Dan71

Recomandare furca cu gat de 1".

Recommended Posts

Salut. La bicileta folosesc furca cu gat de 1". Am tot cautat prin zona si se pare ca nu am gasit ceva cu gatul destul de lung pentru cadrul meu si sa fie cat de cat ok. Astfel ca m-am gandit sa cumpar o furca noua fixa, cum aveam mai demult, desi dezavantajul e mare, mai ales ca mie imi place sa ma plimb si pe drumuri mai dificile.

Eu am gasit modelul acesta: furca point . O parere despre ea este bine venita.

De asemenea daca aveti altceva de recomandat ascult cu mare placere, mai ales daca stiti unde as putea gasi una cu suspensie, nu neaparat fixa.

Cu filet, am uitat sa specific. Asa e si cea pe care o am acuma. As avea avantaje la cea fara filet?

Pana acum doar la FirstBike am vazut furci cu gat de 1'' fara filet. Iar headset-ul aferent acestor furci e foarte prost conceput.

Decathlon aduce furci cu suspensie cu gat de 1 inch, dar fara blocaj. Nu sunt niste furci grozave, dar pretul cred ca e pe undeva pe la 250 RON.

Mai gasesti pe site-uri de pe afara, dar preturile sub clar mai mari.

Nu merita sa ingropi atatia bani in asemenea vechitura de cadru, mergi cum poti si banii de furca strange-i pentru viitoarea bicicleta.

280 de lei pentru furca cu gat de 1". Nu e cam mult?

Este vorba de http://www.decathlon.ro/RO/furca-grind-1-quot-178707681/

Pentru o furca cu suspensie noua, e chiar o suma mica, care se reflecta in calitatea produsului. Oricum cele de la Decathlon au preturi cam mari (la piese), dar solutia urmatoare, aceea de a lua de afara, este mult mai scumpa.

Si eu as zice sa incerci sa vinzi cadrul actual si sa cumperi un sh cu gat de 1 si 1/8 inch, gandit pentru furci cu suspensie. E mult mai usor asa.

Furci cu suspensie si gat de 1'' cu filet, sunt in bazar Suceava. Si doar 30-40 lei bucata, varianta pentru V-brake. parca am vazut si pentru disc dar nu stiu cat costa.

Dar cat dai, atata face.

Am gasit pe intrnet furci mai ieftine si pareau ok dar nu se cumpara la bucata, numai in cantitati mari. Va multumesc pentru sfaturi.

Pink, vechitura din asta nu stiu cati au prin Romania :). De aceea incercam sa gasesc o furca cu suspensie pentru ea sa pot sa o folosesc pe mai multe tipuri de teren. Dar e ok si pe drum asfaltat sau de tara, la o plimbare prin judet.

Cumpara cineva bicicleta Bianchi, echipare ok pentru plimbari? :))

Am comandat o furca fixa de pe playbike, m-au sunat ca nu o au pe stoc..site neactualizat, enervanta situatie, apoi am comandat de la hypersport, am vorbit cu doamna de acolo si apoi am facut comanda.

Voi ramane pe furca fixa si cand voi avea banii, voi cumpara o bicicleta noua care sa o pot folosi si la plimbari pe munte.

Ma folosesc de topic sa vin cu o intrebare.

Exista furca fixa cu gat de 1" dreapta, precum cele de BMX? Si ar modifica mult geometria o astfel de furca?

Furci cu suspensie si gat de 1'' cu filet, sunt in bazar Suceava. Si doar 30-40 lei bucata, varianta pentru V-brake. parca am vazut si pentru disc dar nu stiu cat costa.

Dar cat dai, atata face.

:blink: va riscati sa dati 30-40 lei pe o furca ?!

Adica , sper ca va dati seama la ce riscuri va "aruncati" daca la 40-50 km/h se fisureaza/rupe furca , nu?!

Cred ca furca cu sau fara suspensie este la fel de importanta precum intreg cadrul daca nu MAI IMPORTANTA !

La piesa asta nu se fac "economii" sub nici o forma!

Ai grija ce cumperi si sa fie cat mai bine construita furca si dintr-un material cat mai de calitate!

otel crom-molibden ar fi indicat

P.S. : nu-i inteleg pe cei ce au incredere si se plimba cu biciclete ce au furca din fibra de carbon...

N-AS AVEA CURAJUL SA COBOR VREUN MUNTE CU O BICICLETA CE ARE FURCA DIN FIBRA DE CARBON...

ca fapt divers...

Eu am luat point-ul de cro-mo si la dezambalare m-am speriat putin cand am vazut cat de subtiri sunt bratele in comparatie cu ce am avut inainte de furca cu suspensie. Dupa ce am montat-o m-am dus seara sa nu ma fac de ras daca cad, cu bicicleta facand accelerari treptate pana la 35 Km/h si franari cat se poate de puternice pe fata, pana in punctul in care eram cu bicicleta in aer si toata greutatea era pe roata din fata. Furca flexa putin, ca e din otel, nu caramida. Am mai incercat niste borduri dupa aceea, coborari si urcari sa zic mai fortate, a castigat putina incredere in seara aceea.

Testul cel mai mare a fost cand m-am dus intr-o plimbare cu niste prieteni si am ajuns pe drumuri, nu tocmai circulate, pe langa faptul ca era furca fixa mi s-a desfacut si cuvetaria si tot trebuia sa ma opresc sa o strang din cand in cand ca na..vibratiile..si coboratul pe drum cu pietre, a tinut pana jos fara probleme. De cand am facut tura aceea nu-mi fac griji ca cedeaza.

Furca ce am avut-o inainte nu era de nu stiu ce calitate si cum spui tu imi era si putin frica dar sa stii ca nu a cedat. Nu am mers cu 50 km/h pe drum cu pietre/off road, dar pe asfalt nici nu bagam in seama si am mai luat si cate o groapa.

Azi am achizitionat o furca SR sontour cu cursa de 100mm si cu gat de 1". Desi as fi vrut ca arcul sa fie ceva mai tare e foarte buna pentru XC.

Dar urmeaza o problema mica/mare. Unde gasesc smeringuri? Ma juta cineva cu un pont?

Fata de furca fixa da :)). Adica nu poti sa o gonesti cu 40 la ora pe drum rau dar macar nu ma mai dor incheieturiile de la degete. La ultimul concurs a trebuit sa ma opresc de mai multe ori ca ma dureau prea tare. Nu e super, dar e ok. Am exagerat putin ca eram foarte bucuros ca dupa un an si ceva am ce am vrut.

Eu totusi sper sa gasesc pe undeva ca sigur va face joc in timp si nu-mi place nesiguranta care ti-o da stiind ca furca se misca si altfel decat a fost proiectata. Si sa stii ca la socuri mici si medii atenueaza foarte bine, mult mai bine decat furci mai scumpe ce am vazut pe la altii ca erau prea tari sau parca erau partial blocate.

Ai putea incerca si cu niste protectii de furca, nu din semeringuri isi va face joc ci din cauza mizeriei ce trece pe langa.

Pe de alta parte am un XCM raposat (tuburi ruginite) de pe care s-ar putea transplanta organe daca se potrivesc, insa nu cred ca ajung prea curand in Bistrita :)

Azi am achizitionat o furca SR sontour cu cursa de 100mm si cu gat de 1".

de unde ? si eu sunt in aceeasi situatie, am furca cu gat de 1 " si nu gasesc ceva potrivit

Ai putea incerca si cu niste protectii de furca, nu din semeringuri isi va face joc ci din cauza mizeriei ce trece pe langa.

Pe de alta parte am un XCM raposat (tuburi ruginite) de pe care s-ar putea transplanta organe daca se potrivesc, insa nu cred ca ajung prea curand in Bistrita :)

Multumesc de sfat, am pus protectiile de cauciuc de la furca veche. Am reusit sa o desfac. Acuma nu mai intra praf. Putin joc tot a prins dar e minor(ru il vad, altii poate nu l-ar vedea :)) . Sper sa nu fie mai mare cu timpul. Cat despre smeringuri, te voi contacta pe privat curand.

tested - eu am gasit-o in reteaua de magazine din care face parte maros bike. la un partener. Incearca sa suni la ei si sa vezi cum te pot rezolva.

Si eu ma aflu in aceasi situatie,nu gasesc nicaieri furca cu amortizor pe 1''