Cyclops

Pantaloni cu bazon vs chiloti / boxeri

178 members have voted

1. 1. Purtati pantalonii cu bazon cu chiloti / boxeri sau fara?

Recommended Posts

Bicla mea actuala este o struto-camila, un MTB Fuji transformat in trekking cu gume de 37.

Am o sea ceva mai lata, mai carnoasa si cu un minim de arcuri, un fel de no-name cu care curu meu se intelege foarte bine.

Acum doi ani, deci cam odata cu caldurile mari am constatat ca dupa 30 km incepea sa mi se irite fundul. In una din ture am oprit la un izvor cam la 30 km facuti si mi-am turnat apa in ideea ca ma racoresc. Initial a fost mai bine dar dupa scurt timp iritatia s-a accentuat. Am inteles ca umiditatea plus caldura initiaza si agraveaza iritatia care este cea mai intensa in locul de contact cu seaua dar care se simte si zonele acoperite de par.

Initial am cautat pe net unguente pentru bazon si am constatat ca toate propun creme unsuroase, deci nemiscibile cu apa, concordant cu observatia mea.

Pentru ca in Cluj nu am gasit la magazinele de biciclete sau mi s-a sugerat ca s-ar putea sa coste prea mult m-am uitat la ce contin cremele pentru bebelusi.

Am ales din prima cea mai "tare" crema existenta adica Stelactiv de la Mustela. Asta contine o unsoare, oxid de zinc si inhibitori de enzime, alea care fac rau.

Crema e ca cacatul adica dai cu ea si nu se mai duce, ceea ce e bine. Am probat-o pe calduri horor cu transpiratie garla, deshidratari de 3 kg in conditiile aportului de lichide de 6-8 litri, cu tot cu pepsi.

Vorba reclamei "0 iritatii" si cu si fara par.

Cea mai tare mi s-a parut crema cu seu de cerb.

Crema e ca cacatul adica dai cu ea si nu se mai duce, ceea ce e bine. Am probat-o pe calduri horor cu transpiratie garla, deshidratari de 3 kg in conditiile aportului de lichide de 6-8 litri, cu tot cu pepsi.

Vorba reclamei "0 iritatii" si cu si fara par.

Doamne fereste !                              Eu retin numele "Stelactiv" de la Mustela ca fiind crema pentru bebelusi si cam atat . E adevarat ca cel mai bine este cand esti complet uscat , DAR pe caldura si chiar la temperatura optima , din cauza presiunii si a activitatii , tot transpiri . Pana la urma ma gandesc eu ca la 25' , stand pe scaun directorial , dupa 2-3 ore tot iti transpira fundul , asa ca ... este de inteles.