Cyclops

Pantaloni cu bazon vs chiloti / boxeri

178 members have voted

1. 1. Purtati pantalonii cu bazon cu chiloti / boxeri sau fara?

Recommended Posts

Eu port lenjerie intima doar iarna...in celelalte antotimpuri nu vad rostul...nu exista "balanganit" atata timp cat pantalonul este exact marimea care ti se potriveste.

Acum depinde si ce chiloti se poarta pe sub pantalon...

Eu merg si cu si fara, depinde de lungimea turei, moment sau dispozitie, dar chilotii pe care ii port sunt chiloti, facuti pentru alergare care au cusaturile aproape invizibile iar materialul este unul subtire si care permite bine aerisirea si evacuarea transpiratiei. Practic nici nu simti ca ii porti...

Io port colanti de la decathlon cu chiloti si daca ma uit bine la chiloti au cusaturiile destul de proeminente , dar nu m-au deranjat niciodata si merg de 1 an si umpic cu ei prinzand toate tipuriile de vreme .

Mi se pare de bun simt sa porti si chiloti , dar daca chiar te deranjaza n-ai ce face .

Nu ai saua bine reglata, dar asta e pe alt topic....

Pe care topic daca imi permiteti? Am cautat "reglare pozitie" "pozitie" "pozitie corecta" si nu am gasit acel topic pentru sa? Un hint va rog.

LE: Am gasit pe google cateva articole. Multam'.

Scuze ca redeschid threadul asta... da' trebuie sa ma lamuresc: vorbim de pantaloni d-aia mulati numai la road, sau si pentru MTB? (vad din poze ca multi dintre cei care-au zis ceva sunt pe cursiere, dar sunt si unii pe cate-un MTB, d-aia intreb)

Ma dau pe MTB asa, prin padure sau pe cate-un munte, din placere, nu sa castig vreun concurs, ar avea vreun sens sa incerc niste pantaloni d-aia mulati? Daca da, why, care-i treaba, care ar fi avantajele? (ca, pe motiv ca nu stiu nimic despre, imi vin in cap numai dezavantaje)

De ce intreb colea si nu intreb vreun amic care poarta d-astia? Pai pentru ca, chiar daca ma dau de mii de ani, n-am amici pasionati de MTB (sau ciclism), de-aia habar n-am cum se da lumea, cu ce bicle, pe unde, cu ce pantaloni, cu ce ochelari, de ce, cand, cat... N-am nicio referinta, nu stiu daca un traseu e greu sau usor. Am cativa amici care se mai dau cu mine insa sunt genul care se dau pe oriunde cu orice bicicleta, nu-s prea pasionati.

[...] ar avea vreun sens sa incerc niste pantaloni d-aia mulati? Daca da, why, care-i treaba, care ar fi avantajele? (ca, pe motiv ca nu stiu nimic despre, imi vin in cap numai dezavantaje)[...]

Stiu ca-i nepoliticos sa raspunzi la o intrebare cu alta intrebare, dar totusi de ce simti nevoia sa-ti iei alta pereche de pantaloni? Te limiteaza cumva cei pe care deja ii folosesti in turele pe care le faci acuma? Daca nu io zic ca poti sa-ti vezi linistit de viata, daca in caz contrar ai neplaceri cu cei pe care deja ii folosesti, te-as sfatui sa-ti achizitionezi o pereche SH la un pret modic, o folosesit si vei vedea tu daca-ti place, trebuie etc

[..]Te limiteaza cumva cei pe care deja ii folosesti in turele pe care le faci acuma? [...] te-as sfatui sa-ti achizitionezi o pereche SH la un pret modic

Eh, imagineaza-ti altfel: daca m-as da pe 6 pinioane si n-as sti ca exista 10, evident ca n-as crede vreo secunda ca imi trebuie altceva, ca poate m-as simti mai bine cu 8/9/10. Ete cam asa e si cu pantalonii astia. Si-am vazut ca si-astia mulati sunt de jdemii de feluri, prefer sa intreb si sa mai aflu niste detalii in loc sa-mi iau jdemii de modele.

(iar cu SH... hmm, don't know, not for me)

S-a mai discutat destul de mult despre ce intrebi tu aici: http://www.ciclism.r...-pantaloni-mtb/ Poate te ajuta.

Ah, merci, o sa ma documentez.

ia-ti linistit o pereche din aia mulati de la lidl (au fost in oferta in DE si cred ca o sa fie in curand si in RO

nu sunt scumpi (9 euro) si poti sa vezi daca simti vreo diferenta cand mergi cu ei

daca nu iti place cum arati poti oricand sa tragi o pereche de bermude peste ei

Gata, luat unii (pana la genunchi) aseara, pus direct pe piele, par comozi chiar cu buretele ala la fund. Ma cam strang de copane insa scrie pe ei ca asa trebuie, adica nu-s vreun numar mai mic. Ma oftic ca n-am bicla p-aici, n-am cum sa-i incerc, si n-am avut tupeu sa ma duc cu ei la sala (aseara) pe motiv de bazon (ca se cam vede forma aia, e clar ca-mi atarna ceva).

Feeling-ul e similar cu aia de gimnastica/alergare (ca d-aia am mai avut), clar sunt facuti pentru a-i pune direct pe buca goala. Ba chiar ar aparea niste probleme daca ar fi purtati cu boxeri, ca boxerii s-ar putea misca/strange pe sub colanti si cutele rezultate ar genera niste rani in toata regula.

N-am spus ca sunt ieftini. Poate fi o alternativa pentru cei care nu suporta colantii.

eu si la sala (cycling) merg cu pantaloni cu bazon, fara chilot! daca merg prin oras sau am ceva oameni seriosi de vazut, am o pereche de chiloti cu bazon (Doar chiloti) peste care iau orice sort. Sunt bestiali...

Din toamna trecuta am inceput si eu la "bazonul gol" :D si e cu totul alta treaba . Am mai schimbat o data si saua si mi-am mai luat inca o pereche de pantaloni mulati cu bazon . Nu gasesc unii mai calitativi la un pret decent . Vreau sa incerc si din cei cu gel in loc de burete . Sunt sigur ca este alta calitate si imi pot prelungi orele petrecute pe bicla . Cele din Decathlon erau 30-40 ron , apoi urmatoarele modele sareau de 100 ron ... ceea ce mi se se pare imens , tinand cont de faptul ca doar nu iti baga o sa intreaga in locul bazonului , ci numai un strat de vre-un cm de gel .

Cu bazon si sa cu gaurica / canal este mult mai ok , aerisire ok , simti altfel si bicla sub fund si daca ii aranjezi o data cand te urci pe bicla , apoi doar mai tragi putin la pulpe ca sa nu te traga de parul de pe picioare , in rest totul este ok . Daca tragi vre-o cazatura sau ii agati si se rup ... ai imbulinat-o , ai sansa sa-ti iei chiar si amenda pt. expunere indecenta . Pentru ture lungi ma gandesc sa mai iau unii de rezerva ...

Daca aveti oferte bune de pantaloni mulati cu bazon de calitate , va rog sa bagati niste link-uri !

Am votat "cu boxeri" pentru ca nu mi s-a parut ok sa-i iau direct "pe par" si cum port boxeri de multicel nu prea am avut variante. Legat de rolul bazonului, am vazut ca parerile sunt impartite, unele din ele ducand la concluzia ca ar ajuta la eliminarea transpiratiei si la reducerea frecarii. Daca partea cu frecarea redusa de un material alunecos (la pantalonii mei bazonul este ascuns intre 2 straturi de lycra) nu am prea inteles-o, eliminarea unezelii facuta de un burete sau chiar o punga de gel m-a bagat de-a dreptul in ceata. 

Pana se mai dezvolta subiectul, raman la ideea ca bazonul este util doar pentru a ajuta bazinul sa se aseze cat mai bine pe sa, mai ales ca cele mai lungi iesiri pe bicicleta le-am facut fara bazon.

Are cineva de facut vreo recomandare pentru pantaloni "baggy " de mtb, care sa aiba si bazon , si care se gasesc de probat in Ro ? Pe afara am vazut ca se gasesc multe variante, de la firme gen TLD, FOX, Northwave etc , dar sunt scumpi rau unii ( pana la 100 euro si peste + transport pt Ro) si e problema cu probatul.

Sincer nu am incercat niciodata fata chilotei :D . Problema cea mai mare este cu "aspectul" cand te dai jos de pe bicla :P. Pe bicla nu are nici pe naiba , dar cand te dai jos sau mergi pe langa bicla e aiurea rau si daca nu esti intr-un grup de biclisti la fel de "mulati" e si mai aiurea prin centru sa mergi in pantaloni mulati pe organe . La femei e super ok , dar la barbati e nasol.

Din cate am invatat eu pe la scoala, super marea majoritate masculina au o chestie cu inca doua chestii adiacente Pana aici nimic deosebit. Mai mult, este o caracteristica tipic masculina sa fii mandru de dotare.

Altfel, pot sa spun si eu povestea mea. Initial mi se parea un snobism sa porti pantaloni cu bazon, asta pana am inceput sa fac mai mult de 70 km per tura. La inceput nu intelegeam de ce ma doare posteriorul.

In cele din urma, discutand cu diverse persoane, am acceptat ca e vremea sa folosesc pantaloni cu bazon pe care ii luam peste chiloti si intr-adevar a fost mai bine.

Mi-am schimbat opinia atunci cand am incercat sa fac o tura de 170 km intr-o zi. Prima incercare a fost esuata nu numai din cauza conditiei fizice care s-a dovedit limitata dar mai ales pentru ca dupa 90 de kilometri resimteam o durere acuta, extrem de intensa, localizata, ghici unde!?. Tocmai la marginea "chilotelului" cum zic unii.

De atunci pantalonii cu bazon ii port direct pe piele iar in ultimii ani am mai adaugat si o crema protectiva contra iritatiilor.

Morala: de multe ori posteriorul se dovedeste a fi mai delicat decat obrazul.

• Upvote 7

...

Morala: de multe ori posteriorul se dovedeste a fi mai delicat decat obrazul.

Plus unu de la mine numai pentru asta :))

Deci de acum intre ciclisti nu se mai arata obrazul , ci fundul ... trebuie sa inteleaga ideea =))

Am reusit in sfarsit sa gasesc la reducere in Decathlon o pereche de pantaloni cu super-bazon , adica din ala cu gel , rosu , cel mai adevarat , de marca . Sincer nu mai tin minte ce scria pe ei , dar erau de marca. Am avut un bon de vre-o 25 ron reducere in urma altor cumparaturi , mai era si el putin la reducere si l-am luat . Era cam 170 ron fara reducere si 110 ron parca in acel moment cu reducere minus bonul ... am ajuns la o cifra mai omeneasca.

Astept sa se mai incalzeasca putin pentru proba , ca am multe de probat ( roti , manete , frane , burta din iarna ...)

iacobdoc poate tu ai cursiera , ca a mea e MTB , iar 55-58 km ... e deja mult , mai ales prin oras . Cam asta era limita mea anul trecut . Referitor la bazoane , problema este ca odata ce transpiri , chiar daca ai bazon ok spre bun , intervina problema parului de pe funduletz , care incepe sa se frece cu transpiratia si cu materialul si incep sa se formeze iritatiile , iar de acolo pana la probleme mai mari nu mai este mult .

Eu am sa destul de ok , Selle Zoo Flow , care are canal si este din mai multe straturi de polimeri , dar am incercat si sei fara canal si este mai rau la transpiratie , am incercat si sai cu canal dar din burete si e si mai naspa , pentru ca se incinge buretele si e nasol . Concluzia este ca tot gelul e mai ok , dar e greu . Ideea este ca gelul seamana la consistenta cu fundul omului , iar frecarile se diminueaza cica , iar disiparea de caldura se face MULT mai bine decat in cazul buretelui .

Nu stiu cum am sa fac la primele iesiri de anul asta , ca temperaturi pentru shorturi nu sunt clar si sa dau bani pe alti pantaloni lungi nu prea sunt , iar in blugi pe bicla ... mi se pare un cosmar .

...o pereche de pantaloni cu super-bazon , adica din ala cu gel , rosu , cel mai adevarat , de marca .

Nu vreau să te dezamăgesc, dar peste cel roșu mai este un model :) cel portocaliu este superior :D

• Upvote 1

Mie bazonul ăla roşu de la Decathlon nu-mi place. După vre-o 2 ore devine deranjant - mi se pare prea gros şi îmi obstrucţionează circulaţia spre picioare. Prefer ceva mai subţire.

Nu vreau să te dezamăgesc, dar peste cel roșu mai este un model :) cel portocaliu este superior :D

Imi cer scuze , nu e rosu , este intr-adevar , cel portocaliu , care are pe el acele zone delimitate , ca mi-am adus aminte . Facusem comparatie atunci intre toate bazoanele si culmea era ca pantaloni de firma la 180 - 230 ron aveau bazoane mai slabe calitativ decat cele la promotie de la 110 - 150 ron.

Am intalnit acele petarde albastre , cele mai slabe calitativ ( cu burete ) pe pantaloni de 120-150 ron .

Are cineva de facut vreo recomandare pentru pantaloni "baggy " de mtb, care sa aiba si bazon , si care se gasesc de probat in Ro ? Pe afara am vazut ca se gasesc multe variante, de la firme gen TLD, FOX, Northwave etc , dar sunt scumpi rau unii ( pana la 100 euro si peste + transport pt Ro) si e problema cu probatul.

Cea mai simpla varianta (pe care o folosesc si eu) este sa folosesti o pereche de mulatei cu bazon bun (chestia cu boxerii si chiloti mi se pare foarte amuzanta dar fiecare cu alegerea lui) si pe deasupra pantaloni scurti (eventual cu plasa) sau lungi, in functie de necesitate si problema este rezolvata.

Numai bine,

M