shuy_cg

Comenzi RCZ Bike shop

Recommended Posts

-15% EN PLUS pour une commande d'un montant minimum de 280€ net (sans TVA)

Code remise: RCZN15

*** -12% EN PLUS pour une commande d'un montant minimum de 80€ net à 280€  (sans TVA)

Code remise: RCZN12

*** -10% EN PLUS pour une commande d'un montant en dessous de 80€ net (sans TVA)

Code remise: RCZN5

Atenție ce comandați, nu sunt serioși deloc. Am cumpărat o frână spate și-a venit cu manetă pentru mâna stângă. Când le-am scris că nu o pot folosi au zis că nu e problema lor, că nu au specificat pentru ce parte e așa că nu au nici o vină. Deci, dacă va luați frâne ei vă pot trimite orice vor, așa că e la risc dacă se potrivește sau nu.

1 hour ago, mchereja said:

Atenție ce comandați, nu sunt serioși deloc. Am cumpărat o frână spate și-a venit cu manetă pentru mâna stângă. Când le-am scris că nu o pot folosi au zis că nu e problema lor, că nu au specificat pentru ce parte e așa că nu au nici o vină. Deci, dacă va luați frâne ei vă pot trimite orice vor, așa că e la risc dacă se potrivește sau nu.

E vina lor ca frana e pentru stanga? Eu la 4 bicle am frana de spate pentru mana dreapta. Ce model de bicla ai si de unde ai cumparat-o?

IMG_20200514_113726.jpgPai eu ce ziceam? Orice frâna pentru spate are maneta de mâna dreaptă, ei au trimis cu manetă pentru stânga. Nu am văzut niciodată bicicletă să aibă așa. Normal că e vina lor, dacă e invers trebuia să scrie.

Tu când cumperi ceva nu ai vrea să știi că ți se potrivește?

Bicicletele facute pentru piata din UK au asa ceva. Acolo manetele de frana sunt in configuratia dreapta-fata/stanga-spate, in timp ce manetele de schimbator sunt in aceeasi configuratie ca in restul lumii (dreapta-spate/stanga-fata). Tinand cont de sursele extrem de variate si atipice din care cei de la RCZ fac rost de piesele pe care le vand, cel mai probabil ai cumparat o frana conceputa pentru o bicicleta de pe piata din UK care a ramas nevanduta prin vreun stoc uitat de lume.

Ce-i drept e ca ar fi trebuit sa specifice asta undeva.

• Upvote 1

Normal cand cumperi daca nu e specificat intrebi, doar nu cumperi pentru ca e de vanzare si atat.

5 hours ago, mchereja said:

Te rog, dă si tu un link.
Edit: Ia uite-te aici https://www.rczbikeshop.com/default/shimano-front-disc-brake-deore-t615-pm-160mm-l-1250mm-w-o-disc-black-at615lrxrx125-160091.html
D73THsn.png

Posted (edited)
3 hours ago, mchereja said:

frâna pentru spate are maneta de mâna dreaptă, ei au trimis cu manetă pentru stânga

Ce lungime are cablul acela de frână? pare scurt, uitându-mă la poză.

Poate asta și-a luat omul, aici nu scrie pe ce parte este maneta:

- https://www.rczbikeshop.com/default/shimano-rear-disc-brake-mt400-pm-160mm-l-1700mm-w-o-disc-black-02090879-amt400kgrxrx170.html

- https://www.rczbikeshop.com/default/shimano-rear-disc-brake-mt400-pm-160mm-l-2000mm-w-o-disc-black-02090906-amt400kgrxra200.html

Edited by IonutA
poate
  • Upvote 1

Cablul e destul de scurt, e de 1250 mm. Nu au specificat pe ce parte este, am dovada din email:

Screenshot_20200520-182621_1.png

1 minute ago, mchereja said:

Cablul e destul de scurt, e de 1250 mm.

păi asta este lungime pentru frână față(indiferent că este pentru uk sau restul lumii), chiar și pentru cadrele de bicicletă xxxs nu cred că îți ajunge frâna până în spate

• Upvote 1

Mi-au oferit și opțiunea de a returna produsul, dacă m-am răzgândit. Asta la RCZ înseamnă că plătești tu transportul + penalizare de 5 euro (că te-ai răzgândit). Pentru o frână de 10 euro...

1 minute ago, IonutA said:

păi asta este lungime pentru frână față(indiferent că este pentru uk sau restul lumii), chiar și pentru cadrele de bicicletă xxxs nu cred că îți ajunge frâna până în spate

Pe față de obicei e 90-100 cm. Pentru ce aveam eu nevoie îmi ajungea.

Posted (edited)
17 minutes ago, mchereja said:

Pe față de obicei e 90-100 cm

toate frânele vin cu puțin mai mult cablu ca să se poată ajusta în funcție de mărime bicicletei.

Dar situația este clară acum. Tu ai cumpărat o frână pentru roată față.

Dacă vroiai frână pentru spate, cablu trebuia să aibă între 160 -200cm (am selectat mai sus două link-uri de la ei).

Mai multă atenție pe viitor la ce detalii sunt prezentate pe site (multe/puține te ajută să îți poți face o idee despre produs)

Edited by IonutA
fie

Ma bucur că ție ți se pare clar. Între timp, eu am cumpărat o frână spate, și nu o pot folosi. Asta e de pe factura:

Screenshot_20200512-155948_1.png

Posted (edited)
11 minutes ago, mchereja said:

Asta e de pe factura:

Ai și tu dreptate având în vedere ce crie pe factură.

dar

Te întreb pe tine sau oricine citește, cum poți să potrivești o frână pe spate al cărui cablu are Lungimea de doar 125cm?? Poate la o bicicletă de copil, nu adult. Greșesc?

Edited by IonutA
doar

https://www.trial-bikes.com/en/shimano-bl-m315-disc-brake-p-538287.html

Eu o puneam pe o bicicleta de copil, într-adevăr. Asta nu schimba cu nimic faptul că ei nu precizează pe ce parte e maneta. Eu nu am văzut încă o bicicletă, nici de trial, cu frâna spate pe stânga. Mai rău e că ei recunosc că nu au precizat, dar refuză să își asume că au greșit ceva.

8 minutes ago, mchereja said:

Eu nu am văzut încă o bicicletă, nici de trial, cu frâna spate pe stânga.

Am eu 2 :), ambele cumparate din UK si personal prefer amplasarea asta (motive de motocicleta).

Totusi, cred ca trebuia specificata treaba asta pe site.

Intrebare de noob - nu se poate monta "invers"?

(logo-ul vine in partea de jos, surubul de strangere in sus - nu e cel mai frumos, dar isi face treaba)

26 minutes ago, IonutA said:

Un exemplu de site: așa da, toate detaliile, dar și asta este pentru roata față

Mai vezi o dată, scrie Front - left hand și Rear - right hand. Și de față e  conducta de 600 mm, pe spate 1300.

21 minutes ago, Catalin_ said:

Am eu 2 :), ambele cumparate din UK si personal prefer amplasarea asta (motive de motocicleta).

Totusi, cred ca trebuia specificata treaba asta pe site.

Intrebare de noob - nu se poate monta "invers"?

(logo-ul vine in partea de jos, surubul de strangere in sus - nu e cel mai frumos, dar isi face treaba)

Invers arată urât. Dacă e de UK trebuia doar să specifice, nu era nici o problemă.

17 minutes ago, mchereja said:

Mai vezi o dată, scrie Front - left hand și Rear - right hand. Și de față e  conducta de 600 mm, pe spate 1300.

ai dreptate

dar

mă întreb este suficient acel 130cm? pentru spate, poate la limită

On 5/20/2020 at 11:50 AM, mchereja said:

Eu am vreo 15 comenzi plasate la ei si niciodata nu mi-au gresit ceva in afara de faptul ca uneori comenzile se urneau mai greu. O singura data o pipa era usor ciobita vopseaua intr-un loc, dar la 3 euro cat dadusem pe ea n-avea nici un rost sa fac vreo reclamatie.

Da descrierile multe sunt incomplete pe site, uneori chiar lipsesc si sunt postate doar poze ale produsului actual. Nu sunt un shop obisnuit , n-ai sa vezi la ei descrieri complete deoarece produsele lor majoritatea se dau foarte repede si stocul nu se va mai completa cu acele produse..

Referitor la articolul despre care vorbesti, ei au dreptate. Nu au dat o informatie gresita, nu te-au dus in eroare. Daca aveai dubii in privinta unui produs puteai sa ii intrebi. Lipsea descrierea dar poza produsului pe site cred ca arata o maneta de mana stanga, faptul ca tu ai presupus ca e de dreapta, e greseala ta.

Intr-un final sunt 9 euro, pune-le pe olx si asta e, iti scoti banii si mergi mai departe.