georged

Fotografii pentru concursurile de ciclism

Recommended Posts

:D:D:D , pam, pam!

Subiect inchis!

Si nu, nu mă convingi că din cauza ta iese poza bună. Dacă ar fi așa, ar fi netul plin de poze bune.

O mica observatie pentru fotografii:

la majoritatea concursurilor gasesc numai fotografii de la start/finish si la coborari.

Ar fi foarte fain sa gasim fotografii si de pe catarari, ar fi mult mai expresive. E mult mai usor de realizat din punct de vedere technic, nici inghesuiala nu-i mare. Ar fi fain sa ne revedem pe niste poze, cum ne chinuim pe o catarare.

• Upvote 1

Din 630 de fotografii, pana azi am vandut 4...

Ieri am platit 29 de euro pentru pachetul de 28 de poze cu mine (majoritatea prim-plan, una cu viteza luata cu radar) si 21 de poze generale de la Otztaler Radmarathon, toate insotite de coordonatele gps si la minim 8 mpx, facute de Sportograf. Astept cu nerabdare sa dau niste bani si la romani.

• Upvote 2

Ieri am platit 29 de euro pentru pachetul de 28 de poze cu mine (majoritatea prim-plan, una cu viteza luata cu radar) si 21 de poze generale de la Otztaler Radmarathon, toate insotite de coordonatele gps si la minim 8 mpx, facute de Sportograf. Astept cu nerabdare sa dau niste bani si la romani.

:D

mai Horatiu aici esti la tarisoara in care decat sa-ti dea, un fotograf, o fotografie cu un euro, mai bine nu pleaca de acasa. mentalitatea este valabila cam in orice breasla. mai bine ne batem cu mata in container de foame, decat sa muncim pe un pret corect....

• Upvote 2

Foarte bine zis Totis. Multi au mentalitatea bisnitarilor din piata de zarzavaturi. Adica mai bine stai toata ziua si vinzi o fotografie cu 5 euro bucata, decat sa vinzi 10 fotografii cu 1 euro bucata. Desigur intodeauna se gaseste unul care sa plateasca pentru 3 poze, mai mult decat taxa de participare la maraton, si sa se mai dea in spectacol pe forum cum arunca el cu banii. Domnia si prostia se plateste !

Mda, dar ca sa vinzi 10 fotografii cuiva, trebuie sa ai 10 fotografii cu el. Si asta inseamna munca. Eu cand i-am vazut pe cei de la Sportograf cum lucreaza, am fost impresionat. Un individ cu un SLR in mana statea si tragea clic-clic-clic-clic 5-6 cadre la fiecare concurent, si e vorba acolo de 5000 de concurenti. Eu cred ca as dormi rupt 3 zile dupa asa o munca. Si ca sa iasa treaba, dupa cum am mai zis eu odata, fotografii se gaseau in principal in ultima bucata de traseu, unde vine lumea rasfirata si se pot trage cadre cu fiecare, nu la start unde intr-un cadru ies 50 de oameni. Erau mai multe puncte pe traseu, semnalizate din timp cu un panou, sa poti sa te hlizesti, sa scoti limba sau sa ramai natural, alegerea ta.

• Upvote 1

Eu cand i-am vazut pe cei de la Sportograf cum lucreaza, am fost impresionat. Un individ cu un SLR in mana statea si tragea clic-clic-clic-clic 5-6 cadre la fiecare concurent, si e vorba acolo de 5000 de concurenti. Eu cred ca as dormi rupt 3 zile dupa asa o munca.

La salzkammergut era mai usor , erau niste camere automate conectate la niste senzori , deci putina munca si multi bani(desigur investitie mare) .

Unu la mână: munca pozarului e compusă cel puțin din prospectarea traseului, fotografierea propriu-zisă, sortarea și procesarea imaginilor. Deci clickăceala automată n-a scutit atât de mult din muncă.

Doi la mână: dacă zici de investiție mare, atunci înțelegi că o perioadă de ț ani (în care ți-o amortizezi) nu se poate discuta de mulți bani, ci de datorii tot mai mici. De-abia după hă-hăăă poți zice că ai intrat pe profit. Și până atunci se mai bulește ceva, mai vrei să faci un upgrade, etc.

Hai să punem problema așa: dacă chiar ar fi bani câștigați ușor și repede... n-ar fi ăsta un segment al economiei foarte activ și foarte competitiv? Oare de ce nu se înghesuie nimeni în biznisul ăsta atât de bănos și lejer, după cum îl descrii? :) Fie-i plină țara de fraieri, fie doar îți dai cu părerea fără să faci un buget estimativ minimalist pentru o asemenea activitate. ;)

• Upvote 1

Bine punctat HCampian si PuterFixer, multi care comenteaza pe-aici habar n-au cu ce "se mananca" fotografiatul la evenimente si ce implica cu adevarat, dar stii cum sunt romanii, se pricep la tot, de la politica si medicina pana la ciclism, mai nou chiar si la fotografiat.

Ce nu inteleg multi este ca desi pare foarte usor si rentabil nu e asa. Ganditi-va ca si "biciclitul" pare usor, dar cei care chiar au incercat la viata lor sa vada cum e la un concurs stiu ca este o diferenta enorma intre ce crede lumea despre ciclism si ce implica cu adevarat ciclismul.

Pentru Totis si Cms, daca voua vi se pare asa usor, ia sa va vad la urmatoarele concursuri cum faceti voi fotografii bune si vindeti pachet de 10 la 1 euro. De fapt sunt curios cati clienti veti avea, pentru ca momentan cand vine vorba sa platesti pentru poze toata lumea face urat. Sunt si exceptii, dar mult prea putine ca sa merit "oboseala".

Eu cred ca vor mai trece cativa ani pana cand si la noi vor fi destui concurenti care sa fie dispusi sa plateasca pentru poze ca sa merite cuiva sa faca poze "profesionale" la un concurs de ciclism. Pana atunci trebuie sa va multumiti cu "amatorii" care stau si ei unde pot, fac poze cum cred ei si le posteaza pe unde apuca (asta daca le mai posteaza).

Mai e un aspect de care nu s-a zis. In momentul cand se anunta ca se vor face poze si ele vor costa suma X, cei care fac poze GARANTEAZA ca toti concurentii vor avea poze din toate punctele respective. Si atunci tu, ca si concurent, iti faci un buget in care incluzi si chestia asta de la bun inceput. Nu te apuci sa cauti pe la toti prin poze sa vezi poate poate ai si tu una pe undeva cu tine.

Decoamdata cel mai enervant lucru mi se pare sa stau ore intregi sa frunzaresci zeci de albume cu sute de poze sa ma gasesc. Chiar si pentru serviciul de sortare a pozelor as da o suma rezonabila, sa nu mai stau sa caut cu nasul in ecran. Sa bag numarul de concurs si sa imi gasesc pozele.

• Upvote 1

Unu la mână: munca pozarului e compusă cel puțin din prospectarea traseului, fotografierea propriu-zisă, sortarea și procesarea imaginilor. Deci clickăceala automată n-a scutit atât de mult din muncă.

Hai să punem problema așa: dacă chiar ar fi bani câștigați ușor și repede... n-ar fi ăsta un segment al economiei foarte activ și foarte competitiv?

Nu exista prospectarea traseului deoarece e acelasi traseu in fiecare an , cat despre sortare iarasi nu exista pentru ca aparatul ala iti face doar o poza , daca sunt 4 aparate la final gasesti 4 poze , cat despre procesarea imaginiilor asta inseamna doar sa le coboare de pe aparatul de filmat si sa le urce pe site in format mic .

Io tot zic ca sunt bani castigati usor si repede , singura problema e ca nu poti intra la concurenta cu sportograf si e prea riscant sa investesti in asa ceva in romania.

Ca un calcul simplu la salzkammergut unde concureaza an de an 3000-4000 concurenti , din care probabil 2000 cumpara acel pachet de 20 euro (1 poza -5 euro , toate pozele 20 euro ) , deci ajungem undeva pe langa suma de 40.000 euro

• Upvote 1

Îmi pare rău, dar chiar vorbești fără să știi. Cine nu face prospectarea traseului și zero prelucrare nu e fotograf, e poate doar un gigi cu aparat foto. Și dacă vorbim despre acest business în România, fă estimările la realitățile de aici, nu la concursuri cu mii de participanți cărora li se pare normal să dea 20€ pentru poze. Pe bune, dacă nu ai tangență cu subiectul, nu-l aborda, e jenant.

• Upvote 2

Cine nu face prospectarea traseului și zero prelucrare nu e fotograf, e poate doar un gigi cu aparat foto.

Pe bune, dacă nu ai tangență cu subiectul, nu-l aborda, e jenant.

Nu exista fotografi , iti mai zic odata sunt doar niste aparate foto .

Toata lumea are tangenta cu subiectul , pentru ca nu suntem retardati .

Ultimul post , va las pe voi astia mai tangentiali sa discutati .

• Upvote 1

Decoamdata cel mai enervant lucru mi se pare sa stau ore intregi sa frunzaresci zeci de albume cu sute de poze sa ma gasesc. Chiar si pentru serviciul de sortare a pozelor as da o suma rezonabila, sa nu mai stau sa caut cu nasul in ecran. Sa bag numarul de concurs si sa imi gasesc pozele.

Ca sa-ti usurezi munca, ia-ti o casca mai "deosebita" ori poarta un tricou intr-o culoare mai vizbila, ca sa te vezi inca din thumbnail ;)
  • Upvote 1

... cat despre sortare iarasi nu exista pentru ca aparatul ala iti face doar o poza , daca sunt 4 aparate la final gasesti 4 poze , cat despre procesarea imaginiilor asta inseamna doar sa le coboare de pe aparatul de filmat si sa le urce pe site in format mic

Io tot zic ca sunt bani castigati usor si repede , singura problema e ca nu poti intra la concurenta cu sportograf si e prea riscant sa investesti in asa ceva in romania.

Ca un calcul simplu la salzkammergut unde concureaza an de an 3000-4000 concurenti , din care probabil 2000 cumpara acel pachet de 20 euro (1 poza -5 euro , toate pozele 20 euro ) , deci ajungem undeva pe langa suma de 40.000 euro

Se vede ca tu chiar nu ai habar despre ce vorbesti. Cum adica sa nu trebuiasca sa sortezi pozele ? Da, aparatul le da nume consecutive, dar asta nu inseamna ca te va ajuta cu ceva acest lucru. Trebuie sa identifici fiecare concurent in parte asta daca vrei sa vinzi pozele pentru fiecare concurent si nu "la pachet" toate si-apoi sa-si aleaga concurentul pozele.

Prelucrare iarasi trebuie sa faci, chiar si doar o corectare a luminozitatii (conditiile de lumina se tot schimba, e vorba de cncurs in aer liber, nu in studio foto unde conditiile de iluminare sunt fixe).

De asemenea, tu vorbesti de niste castiguri fabuloase, nu stiu de unde ai scos tu suma de 40k euro.

Hai sa facem un calcul simplu. La un concurs vor participa sa zicem 500 de concurenti. Dintre acestia, probabil mai putin de 100 vor fi dispusi sa dea 5 euro pe un pachet de 10 poze deci, vorbim de maxim 500 euro venit total (asta daca suntem optimisti)..

Inainte sa calculam cat este castigul (sau pierderea fotografului), sa ne gandim ca avem nevoie de cel putin 2 fotografi, unul undeva pe traseiu, preferabil pe o urcare dupa jumatatea traseului pentru a avea concurentii distantati si inca unul la sosire (nu am mai luat in calcul fotograf la start sau in alte puncte pe traseu).

Deci, presupunand ca vei "castiga" 500 euro, trebuie sa-i imparti la 2 oameni, sa platesti transportul si cazarea + eventualele cheltuieli neprevazute.

Acum, sa luam si partea cu prelucrarea/sortarea pozelor. Daca sunt 500 concurenti, ca sa poti da pachet de 10, trebuie sa faci MINIM 5000 poze, ideal ar fi undeva in jurul a 8-9000 poze ca sa poti scoate cate 10 poze cu fiecare concurent. Daca la fiecare poze iti ia doar 1 minut sa faci prelucrarea (crop, levels, ...), asta tot iasa 5000 minute, adica aprox 83 ORE. Hai sa presupunem prin absurd ca totusi mare parte din poze vor putea fi prelucrate in grup (desi sunt mici sansele), tot ramai cu minim 40 ore pentru prelucrare. Pe langa asta se mai adauga selectarea pozelor si fie tiparirea fie scrierea lor pe CD/DVD sau trimiterea catre concurentul care a platit.

A, si uitasem un lucru, daca facem totul legal, atunci din cei 500 Euro, o parte vor fi impozit pe venit, deci suma care va reveni forografului va devine si mai mica.

Deci, CristiC, explica-mi mie, unde e castigul acela fabulos de care tot vorbesti ? Eu vad un "castig" de maxim 100-150Euro pentru fotograf si sa-ti spun drept, pentru asa ceva nu cred ca cineva si-ar pierde o zi la concurs plus inca 3 dupa. Si nu uita, vorbim de "potential castig", pentru ca acest castig poate fi si ZERO daca nimeni nu decide sa cumpere pozele. A, si mai e o chestie, banii vor "veni" pe parcursul a cateva saptamani sau chiar luni, pe cand tu ca fotograf trebuie sa platesti pe loc transportul si cazarea (deci scoti bani din buzunarul tau propriu, in speranta ca nu vei iesi in pierdere).

Am fost la o nunta si am vazut ce implica sa faci poze la o nunta si stiu ca e mai usor ca la un concurs. La nunta macar ai de dat poze doar la maxim 4 persoane (mirii, nasii mici, nasii mari si parintii), la un concurs va trebui sa faci selectie pentru pana la 500 persoane.

Sly poate exemplica mult mai bine cat de "mult" se castiga din fotografiat la concursuri, il citez aici :

Din 630 de fotografii, pana azi am vandut 4...

Asa ca NO COMMENT.

P.S Cei care nu au habar ce implica sa faci poze la un eveniment, ii invit sa participe la un eveniment ca ajutor pentru un fotograf si abia dupa aceea sa-si dea cu parerea despre "ce castiguri fabuloase" se pot face si ce usor este.

A, si nu uitati, vorbim de Romania, unde toata lumea vrea totul pe gratis ceea ce inseamna ca e greu sa reusesti sa vinzi poze de la concursuri. CristiC, iti fac aceeasi propunere ca si lui Totis si Cms, du-te la un concurs, fa poze si incearca sa le vinzi, asa te vei convinge ca nu e chiar asa usor cum pare.

• Upvote 3

Si pe mine ma oftica faza cu fotografiile. Undeva pe la 5 euro se poate face un pachet de 5 poze in punctele esentiale ale competitiei. Eu as da banii.

Hai sa calculam ca la clasa a treia:

Presupunand 1 euro de poza pretul la pachet, si un fotograf pentru fiecare locatie, rezulta ca fiecare pozar incaseaza maxim un euro pentru fiecare participant la concurs. De la cati concurenti in sus merita efortul?

Avand in vedere volumul de lucru, impresia mea e ca sub 900-1000 participanti nu e viabil din punct de vedere economic, chiar si daca se includ cei 5 euro in pretul de inscriere si se obliga astfel pe toata lumea sa cumpere pozele.

Nu cred ca avem inca in romania organizatori capabili sa se descurce cu logistica unui concurs mai mare de 4-500 oameni.

Concluzia e evidenta... luati-va insotitor sa va pozeze daca vreti sa aveti macar o poza garantat :P

Ma rog, sunt multe concursuri cu peste 1000 de participanti in Romania. Unul e chiar de ciclism. Dar na, astea sunt exceptiile, in rest ai dreptate.

@PINKBIKE

"Concluzia e evidenta... luati-va insotitor sa va pozeze daca vreti sa aveti macar o poza garantat :P" La Alpinsport MTB marathon 3 " fiecare concurent va avea o poza la sosire si una de pe traseu! Minim din partea noastra! Restul pozelor ce se vor face vor fi cireasa de pe tort!Va asteptam sa va convingeti!

• Upvote 3

Disco, sper sa vin si eu. :D

Guest
This topic is now closed to further replies.