georged

Fotografii pentru concursurile de ciclism

Recommended Posts

Eu tot nu inteleg ce ar fi asa de dificil pentru 5 lei sa dai clientului un RAW+jpeg. La banii astia prelucrare profi este clar exclusa, insa trasul putin de slidere si poate recadrare ar fi de bun simt. Nu ar lua nici mult.

No offense, dati sapuniere la galerie si apoi vom discuta de ce sunt imaginile arse, concurentii subexpusi, multe miscate sau inclinate neartisitc samd.

Poate ne ajuta cineva care a fost la Salzkammergut in aceasta privinta. In sensul ca ar putea da un mail la sportfotograf sa le ceara raw-urile. Nu stiu de ce, dar cred ca raspunsul lor va fi unul foarte amuzant. Oricum, pot sa trag eu de toate sliderele din lume, ca daca-ti dau raw-ul tu nu vezi nici un slider miscat de la pozitia initiala.

In acelasi spirit ai putea spune: Pai acum daca tot iti dau 5 lei, de ce nu-mi dai si mie (sau nevestei sau lui Vasile) aparatul sa fac(a) niste poze, ca stiu mai bine ce poze vreau. Exemple ar mai fi. Mergi la un atelier sa-ti faca un cadru de carbon custom. Cum ar fi sa te masoare, te pune pe cadrul ala de test, apoi cand incepe sa construiasca sa-i zici ca mai bine te apuci sa dai si tu nitel la pila, ca stii tu cum vrei sa iasa cadrul.

Nu-i cumva mai bine daca fiecare isi vede de treaba lui? Fotograful sa se ocupe de fotografiat, ciclistul sa se ocupe de pedalat, iar nevasta (sau Vasile) sa se ocupe de sustinut ciclistul?

• Upvote 3

[...] ce ar fi asa de dificil pentru 5 lei sa dai clientului un RAW+jpeg. [...] trasul putin de slidere si poate recadrare ar fi de bun simt. Nu ar lua nici mult.

Eu zic sa faci tu pozele, sa tragi putin de slidere si sa dai "clientului" RAW-urile, poate asa te prinzi ca de fapt ai spus o gogomanie.

BTW: La doctor daca te duci sa te vada 5 minute si sa-ti spuna ce ai, tot 5 lei ii dai, nu? Oricum nu-ti face nimic, doar se uita la tine, ce-i mare branza?

• Upvote 3

Eu tot nu inteleg ce ar fi asa de dificil pentru 5 lei sa dai clientului un RAW+jpeg. La banii astia prelucrare profi este clar exclusa, insa trasul putin de slidere si poate recadrare ar fi de bun simt. Nu ar lua nici mult.

No offense, dati sapuniere la galerie si apoi vom discuta de ce sunt imaginile arse, concurentii subexpusi, multe miscate sau inclinate neartisitc samd.

Scuze ca ma bag ca "musca-n-lapte", dar pentru 5 lei cine ar renunta la dreptul pe fotografia respectiva ? pentru ca daca dai RAW cam asta inseamna. Plus ca mare parte din ciclisti nu vor avea habar ce sa faca cu fisierul RAW :P

Plus ca ramane intrebarea cealalta, cati ciclisti ar da 5 lei pe fiecare poza ? mai ales ca aici ar fi vorba de "poze de duzina", pentru ca pentru 5 lei nu merita sa te chinuiesti cu incadrare & stuff ca sa scoti o poza buna, de 5 lei poti obtine eventual una din cele 100 poze facute in rafala cand ciclistii au plecat de la start (sau au trecut printr-un anumit punct pe traseu) :P

Ideea ca organizatorii sa cheme fotografi de la cluburile de foto nu e rea, dar poate sa functioneze doar daca in zona este un club foto cu destui membrii si acestia sunt dispusi sa vina sa faca poze, ceea ce nu e intotdeauna chiar asa usor de realizat.

S-a mai spus si o repet si eu, daca te duci sa faci poze din placere e una iar daca te duci ca "obligatie" e alta. Daca ai facut poze din placere, atunci sa nu aiba nimeni nici un fel de pretentii asupra numarului de poze si pe cine si unde ai fotografiat.

Eu sunt putin si ciclist, putin si fotograf, asa ca stiu cu ce se mananca, iar cei care au spus ca pe langa ziua "pierduta" la fotografiat mai "pierzi" 2-3 zile cu prelucrarea pozelor nu au exagerat deloc. La fiecare poza, chiar si numai sa reincadrezi/centrezi/repari linia orizontului si sa te "joci" cu luminozitate/saturatie/... poate dura cateva minute, iar cand e vorba de 5-600 poze, cele cateva minute se aduna si iasa ore bune (uneori chiar zeci de ore). Pentru cineva care nu a facut asa ceva poate parea usor, dar nu e. La fel cum nu e usor sa intrii in forma si sa castigi un concurs de ciclism, ia mult timp si devotament, desi din exterior pare ca "doar da din pedale si gata, ce mare branza".

Ideea cu "organizarea" fotografilor amatori care se prezinta la concurs nu e rea, dar nu prea va tine pentru ca in general acei fotografi vin sa fotografieze pe cineva anume (frate/sora/prieten/...) asa ca vor face poze mai ales cu acea persoana, dar n-ar strica sa fie o harta (fie chiar publicata pe site-ul concursului) unde sa fie specificate cateva puncte unde merita sa se posteze fotografii amatori. Asta ar ajuta enorm la "imprastierea" fotografilor, pentru ca in general exista tendinta ca toti sa fie ingramaditi la start si/sau finish si mai putin pe traseu pentru simplul motiv ca majoritatea habar n-au unde ar putea sa stea pe traseu (plus ca multi nu stiu nici traseul).

Stiu ca asta ar fi o grija in plus pentru organizatori, dar probabil ar ajuta. Acu 2 ani la Neuzer party m-am dus si eu ca fotograf si la intrebarea mea "unde ar fi mai bine sa stau sa fac poze" am primit ridicari din umeri. Imi dau seama ca saracilor organizatori numa eu le mai lipseam (mai ales in ziua concursului cand deja sunt aglomerati), dar o harta cu cateva puncte "strategice" ar fi fost buna (harta care poate fi pregatita dinainte, odata cu harta traseelor).

Referitor la fotografi profesionisti la concurs s-a discutat si spus cam tot. Pe scurt, romanii inca sunt prea saraci ca sa cumpere poze. Saraci nu inseamna neaparat ca nu au bani ci mai ales ca nu exista o "cultura" fotografiei la romani, cel putin nu inca, dar incet-incet va aparea si la noi.

P.S. pentru ca un fotograf sa "cedeze drepturile de autor" ar trebui sa castige destul din acea poza incat sa nu mai fie interesat sa o foloseasca altundeva, de aici si provine pretul destul de mare pentru poze la care fotograful "vinde" si dreptul de autor, asa ca sa nu va asteptati niciodata ca un fotograf care face poze foarte ieftin sau chiar gratis sa va dea si drepturile de autor, in cel mai fericit caz drepturile de folosire a pozei.

• Upvote 2

n-ar strica sa fie o harta (fie chiar publicata pe site-ul concursului) unde sa fie specificate cateva puncte unde merita sa se posteze fotografii amatori.

Exact asta aveam în gând mai devreme: să se alăture echipei organizatoare un fotograf amator sau profesionist local cu ceva veleități/experiență în fotografia sportivă pentru ca, într-o zi, să parcurgă traseul cu un ATV și să marcheze locațiile interesante unde s-ar putea amplasa fotografii. Chestia asta se poate face în regim de voluntariat cu un minim de bunăvoință, cost și timp consumat.

Ce se întâmplă mai apoi, rămâne de văzut: se duc fotografii amatori acolo, se duc rubedeniile concurenților, se găsește un club foto sau se plătesc niște profesioniști - asta depinde de buget și alte lucruri. Însă elementul esențial este să ai această informație a punctelor bune de fotografiere.

Și pe organizatori îi ajută să colaboreze cu oricine vrea să facă poze pe traseu, măcar prin prisma faptului că știu dacă și unde se mai găsește o pereche de ochi în plus pe traseu. Pot să le spună oamenilor să fie atenți și să nu intre în calea concurenților, dar pot și să le dea niște numere de telefon unde să raporteze eventuale accidentări sau incidente. Asta nu creează obligații de nici o culoare și nu compensează nevoia de a avea arbitri, însă poate aduce un ajutor valoros complet gratuit.

• Upvote 3

Motivul pentru care am cerut pe site, la sectiunea "Media", acreditarea fotografilor, este in primul rand cel de a putea comunica cu ei despre locurile cele mai potrivite de a face poze, cat si suportul de care au nevoie ca sa ajunga acolo. Pe site s-au inscris 500 de concurenti, Insa din pacate nu s-a acreditat nici un fotograf .

Si in al doilea rand, chiar ne interesa sa facem un deal cu ei, in asa fel incat sa putem oferi concurentilor gratuit niste poze de calitate.

Exact asta aveam în gând mai devreme: să se alăture echipei organizatoare un fotograf amator sau profesionist local cu ceva veleități/experiență în fotografia sportivă pentru ca, într-o zi, să parcurgă traseul cu un ATV și să marcheze locațiile interesante unde s-ar putea amplasa fotografii. Chestia asta se poate face în regim de voluntariat cu un minim de bunăvoință, cost și timp consumat.

Ce se întâmplă mai apoi, rămâne de văzut: se duc fotografii amatori acolo, se duc rubedeniile concurenților, se găsește un club foto sau se plătesc niște profesioniști - asta depinde de buget și alte lucruri. Însă elementul esențial este să ai această informație a punctelor bune de fotografiere.

Și pe organizatori îi ajută să colaboreze cu oricine vrea să facă poze pe traseu, măcar prin prisma faptului că știu dacă și unde se mai găsește o pereche de ochi în plus pe traseu. Pot să le spună oamenilor să fie atenți și să nu intre în calea concurenților, dar pot și să le dea niște numere de telefon unde să raporteze eventuale accidentări sau incidente. Asta nu creează obligații de nici o culoare și nu compensează nevoia de a avea arbitri, însă poate aduce un ajutor valoros complet gratuit.

• Upvote 1

Am inteles aluzia, multumim! Atunci pentru tine nu o sa mai comandam cip, ci o sa-ti aducemla sosire un cip-cirip, cu fata prietenoasa, cu borseta plina de pahare, cu spite Luis Vuiton, si vapoare cu energizante, si femei :)))

@ Ovidiu

Daca la sosire exista locuri de unde iti poti cumpara bere si apa de ce ar fi obligat organizatorul sa iti dea acel pahar?

Salutare ! Nu imi aduc aminte sa fi pomenit de "obligatiile" organizatorului nici cu apa si nici cu pozele ,parerea mea este ca sunt lucruri care sunt facute de la sine daca vrei ca evenimentul sa fie un succes iar asta vine odata cu experienta . Nu pot sa uit si asta pentru ca nu mi s-a intamplat doar o singura data ca la sfarsitul concursului istovit si insetat fiind o figura prietenoasa sa se apropie de mine sa-mi dea un zambet si sa-mi intinda un pahar cu apa in unele cazuri chiar bautura izotonica http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif iar asta face mai mult decat orice elicopter ,televiziune si medalie fie ea si din aur ! Daniel Sardan si echipa lui care sunt printre ultimii veniti pe "piata maratoanelor" fara experienta in domeniu (asa imi amintesc) au reusit sa faca poate cel mai frumos eveniment de gen iar pentru asta dorinta de a face ceva cu adevarat si pana la capat bate "experienta" multora din domeniu ;)

P.S. Felicitarile mele tuturor organizatorilor care reusesc in ceea ce fac ! =D>

Poate ne ajuta cineva care a fost la Salzkammergut in aceasta privinta. In sensul ca ar putea da un mail la sportfotograf sa le ceara raw-urile. Nu stiu de ce, dar cred ca raspunsul lor va fi unul foarte amuzant. Oricum, pot sa trag eu de toate sliderele din lume, ca daca-ti dau raw-ul tu nu vezi nici un slider miscat de la pozitia initiala.

Noi suntem in Romania, nu in Austria. Sunt perfect constient ca daca dai RAW dai practic tot, insa de exemplu eu as face asa ceva. Nu castig nimic din fotografie desi ma pasioneaza si acest domeniu si am bagat cam 3000E in echipamanet. Din posturile mele reiese ideea colaborarii cu pasionati/entuziasti care in general ar fi si generosi sa zicem, in sensul ca nu tin la drepturile de autor ca un profesionist. Poate in general ciclistii nu le au cu RAWurile insa cei care mai lucreaza ar fi avantajati. De exemplu s-ar puta vinde RAW si sa fie mai ieftine putin deoarece prelucrarea o poate face extensiv cumparatorul/ruga un amic.

Eu zic sa faci tu pozele, sa tragi putin de slidere si sa dai "clientului" RAW-urile, poate asa te prinzi ca de fapt ai spus o gogomanie.

AnaP, nu ai prins ideea. Imi pare rau ca te arunci la concluzii asa grabita; nu mai suntem la maraton. Mai sus am scris de RAW+jpeg. Jpeg prelucrat apoi in batch la resize mic ca sa nu tenteze sa se ia ca atare si atat, fara a cumpara si ceva mai bun, adica un RAW cu, sa zicem, ceva slidere "trase" si evident convertit in Jpeg/tiff.

Eu unul stau prost cu timpul dar bine cu comoditatea si trasul de slidere e maxim ce fac cu raw-urile. Albuemil a descris mai sus principalele retusuri rapide insa de efect care se pot face din slidere.

Scuze ca ma bag ca "musca-n-lapte", dar pentru 5 lei cine ar renunta la dreptul pe fotografia respectiva ?

Plus ca ramane intrebarea cealalta, cati ciclisti ar da 5 lei pe fiecare poza ? mai ales ca aici ar fi vorba de "poze de duzina", pentru ca pentru 5 lei nu merita sa te chinuiesti cu incadrare & stuff ca sa scoti o poza buna,[...] iar cand e vorba de 5-600 poze, cele cateva minute se aduna si iasa ore bune (uneori chiar zeci de ore).

Eu unul as renunta la drepturi. Mi-ar placea sa va fac imagini insa mai mult imi place sa ma dau cu bicla. Nu stiu altii cum sunt insa pe mine unul, daca as avea suficient timp, nu m-ar deranja sa lucrez 1-2zile si sa imi castig salariul actual pe 1 luna din asta. Sincer ma indoiesc ca la 5lei as vinde atat, chiar daca as trage de calitate. 5lei am avansat pentru ca de exemplu la MMM 2010 am dat 1E/poza (Westend) si am fost foarte multumit. Sincer nu cred ca mai mult de 5lei/imagine ar avea viitor comercial, poate doar pachete gen 10 imagini 40lei...

Da, cluburile din imediata apropiata ar fi o solutie buna si chiar se organizeaza destule maratoane langa orase mari, deci...

Ideea cu marcarea locurilor bune de un foto profi e buna insa cine ar face drum ca sa marcheze ceva, in plus si din voluntariat. Plus ca mai depinde si de lumina din timpul zilei, cum pica, cata este si altele.

Tin sa multumesc si eu pentru fotografiile Ciclism.ro, sunt de calitate si in numar generos, eu regasindu-ma si la Surmont si la Urlati...

. Pozele pe care voi le gasiti pe ici pe colo sunt facute de voluntari, si nimeni nu e obligat sa va dea nimic in acest sens. Cei care o fac insa, merita toata aprecierea (nu sunt fan al '+'urilor, insa de curiozitate vedeti cate a strans Ioana Simen la postul prin care va anunta unde puteti gasi fotografiile facute de ea).

Bravooo! In sfarsit a ajuns discutia intr-o faza...bravo domle,bine punctat!

Contul lui Ovidiu sau familia Simen il cerem pe privat!:D io zic ca merita!!!!

Noi suntem in Romania, nu in Austria. Sunt perfect constient ca daca dai RAW dai practic tot, insa de exemplu eu as face asa ceva. Nu castig nimic din fotografie desi ma pasioneaza si acest domeniu si am bagat cam 3000E in echipamanet.

Eu unul as renunta la drepturi.

Stii, eu nu sunt zugrav, dar in timpul liber ma amuza sa mai dau cu bidineaua. Eu zic ca e absurd ca zugravii sa fie platiti pentru ce fac. Si cum sa-mi zugraveasca doar camerele. Eu zic sa zugraveasca si pe exteriorul casei, apoi sa imi lase si trafaletul si ce scule mai are, ca oricum ce face el e mai mult amuzament decat treaba. Doar si mie imi place sa zugravesc in timpul liber.

Facem un mic experiment. Da-ti demisia, renunta la acel salariu lunar, apoi vezi cat o sa-ti mai vina sa dai indicatii despre ce ar trebui sa fac eu cu locul meu de munca.

Apoi, daca tot te pasioneaza fotografia, zi-mi si mie, cu ce te-ar ajuta daca ti-as da cele 200 de raw-uri de aici?

Tocmai, fiind pasionat de fotografie si investind ceva in acel echipament, ar trebui sa ai o oarecare idee despre cat e de munca pentru a obtine niste rezultate bune. Apoi imagineaza-ti ca faci acel experiment, iar suma investita este undeva de 10 ori mai mare decat cea de care ai zis tu. Dupa ce-ai facut asta vino si spune-mi iar ca sunt absurd daca am de gand sa-mi pastrez drepturile de autor, primind colosala suma de 5 lei.

Nu crezi ca "we're missing the point"? Scopul cumva nu era de a gasi o cale pentru obtinerea unor poze bune la concursurile de ciclism? Asa, poze, sunt la toate concursurile, chiar cu miile. Daca tu, ca pasionat de fotografie, dar totusi total neimplicat in asta ca profesie, ai renunta la drepturile de autor, asta nu inseamna ca acest lucru e valabil pentru toata lumea.

Faptul ca tu renunti la ele nu ajuta pe nimeni. Nici pe tine, nici pe mine si nici pe ciclisti. In schimb faptul ca militezi sus si tare ca asa ar trebui sa fie normal... dupa cum ziceam mai sus, hai sa lasam pe fiecare sa-si faca treaba. Ciclistii sa se antreneze, sa pedaleze si sa castige concursuri, iar fotografii sa se ocupe de poze. Cu cat amesteci mai mult oalele, cu atat o sa fie o varza mai mare. Vei vedea fotografi pe biciclete, n-o sa ai loc de ei la start, apoi ajungi acasa si primesti miile de poze din care n-o sa tii minte nici una. Poate mai dai de cativa artisti care o sa le faca inclinate, ca-s mai dinamice.

• Upvote 4

Sa vedem cum e in realitate.

Astazi am fost la triatlonul de la Reci si am facut peste 500 de fotografii. Alaltaieri am parcurs traseul ciclistilor si mi-am ales locul de unde voi suta. O sa mai lucrez cateva ore la fotografii, pun watermark si le micsorez, apoi le incarc pe Picasa. Cine vrea originalul la rezolutia maxima, fara prelucrare, o primeste contra cost.

O sa revin cu date.

• Upvote 2

Singurul meu regret la Prima Evadare de anul asta a fost ca nu am putut sa fac fotografii pe traseu. Am gasit fotografii de la start-sosire, cateva puncte de alimentare si cam asta a fost tot, in rest, in cele mai spectaculoase locuri pline de balti, de zone greu accesibile, deabia daca am gasit cateva imagini facute cu niste aparate compacte sau telefoane mobile. Desi la inceput ma deranjat ce a facut Stelian cu watermarkul grosolan de pe fotografiile lui am inteles odata cu aparitia preturilor ce a incercat sa faca. Este munca lui si a considerat ca efortul depus si calitatea imaginilor trebuiesc rasplatite. Probabil ca pe viitor o sa devina o moda a fotografilor ce vor documenta astfel de competitii contra cost si o concurenta intre ei va fi benefica pentru ciclistii participanti pentru ca vor avea de unde sa aleaga atat din punct de vedere al calitatii imaginilor cat si al locatiilor de unde vor fi luate imaginile. Asta daca va fi rentabil si oamenii vor stii sa aprecieze calitatea si sa plateasca pentru ea. Pasiunea cu care am facut fotografii atat la antrenamentul Primei Evadari cat si la finishul din ziua concursului a inceput sa paleasca dupa ce am constatat indiferenta si mai ales indolenta unor personaje nemultumite ca nu apareau in fotografiile mele, ca nu se vedeau intregi ca nu le dau fotografiile la calitate maxima si prelucrate eventual, ca nu le postez mai repede (in aceiasi noapte daca se poate), ca nu au toata seria cu ei si am postat doar o fotografie sau doua din 5-6 cate le-am facut..... Ei nu inteleg ca eu car un rucsac cu un body de 800g, 2 obiective de inca 1.5 kg, mai pun niste bidoane de apa, mancare, o geaca, risc sa ma accidentez si sa cad de pe bicicleta cu posibilitatea de a strica aparatul sau obiectivele, fac fotografii in ploaie si aparatul nu e waterproof, parcurg tot traseul cu greutatea in spate si ma opresc sa fac fotografii pentru a se putea bucura cat mai multa lume de ele GRATIS. Si eu vreau sa pedalez doar in tricou nu sa car aparatul dupa mine ca la sfarsit sa primesc reprosuri. Mai bine fac fotografii la angrenaje pline de noroi,la reflexii in baltoci la oameni din spate sau la prieteni si conostinte decat sa mai vad nemultumiti dastia. Nu sunt angajat de nimeni sa fac fotografii si sa le livrez la termenul stabilit, prelucrate si la dimensiunea maxima. Daca aveti pretentii platiti pentru ele. Si mie imi place sa am regasesc in fotografii, daca sunt si de calitate cu atat mai bine, ii multumesc fotografului il rog daca poate sa-mi dea imaginea la o dimensiune mai mare (nu neaparat RAW), daca solicita bani si eu sunt incantat de poze sunt dispus sa platesc si 5 Euro pe o imagine pentru ca aceea imagine este reprezentativa pentru mine in cursa aia si oricand ma voi uita la ea imi voi aduce aminte de momentul ala.

• Upvote 4

Daca cineva ar face poze profesioniste ( cu sau fara mine in ele) din traseu, eu le-as plati. Bineinteles, daca as aparaea in ele as avea un motiv suplimentar :P.

La prima evadare (1ul meu concurs) nu am absolut nicio poza cu mine. Lucrez pentru unul dintre sponsori si a fost hilara situatia in care au vrut sa posteze o poza cu mine pe intranet si nu era niciuna. Au postat o poza cu nea gigel, din asta random. Ca participant,faptul de a ma da paun a fost ultima mea grija. Nu mi-am facut poze ca nu mi-a ars si sincer .. daca imi luam aparatul in iadul ala maro.... Mi-ar fi placut sa se oboseasca vreunul sa imi faca poze de pe traseu. Si i-as fi dat si bani pentru asta.

Despre cei care vad in faptul de a cere bani pe poze un lucru marsav, ii invit sa se repatrieze in Cuba sau Coreea de Nord, ca se mai practica pe acolo socialismul. Chiar mi se pare de prost gust sa te deranjeze ca cineva vreo o remuneratie pentru un serviciu pe care il presteaza. Pentru buna regula, nu am absolut nicio treaba cu fotografiatul (lumea zice ca fac niste poze incredibil de proaste cu batranul meu aparatel).

• Upvote 1

Daca cineva ar face poze profesioniste ( cu sau fara mine in ele) din traseu, eu le-as plati. Bineinteles, daca as aparaea in ele as avea un motiv suplimentar :P.

La prima evadare (1ul meu concurs) nu am absolut nicio poza cu mine. Lucrez pentru unul dintre sponsori si a fost hilara situatia in care au vrut sa posteze o poza cu mine pe intranet si nu era niciuna. Au postat o poza cu nea gigel, din asta random. Ca participant,faptul de a ma da paun a fost ultima mea grija. Nu mi-am facut poze ca nu mi-a ars si sincer .. daca imi luam aparatul in iadul ala maro.... Mi-ar fi placut sa se oboseasca vreunul sa imi faca poze de pe traseu. Si i-as fi dat si bani pentru asta.

Despre cei care vad in faptul de a cere bani pe poze un lucru marsav, ii invit sa se repatrieze in Cuba sau Coreea de Nord, ca se mai practica pe acolo socialismul. Chiar mi se pare de prost gust sa te deranjeze ca cineva vreo o remuneratie pentru un serviciu pe care il presteaza. Pentru buna regula, nu am absolut nicio treaba cu fotografiatul (lumea zice ca fac niste poze incredibil de proaste cu batranul meu aparatel).

Dupa parerea mea doua au fost motivele principale din cauza carora sunt concurenti care nu s-au regasit in fotografiile de la Prima Evadare: au fost printre ultimii si fotografii de la punctele de alimentare au plecat sa prinda finishul si al doilea motiv mai ales la finish este ca fiind vorba de fotografi amatori fiecare a fotografiat pana a ajuns subiectul/subiectii pe care ii atepta. Pe sfarsit a inceput si ploaia mai serios si participantii soseau din ce in ce mai rar plus ca dupa premiere a plecat toata lumea. Un alt motiv mai rar intalnit e ca nu au studiat foarte atent toate arhivele de fotografii postate.

Nu am avut rabdare sa citesc tot, asa ca nu stiu daca s-a mai zis, dar: de ce nu se include in taxa de inscriere un procent care sa mearga la plata fotografilor. Apoi, sa vina fotografii sa obtina acreditare la evenimentul respectiv, prezentand un portofoliu din care organizatorul sa poata alege. La final, toata lumea sa stie ca a platit o anumita parte din suma pentru fotografi si aiba garantate 1, 2, 3... 100 de poze cu el (cate se negociaza de catre organizator in contractul pe care l-ar semna cu fotografii respectivi...

Poate sunt aberant, dar mie unul nu mi se pare normal, de exemplu, sa vina un fotograf, sa pozeze la eveniment si apoi sa puna pozele pe siteuri de stock, de unde sa faca bani, fara a avea acordul persoanelor din poze...

Asa cred ca ar fi cel mai cinstit: se anunta lumea ca 1% (cifra aleatoare) merge pentru poze, toata lumea are garantate 3 (cifra aleatoare) poze cu ei si toti sunt fericiti (cui nu ii convine nu trimite portofoliu, nu achita taxa de inscriere sau nu organizeaza)...

Siteurile de stock nu accepta poze in care apar persoane, fara acordul in scris ale acestora!

Si te doare mana sa completezi un acord? Sa fim seriosi... Si nu era vorba doar de siteurile de stock... Le-am dat exemplu pe ele ca sunt cele mai cunoscute... Tu, de exemplu (nu o lua personal, dar te-ai nimerit sa raspunzi :) ), ai semnat un contract cu cei de la Haromszek Triatlon? Ai primit o acreditare pentru a putea fotografia evenimentul? Dai chitanta pentru pozele pe care intentionezi sa le vinzi? (pe bune ca nu am nimic personal cu tine, asa ca te rog sa nu te superi)

Si te doare mana sa completezi un acord? Sa fim seriosi... Si nu era vorba doar de siteurile de stock... Le-am dat exemplu pe ele ca sunt cele mai cunoscute... Tu, de exemplu (nu o lua personal, dar te-ai nimerit sa raspunzi :) ), ai semnat un contract cu cei de la Haromszek Triatlon? Ai primit o acreditare pentru a putea fotografia evenimentul? Dai chitanta pentru pozele pe care intentionezi sa le vinzi? (pe bune ca nu am nimic personal cu tine, asa ca te rog sa nu te superi)

Sa semnezi in numele altora se pedepseste conform CP.

N-am semnat contract cu nimeni si nici nu mi-a trebuit acreditare. Dau chitanta si factura fiscala la cerere.

Si nu m-am suparat:)

@Goofy - siteurile de stock au si o secțiune numită "Editorial". De la editorial poți cumpăra poze dacă vrei să le folosești într-o publicație (să zicem într-un ziar). Pentru editorial nu trebuie nici un fel de acord din partea persoanei fotografiate, atâta timp cât pozele au fost făcute la un eveniment public. Dacă ai putut face poze (gen daca organizatorul nu te-a dat afară), atunci ai tot dreptul de a vinde poza / pozele unui (sau mai multor) ziar(e).

Că faci asta prin site-uri de stock la editorial sau vânzând direct ziarlui, e același lucru. Imaginează-ți că vin la concurs 2 fotografi Mediafax și 1 de la nu știu ce ziar. Practic ei, prin contractul lor de muncă, vând acele poze ziarului (sau agentiei). Ce faci, nu-i lași să facă poze? Diferența e că pozele lor nu vor ajunge și la tine.

Acum dacă vreun fotograf a falsificat niște model release-uri și a pus pe un site de stock la imagini comerciale poze de la un concurs (deși mi se pare foarte foarte puțin probabil să fie cineva atât de idiot), atunci na, să-l pască pușcăria :)

• Upvote 2

Din cate stiam eu, ai nevoie de acreditari ca sa pozezi la evenimente. Tu (si e un tu generic) nu prea ai ce cauta pe traseu in ziua concursului daca nu esti concurent sau organizator (asta e teoria, cum se respecta, e partea a doua)... Ca noi putem sa ne luam aparatele si sa mergem pe traseu si acolo sa pozam e una, dar mie nu mi se pare normal ca tu sa faci bani cu moaca mea, fara acordul meu.

Cat despre idioti, e plina lumea de ei, mai ales in Romanica, unde toti se pricep cel mai bine sa fenteze legea.

Eu mi-am spus parerea, cum vad eu cea mai eleganta iesire din situatie, mai departe face fiecare dupa cum crede de cuviinta.

Guest
This topic is now closed to further replies.