shuy_cg

Comenzi RCZ Bike shop

Recommended Posts

Eu am avut probleme cu o caseta, dar am trimis poze cu defectul si ei au trimis una noua in schimnb !

@@Pierre, daca mai esti pe aici, te rog sa ma ajuti daca poti cu o problema legata de comanda. Am plasat pe 16 decembrie comanda 11421754 pentru doua piese. La banca mi-au fost blocati banii, suma de vreo 56 de euro. Insa peste 2 ore primesc un email in romana ca Paybox Services nu mi-a acceptat plata, probabil pt ca am stat mai mult de 15 minute pe site Paybox pana sa finalizez comanda. Am sunat la banca sa imi deblocheze banii si am facut o comanda noua, de pe un alt cont de al meu. A doua comanda are numarul 11421766. Am primit pe 17 decembrie mail sa imi ceara date suplimentare, am primit mail sa imi ceara poza dupa buletin. Le-am raspuns ce au cerut, la ambele mailuri. La scurt timp mi-au raspuns ca platile pentru ambele comenzi sunt validate.

I-am raspuns colegului (Dl. Nieves) ca nu vreau ambele comenzi, fiind aceleasi produse. A doua comanda era facuta doar pt ca prima fusese refuzata de Paybox. Si i-am cerut sa anuleze una dintre comenzi si sa imi confirme ca e anulata si ca imi va fi livrata doar una dintre comenzi. Dar nu am mai primit raspuns si de aceea te rog sa ma ajuti daca poti, sa le transmiti sa nu livreze decat una dintre cele doua comenzi si sa o anuleze pe cealalta, ca sa nu mai am iar probleme cu banca sa retina bani pentru ambele comenzi.

Multumesc.

Bună ziua,

Pt. ”ruh01” - vă rugăm să trimiteți un e-mail cu problema dvs. la info@rczbikeshop.com

Pt. ionut-daniel - nu e nici o supărare din moment ce și francezii glumesc pe tema asta. Într-adevăr,  pierre = piatră și este un nume foarte des întâlnit în Franța.

Numai bine

Pierre

Daca face cineva o comanda pe RCZ as fi interesat si eu de 3 chestii ieftine. Prea ieftine pt a justifica sa le comand singur.

Tyre Type - TubeType

TR sunt TLReady  de la Maxxis, daca ai jante Stans merg si celelalte dinc ate am citit. daca ai jante tip UST mergi pe TR

Greutatea afisata pe rcz m-a facut sa postez intrebarea....640gr se apropie de TR

Scriu aceste randuri pentru a gasi o explicatie din partea celor care au mai comandat de aici sau a domnului Pierre (comanda nr. 11501853) la ceea ce se intampla in legatura cu comenzile de pe acest site. 

In data de 29 ianuarie 2014 am comandat o pereche de roti de 26 inch. UN SINGUR PRODUS AFLAT PE STOC. Toate bune si frumoase pentru scurt timp : platit cu cardul, primit email cu confirmare comenzii, suma de bani a fost luata din cont. Insa de atunci nu am primit nicio informatie despre expedierea coletului, aceasta fiind en course. 

Asadar, trag concluzia ca produsul nici nu a plecat din depozit. Ma intreb cand se va intampla acest lucru ?

Orice parere sau informatie din partea celor care au patit ceva asemanator este binevenita.

Desi in 2013 si 2014 am avut comenzi care au decurs bine si in lipsa unor explicatii am tendinta sa ma indoiesc de seriozitatea celor responsabili de aceasta situatie si sa ma determine sa nu mai cumpar niciodata nimic  de pe RCZBikeshop.com. 

Sanatate.

Nici poveste. In email-ul primit in urmatoarele secunde dupa finalizarea comenzii scrie : Va multumim pentru comanda dvs pe site-ul RCZ Bike Shop. Comanda dvs. a fost validata cu succes. Va vom tirmite un link de urmarire a comenzii atunci candva fi expediata.  La expedierea coletului, veti primi numarul de monitorizare a comenzii prin e-mail care va fi disponibil si in contul dumneavoastra de client. 

Si de atunci nimic ..... 

Discutand cu cineva din Sibiu despre aceasta problema ma face sa banuiesc ca produsele care apar "in stoc", nu exista fizic la momentul respectiv in magazia lor, ci le aduc din alta parte in urma centralizarii periodice a unor comenzi ce contin anumite categorii de produse sau producatori (la intervale de 1-2-3 zile).  Pe alte site-uri gasesti informatii de genul : not available, back in stock in ..... days, will be ordered for you, we expect to receive in 2 weeks, etc. , ceea ce mi se pare mult mai corect din perspectiva cumparatorului.

Repet, lipsa unor informatii oficiale ma predispune la tot felul de ipoteze.

Banuiala mea se transforma in convingere. 

Miercuri seara, 04 februarie (dupa 6 zile de la plasarea comenzii) primesc e-mail de la (Sophie) RCZ Bikeshop.com:

Buna ziua.

Dupa cum este mentionat in newsletter aceste roti vor sosi cu ceva inarziere.

Multumim pentru intelegere.

Echipa RCZ

Precizez ca nu stiu la care newsletter fac referire.

Am solicitat returnarea integrala a sumei platite.

Aviz amatorilor.

De-a lungul vremii s-au comportat cu seriozitate in majoritatea cazurilor, poate fi un caz izolat.

Oricum daca mai e cineva dispus la vreo comanda as fi si eu interesat de niste troace.

Sa povestesc si eu experienta cu RCZ Bike shop, din calitatea de client nou.

Totul incepe prin achizitionarea unei Reba 2014 + Pushlock. Inregistrez comanda, platesc, apoi urmatoarea zi primesc mail cum ca trebuie sa imi verifice identitatea. ( Inteleg ca asta e procedura standard pentru clientii romani ( ?! ) noi ). Toate bune si frumoase. 

Comanda a fost plasata si platita pe data de 11.03.2015, pe 12.03 mi s-a cerut sa imi verific identitatea si de atunci pauza!

Abia in data de 18.03.2015 primesc mail ca mi-a fost expediat coletul dar cu mentiunea ca pushlock-ul vine saptamana viitoare!!!!!!

Furca a ajuns in data de 24.03.2015 - Totul a fost ok.

Pushlock-ul a fost expediat in data de 27.03.2015 - statusul lui momentul de fata fiind - 

Otopeni, Romania 04/02/2015 6:17 P.M. Our driver requires security access for this delivery. We are attempting to obtain the access information. / Your delivery has been rescheduled for the next business day.

Eventual daca imi poate spune cineva ce inseamna acest lucru.

Ca si concluzie, eu nu am fost foarte afectat de acest delay, dar am pretentia ca atat timp cat pe site scrie foarte clar TOATE PRODUSELE DE PE SITE SUNT IN STOC, acest lucru sa se si respecte. Ma gandesc ca acest lucru se intampla doar in cazul produselor aflat in lichidare de stoc, sau cine stie....

Eventual daca imi poate spune cineva ce inseamna acest lucru.

E posibil sa nu fie trecut numarul de telefon pe colet si UPS sa se vaite ca nu poate intra in bloc, pen'ca nu stie numarul de interfon. Ceea ce e penibil.

Suna-i.

LE: cred ca a fost si prima dar si ultima comanda pe RCZ, nu?

Plot twist: se livreaza astazi. Aventura incheiata cu succesuri maxime.

@@crk -  prima sigur, ultima... negociem  :-

Super, pe bike-discount e cu 100 gr mai usoara :) si mai ieftina. Deci Pinkbike, sigur merge si pe trekking da?

Daca mai cunoasteti o alternativa mai buna cu o cursa mai mare de 63, sau 63 dar mai buna si sa fie pana in 90 E ar fi exccelent.

E posibil ca maine sau poimaine sa dau o comanda pe rcz. Daca e vreun amator, sa dea un semn, poate ne combinam la transport.