Sign in to follow this  
freetools

Pipa probleme

Recommended Posts

Salut sunt nou pe forum si am o problema.

am o bicicleta rockrider 5.0 si o pipa http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Pipe_ghidon/Pipa_ghidon_BlackComp_alba_90_mm-2051.html

chiar daca strang la maxim suruburile ramane putin spatiu pe teava de la furca

eu as vrea sa fac un manson din aluminiu cum e cel din poza dreapta http://www.bikezone.ro/Adaptor-pipa-Acor-536.html dar nu stiu daca este bine.

eu pipa am cumparat-o direct din magazin nu online si nu cred ca merge returnata, baiatul de acolo mi-a spus ca dimensiunea la teava de la furca e standard dar uite ca nu se potriveste.

post-10989-0-32542600-1311653719_thumb.jpg

Cred ca furca ta are gat de 1" (diametru 25,4mm), iar pipa e pentru furci cu gat de 1 1/8" (diametru 28,6mm). Masoara cu un subler diametrul gatului furcii, in capat, unde se prinde pipa.

Salut !

Da iti trebuie un adaptor pt. pipa de la 1" la 1 1/8".

Poti sa-l faci dintr-o tabla de aluminiu ... Da' nu merita bibileala ...

Daca ai pe cineva care vine pe Transfagarasan, la capatul lunii, iau unul cu mine.

doctore multumesc dar nu am pe nimeni.

ma duc la magazinul de unde am cumparat pipa poate au acolo.

daca nu gasesc o sa fac adaptorul dintr-o teava mica de aluminiu nu vereau din tabla.

pe mine ma intereseaza daca este vreun risc ceva daca folosesc acest adaptor, sa scape directia sa se slabeasca pipa si sa intru intr-un gard etc.

pe mine ma intereseaza daca este vreun risc ceva daca folosesc acest adaptor, sa scape directia sa se slabeasca pipa si sa intru intr-un gard etc.

Mere' fara probleme cu acel adaptor ...

Poti sa-l faci linistit si din tabla - de fapt il faci din ce e mai usor de gasit, oricum forta de strangere va fi distribuita uniform.

Iti trebuie o grosime a peretelui tubului adaptor de 1.5 - 1.6 mm

Pana sa-ti faci sau sa cumperi adaptorul respectiv, si in cazul in care pipa nu are urme de folosire eu cred ca ar fi bine sa te duci de unde ai cumparat-o si sa o schimbi cu una ce se potriveste la furca ta... Daca nu vor si nu vor, asta e... pui adaptoare... dar e pacat sa nu incerci pe premiza ca nu te pot ajuta...

pe la urma am cumparat o bicicleta noua si am pus pipa in sertar sa o am de rezerva.

stie cineva cine este acest producator Black Comp? au site?

Black Comp este noname ca sa zic asa?

E o marca folosita de Focus, probabil si Univega. Probabil aplicata de ei pe componente eftine. Componente nepretentioase, dar care isi fac treaba.