare participant (1 la start, 1 la finish si 4 de pe traseu din doua puncte diferite), e nevoie de 3 fotografi. Echipamentul foto profi nu-i o chestie prea ieftina si la fotografia de eveniment se impun obiective scumpe. Echipamentul fiecarui astfel de fotograf costa vreo 3000E. Si e nevoie de trei!

De asemenea, trebuie sa te gandesti ca oamenii aia trebuie sa ajunga la locul evenimentului, sa aiba doua nopti cazare si sa isi asigure niste mese. Astea costa. Si pe langa timpul pierdut cu transportul si cu evenimentul efectiv se mai adauga si cel pentru prelucrat pozele si pusul lor intr-o platforma dedicata unde fiecare sa se poata gasi repede.

Daca fiecare participant are 6 poze, la 500 de oameni inseamna un total de 3000 de poze. Dintre cei 500 de participanti, cel putin 30% ori n-au nici o legatura cu internetul ori au ajuns acolo prin alte cai (comunitatea locala) deci nici nu afla despre poze oricat le-ai pompa in cap (btw, poate iti trebe si un om care sa distribuie pliante la fata locului si sa faca marketing). Raman 70% dintre care cel putin jumatate nu-s dispusi din principiu sa plateasca pentru poze pentru ca au iei un var care le face poze pe bicla. Bun, raman 35% din total, asta inseamna 175 de oameni care ar fi dispusi sa cumpere poze. Statistic, probabil 15% vor cumpara toate pozele cu ei, 15% nu vor cumpara deloc din diverse motive iar restul vor cumpara un numar de poze care in medie vor fi jumatate din cele disponibile. Deci, avem 26 de oameni care cumpara cate 6 poze si 122 in medie cate 3. Deci un total de 522 de poze pe care o gasca de 3 fotografi poate sa spere ca le va vinde in urma unui astfel de eveniment.

Sa ne uitam putin si la ce trebuie sa acopere banii de pe pozele astea: pai vreo 300 de lei cazare pentru 3 oameni 2 nopti, vreo 200 de lei transport pana la Cucuietii din deal, 300 de lei mancarea pe 3 zile la 3 oameni, amortizarea echipamentului de 9000E si 3 zile pierdute (cu transport, evenimentul in sine si prelucratul pozelor). Deci costuri fixe vreo 800 de lei doar cu transport, cazare si mancare + amortizarea echipamentului si banii pe munca prestata. Daca fiecare fotograf are pretentia sa ramana cu vreo 500 de lei dupa toata treaba (si credeti-ma, un fotograf bunicel nu o sa-si piarda vreodata 3 zile din viata pentru 500 de lei, cand pe o nunta ia minim 500 de Euro), se adauga 1500, deci in total 2300. Adica vreo 4 lei jumate pe poza. N-am luat in calcul impozitele si amortizarea echipamentului!

Daca m-ati urmarit pana aici, ar trebui sa va zic si ca riscul fotografului la un eveniment ciclist e mare, ca sa faci poze bune trebuie sa stai in curbe pe coborari, poate sa intre unul la 40 in tine de nu te vezi, poate sa ploua, mai tineti minte cat costa aparatura?

• Upvote 4

Aici puteti vedea cat costa pozele la un eveniment de talie europeana, Oetztaler Radmarathon. Ca sa vedeti si poze, trebuie sa bagati un numar de concurs, de exemplu eu am bagat 2925 - Mircea Racoviteanu - Clubul Alpin Roman. Spre comparatie, 10 euro pentru pachetul complet mi se pare rezonabil pentru Romania si un eveniment national.

http://www.sportograf.com/en/shop/search/705

P.S. E o discutie interesanta care cred ca se poate split-ui si pune ca topic separat de cineva.

Foarte tare - păi atunci fă o invitație lui Sportograf să vină la următorul maraton, și vezi la ce scoruri te scot. Că până atunci, mă tem că compari mere cu pere. În străinătate e ceva normal pentru cam toată lumea să cumpere serviciile astea, pe când la noi se strâmbă din nas și la lucruri gratis. În plus, nu știu de ce în România ar trebui să fie mai ieftin când echipamentele sunt mai scumpe și Return Of Investment se face cu țârâita.

Eu unul aș veni să fac poze la concursurile la care nu particip, doar de distracție, așa cum fac la concerte și alte evenimente la care obțin acreditare. Da' și asta până la niște limite; mulți sunt incredibil de nesimțiți în a emite pretenții care mai de care, inclusiv să primească toate fotografiile originale. Ete na? Ca să nu mai zic de faze în care decupează poza ca să dispară numele fotografului afișat discret într-un colț, aia fiind singura lui recompensă pentru munca prestată... Păi în cazurile astea, de ce să fac favoruri ca să-și facă mocangiii treaba pe nopțile mele nedormite?

Pai nu vezi ca unii zic ca si 10 euro e enorm? Eu o sa dau banii aia anul asta pe pozele de la Otztaler fara regrete.

• Upvote 2

Pai de credeti voi ca Westend sau retras de la competitile de biciclism din romania? Pai de aia ca nu a cumparat nimeni fotografiile de la ei.Si au fost si pe la cluj si pe la medias.Daca au vazut ca baietii dorm in papuci au plecat la evenimente mai serioase -nunti cumetrii. :D

Aste e la noi:cand ai nu bagi in seama ,cand vrei nu mai esti bagat in seama.

• Upvote 1

Asa, Westend, cat m-am chinuit sa-mi aduc aminte cum le zicea. Da, ei au facut o treaba deosebita. Puteai cauta pozele cu tine dupa numarul de concurs.... Din pacate, cand m-am intersectat si eu cu ei la un Maros, nu aveau nici o poza ca lumea cu mine, doar poze de grup in care apaream si eu pe care n-as fi dat totusi banii.

L.E. Uite ca am gasit acuma ca am cautat o poza cu mine, dar parca n-as da banii pe o poza cu bicicleta, eu si un drum plin de praf. Pentru o poza pe bani, e nevoie totusi de ceva mai mult, sa se puna si ei pe o urcare grea, la o trecere printr-o balta sau peste ceva bolovani, undeva mai spectaculos. Si mai ales undeva mai spre finalul traseului, unde vine lumea mai putin grupata, sa poata sa faca mai multe cadre cu fiecare concurent. Atunci, ar iesi niste poze sa merite banii....

http://www.westend.ro/shutter/v/maros/IMG_0623.jpg.html

E greu sa fii multumit bre Campiene .Daca sunt 300 ca tine la o cursa ,si fiecare crede ca el are dreptate ,atunci e grav.

Si prima poza de la Oeztal o sa fie banala ca ii baga pe toti pe culoare ,ca sa-i poata prinde pe toti.Si costa destul poza aia inramata. :P

Eu as plati pentru poze de calitate de la o cursa.

Nu stiu detaliile, dar mi se pare slab sa renunti la a oferi un serviciu dupa doar cateva incercari. Treaba asta cu bicicleta este in plin avant la noi si exista un potential foarte mare de dezvoltare pentru toate serviciile adiacente. Iar problema asta cu romanul care vrea totul moca e raspandita, nu se rezuma la maratoane. Daca toata lumea sta pe bara si asteapta sa creasca altii piata, in timp ce ei se rezuma la a critica eventualii clienti... nu ajungem nicaieri.

Eu inteleg ca fotograful de pe traseu are niste costuri, dar si sa te astepti sa iti scoti banii una-doua dintr-o piata asa mica (dar in crestere) e deplasat. Trebuie investiti niste bani, trebuie educata clientela si (cel mai grav) trebuie depusa multa munca. Da' acum na, daca artistii prefera sa faca poze pe la nunti :rolleyes: ...

EDIT: vorbesc la modul general, n-am auzit de acesti baieti de la Westend pana acum. M-am uitat rapid pe pagina lor si chiar sunt cateva poze interesante de la maratoane...

O sa incerc sa aduc niste prieteni fotografi la urmatorul eveniment biciclistic care va fi aproape de Bucuresti. Probabil la Predeal. O sa ii iau cu mine in masina pe toti sa nu dea ei bani pe transport. sa vedem ce-o sa iasa. Cine ii care insa pe munte in zonele "cheie"? :D

Tot tu, îi duci pe bara din față :D

Eu am dat-o mai voalat, am zis sa nu starnesc atacuri de cord cu exemple de preturi, dar vad ca alti is nemilosi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Nu se justifica prezenta unor fotografi profesionisti (consacrati) la maratoanele de mtb, petru ca ar fi un dezechilibru prea mare intre cerere si oferta.

Acum serios, cred ca raspunsurile au venit de la sine la problema in cauza. Inca nu exista piata pentru pozatul la maratoanele de mtb. Ca sa nu treci cu vederea nici un potential client, trebuie sa tragi minim 600 de cadre per pozar. Cadrele sunt in plina actiune si, mai ales daca nu ai scule de top, trebuie sa tragi macar duble, ca sa nu risti. Se ajunge la un volum foarte mare de poze, ce necesita si ele o minima prelucrare. Nu-si bate nimeni capul, vand in vedere ca posibilul castig e mic. Despre recuperarea investitiei in sculele foto, nici nu se pune problema.

Alta chestiune ar fi calitatea pozelor. La 1euro/poza, e absurd sa te dai peste cap sa iasa poze de revista. Dar omul, daca plateste, vrea calitate, vezi exemplul lui Horatiu, care totusi este un consumator educat. Pai daca nici macar el nu e dispus sa plateasca pt poza respectiva, ce sa mai spunem de cei care fac gura ca nu primesc poze gratis?! Te consideri norocos daca vinzi 50 poze.

Si la final, vine un Bistriteanu, bata-l norocul, trage poze superbe tuturor concurentilor, le pune pe transfer si s-a dus dracu vanzarea ta de poze http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Inca o data, multumim Dane, pt pozele de anul trecut.

Nu sunt un om care vrea sa faca o afacere din asta, de cate ori am facut poze le-am distribuit gratis la rezolutii mai mari decat o faceau organizatorii, care le primeau primii. Vreau doar sa le explic celor care ridica pretentii, cum sta treaba de fapt. Pozele pe care voi le gasiti pe ici pe colo sunt facute de voluntari, si nimeni nu e obligat sa va dea nimic in acest sens. Cei care o fac insa, merita toata aprecierea (nu sunt fan al '+'urilor, insa de curiozitate vedeti cate a strans Ioana Simen la postul prin care va anunta unde puteti gasi fotografiile facute de ea).

• Upvote 3

Pai nu vezi ca unii zic ca si 10 euro e enorm? Eu o sa dau banii aia anul asta pe pozele de la Otztaler fara regrete.

Si daca in pozele alea sunt unele

cu bicicleta, tu si un drum plin de praf.

? Mai dai banii?

Mie-mi pare ca, printre randuri, esti din cei care vor poze, dar sa fie si ieftine (gratis) si bune.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.