Cyclops

Pantaloni cu bazon vs chiloti / boxeri

178 members have voted

1. 1. Purtati pantalonii cu bazon cu chiloti / boxeri sau fara?

Recommended Posts

Salut,

Sunt incepator si am aceasta mare dilema. Si am zis ca decat sa sufar ca m-am oparit in zone sensibile, mai bine intreb inainte ;)

Multumesc anticipat.

Direct pe piele,eventual si cu crema speciala. Orice altceva intre piele si pantalonii cu bazon ,pe mine cel putin,ma deranjaza si irita. Totusi stiu pe cineva care poarta chiloti pe sub bazon.

Pantalonii de ciclism se poartă direct pe piele!

Multumesc pentru raspunsuri. Sunt curios cum o sa arate poll-ul peste vreo 2 luni ;) Oricum, vad ca sunt oameni care folosesc si cu chiloti si fara.. asa ca m-am hotarat sa incerc si eu ambele variante, si o sa zic si eu concluziile aici ;)

Păi ce, te așteptai să fie doar răspunsuri de un fel sau de alt fel? :) Dacă mai puneai o opțiune pentru „șalvari umpluți cu vată” sunt convins că s-ar fi găsit câțiva să o bifeze :D

N-ai de ce să repeți niște experimente pe care le-au făcut alții înaintea ta. Poartă chiloți 100km în șa și vezi cum ți-i scot din carne cu penseta la urgențe. 1) Fără bumbac, ci materiale care să elimine umezeala. 2) Fără cusături și cute în zonele sensibile - prin urmare trebuie să fie și elastic, să stea întins. 3) Fără frecare între piele și material; pentru asta e bazonul, care poate fi completat și de cremă anti-frecare (anti-chafing). Colanții cu bazon sunt cea mai bună îmbrăcăminte care să satisfacă aceste cerințe.

corect,cel mai bine e sa porti pantalonii direct pe piele.eu cand spuneam la alti ciclisti radeau de mine,acuma o sa le dau peste nas cu topicul acesta

Eu port totuși boxeri care nu au cusătura în zona șezutului dar dau cu pudra de talc înainte oricum, mie nu mi se pare igienic fără nimic, dacă pic și se rup pantaloni rămân în dosul gol, am pățit odată :)

• Upvote 2

Si chilotii, si pantalonii de ciclism se spala. Ce anume nu e igienic? Daca iti iese ursul in fata oricum tot acolo e.

Daca porti chilot sub bazon, care mai este rostul bazonului?

Desi mi s-a parut la contratimpul de sambata ca la Cadel se vedea dunga chilotului :))

Pentru cei care poarta doar pantaloni: cum rezolvati problema balanganitului?

Adica daca mi se falfaie inseamna ca bazonul pantalonilor nu este ok?

Sincer nu am incercat niciodata fata chilotei :D . Problema cea mai mare este cu "aspectul" cand te dai jos de pe bicla :P. Pe bicla nu are nici pe naiba , dar cand te dai jos sau mergi pe langa bicla e aiurea rau si daca nu esti intr-un grup de biclisti la fel de "mulati" e si mai aiurea prin centru sa mergi in pantaloni mulati pe organe . La femei e super ok , dar la barbati e nasol .

Din punct de vedere al aerisirii probabil ca este super ok , dar ca aspect e aiurea rau . Apoi multi nu isi permit pantaloni de firma si calitate superioara , iar cele din Decathlon ieftine sunt cam nasoale si nu rezista mult .M-am uitat la cativa si este diferenta f mare intre un bazon de la 35 ron si unul de 125 ron .

Eu m-am invatat deja sa-i port fara chiloti, iar pt aspect pun o pereche de bermude subtiri peste.. nici nu se vede ca am colanti pe dedesupt ;)

• Upvote 1

In cazul asta nu mai ai aerisire si frecare tot este .... Eu nu pot sa merg fara bazon din cauza ca ma doare fundul de la sa ... indiferent ce sa as avea .

Sincer nu am incercat niciodata fata chilotei :D . Problema cea mai mare este cu "aspectul" cand te dai jos de pe bicla :P. Pe bicla nu are nici pe naiba , dar cand te dai jos sau mergi pe langa bicla e aiurea rau si daca nu esti intr-un grup de biclisti la fel de "mulati" e si mai aiurea prin centru sa mergi in pantaloni mulati pe organe . La femei e super ok , dar la barbati e nasol .

Din punct de vedere al aerisirii probabil ca este super ok , dar ca aspect e aiurea rau . Apoi multi nu isi permit pantaloni de firma si calitate superioara , iar cele din Decathlon ieftine sunt cam nasoale si nu rezista mult .M-am uitat la cativa si este diferenta f mare intre un bazon de la 35 ron si unul de 125 ron .

Eu am pantalonii cei mai ieftini din decathlon, am fost la 2 concursuri cu ei si in afara ca i-am agatat in sa si sa-u descusut un pic nu au nimic, intradevar blazonul e cam burete care sa facut totuna de la spalat dar isi fac treaba, cred ca merita o investitie in ceva mai scump (cusaturi mai bune blazon mai bun)

Cat despre purtat chiloti, nu mai fac niciodata greseala sa ii port la un concurs, am simtit fiecare cusatura de imi venea sa ma dezbrac si sa ii arunc

In cazul asta nu mai ai aerisire si frecare tot este .... Eu nu pot sa merg fara bazon din cauza ca ma doare fundul de la sa ... indiferent ce sa as avea .

Nu ai saua bine reglata, dar asta e pe alt topic....

Eu am pantalonii cei mai ieftini din decathlon, am fost la 2 concursuri cu ei si in afara ca i-am agatat in sa si sa-u descusut un pic nu au nimic, intradevar blazonul e cam burete care sa facut totuna de la spalat dar isi fac treaba, cred ca merita o investitie in ceva mai scump (cusaturi mai bune, bazon mai bun)

eu am 2 perechi, una b'twin 35 lei, cealalta (nu stiu numele) 100 de lei de la bikexpert, sincer ii prefer pe cei de la decathlon. mai am unii lungi de la livestrong, aia sunt ok, adica la nivelul celor de la decathlon.

nu am incercat altceva mai scump ca ma simt bine in astia.

Cu chilotii pe dedesubt e o greseala mare, toate cusaturile sunt direct pe piele, eu mai pun slipi gen boxeri pe dedesubt, pt ca ma deranjeaza, ca se balangane, asa sta fixa, dar asta e doar o chestie particulara la mine, nu cred ca la toata lumea e la fel.