shuy_cg

Comenzi RCZ Bike shop

Recommended Posts

Nu am avut nici un dubiu, de ce aș avea? Deci ei au dreptate, chiar daca vând, în Europa, o piesă care se potrivește doar pe biciclete din Anglia, fără să precizeze asta? Cum naiba nu m-au dus în eroare? 

Cat despre poze ar trebui să știi că nu sunt relevante, cele mai multe magazine folosesc aceeași poză pentru față-spate, o pun doar pentru a arăta modelul.

Știi bancul cu ursul? Prietene, tu ții cu ursul!

1 hour ago, mchereja said:

Deci ei au dreptate, chiar daca vând, în Europa, o piesă care se potrivește doar pe biciclete din Anglia, fără să precizeze asta?

Stii ca Anglia e in Europa, nu? Si ca au si masini cu volanul pe dreapta nu? De ce sa nu trimita si in Europa sau America?

Prietene eu nu tin cu nimeni dar nu-s de acord cu comentariile tale alarmiste. Sperii lumea si nu e cazul. Intr-un % ai si tu dreptate ca nu scrie la pagina produsului informatii care uneori chiar sunt necesare, dar daca ai urmarit rcz macar o saptamana te-ai dumiri care este modul lor de lucru. Azi iti baga un produs care se epuizeaza si-n 2 min nici n-apuci sa citesti newsleteru. Vrei sa faca special pentru tine descrieri detaliate?

Nu stiu de la ce magazine mai cumperi tu (a propos de imagini ca unii folosesc aceeasi poza) dar eu cand vad ceva care nu se potriveste, intreb. E limpede ca acum ai aflat pentru prima data de treaba asta, nu ai pierdut nimic, fii mai rezervat si invata. Nu te mai agita ca ti-au facut o mare nedreptate. S-au oferit sa ti-o schimbe, nu? 

Bine prietene, las-o baltă. Eu doar am atras atenția despre ce se poate întâmpla, nu am alarmat pe nimeni. Cat despre politica de retur, că asta mi-au oferit, nu să îmi schimbe piesa, e de tot rahatul față de alte magazine. Pe bike24, rosebike sau alte magazine serioase poți trimite orice înapoi, în caz că te răzgândești, ei plătesc transportul și îți returnează banii, asta îți zic din experiențe anterioare. Le RCZ trimiți pe banii tai + îți pune o penalizare începând de la 5 euro, în funcție de mărime. Nu încape termen de comparație între ăștia și un magazin nemțesc.

Mi se rupe de aia 9 euro, stai liniștit. Mă deranjează atitudinea lor, că nu dau destule informații dar nici nu își asumă lucrul ăsta, bagă capul în nisip că struțul. 

în urmă cu 18 minute, mchereja said:

Pe bike24, rosebike sau alte magazine serioase poți trimite orice înapoi, în caz că te răzgândești, ei plătesc transportul și îți returnează banii

Ai exemple concrete de curand in care vanzatorul plateste el costurile returului ?  Din cate cunosc, tot mai putini fac asta. Ma intereseaza.

De pe rosebikes am cumpărat un senzor Ant+ pentru trainer. Nu am fost încântat de el și am cerut retur. Mi-au trimis pe mail eticheta pt transport pe care am lipit-o pe cutie, apoi am lăsat cutia la poștă, fără să plătesc nimic. Cam într-o săptămână am avut banii înapoi în cont.

Mda compari rcz cu "alte magazine serioase"... Tu vrei sa-ti iei o shaorma de la colt de strada si s-o mananci la nustiu ce terasa de dorobanti...

Ce anume nu-si asuma rcz? Faptul ca nu casti tu ochii la ce cumperi sau la politica lor de retur inainte sa plasezi comanda si te trezesti la urma ca... nu sunt ca rosebikes sau bike24... 

Mda... las-o asa

• Like 1

Pentru că a fost vorba și de urs, mi-am amintit de povestea ”Ursul păcălit de vulpe”! :)

• Upvote 1

1 hour ago, gabinicola said:

Mda compari rcz cu "alte magazine serioase"... Tu vrei sa-ti iei o shaorma de la colt de strada si s-o mananci la nustiu ce terasa de dorobanti...

Ce anume nu-si asuma rcz? Faptul ca nu casti tu ochii la ce cumperi sau la politica lor de retur inainte sa plasezi comanda si te trezesti la urma ca... nu sunt ca rosebikes sau bike24... 

Mda... las-o asa

Ești amuzant, să ai o zi plăcută.

1 hour ago, akim said:

Pentru că a fost vorba și de urs, mi-am amintit de povestea ”Ursul păcălit de vulpe”! :)

Povestea cu ursul era alta, dar merge și așa. Păcăleala mare nu e, frâna aia e scurtată deja și pusă pe față, așa că sa auzim numai de bine!

12 hours ago, danygrama said:

Ai exemple concrete de curand in care vanzatorul plateste el costurile returului ?  Din cate cunosc, tot mai putini fac asta. Ma intereseaza.

Normal că tot mai puține magazine oferă retur gratuit dacă tot mai mulți idioți comandă o grămadă de produse și majoritatea le trimit înapoi...

• Thanks 2

5 hours ago, paulrad said:

Normal că tot mai puține magazine oferă retur gratuit dacă tot mai mulți idioți comandă o grămadă de produse și majoritatea le trimit înapoi...

Noroc cu ăștia deștepți, că altfel cine știe ce am face...

15 minutes ago, mchereja said:

Relax, take it easy, cum ar zice vorba cântecului.

Mă refeream la genul care își cumpără 4 șei să vadă ce culoare îi place mai mult, apoi 3 le trimite înapoi. Cumpără 3 mărimi de pantofi că nu știe să măsoare și să verifice un size chart, apoi trimite 2 perechi înapoi. Etc.

• Upvote 2

Relaxează-te si tu.
Intâmplarea ta, deși nefericită, are in sâmbure de învățătură.
Să căutăm să dăm vina pe unul sau pe altul nu ajută prea mult.
Nici ei nu au informat, nici tu nu ai stiut că sunt manete stânga/dreapta. De acum încolo vei știi.Nu te acuză nimeni de nimic, nu râde nimeni de tine.
Cum ar fi să mai pățească cineva aceeași eroare? Cel mai nasol ar fi să apari tu și să-i zici:
"- Aaa, păi nu știai?"
Bucură-te că nu e paguba mare, de învățătură, și poate reușești să scapi de ele. Poate are cineva nevoie de o manetă sau de un etrier.
Totuși, tu de ce ai luat-o? Ca să înlocuiești una defectă, pentru upgrade?

Daca o găsești și pe soră-sa la banii ăștia, ia-o și inversezi manetele.

Am zis că nu e stres, i-am găsit deja întrebuințare, am scris mai sus, nici nu sufeream pentru 9 euro. Pentru mine era doar o chestiune de principiu. Dacă eu sunt corect mă aștept să fii și tu, mai ales dacă ești un magazin cu o oarecare reputație.

Am luat-o că era ieftină, pe lângă niste anvelope pe care le-am găsit la un preț bun.

Ce m-a deranjat a fost atitudinea lor, atât. 

Apropo, e din nou în stoc. Înafara pozei, unde e manetă de stânga, nu se precizează decât că e pentru spate, disc de 160, etc. Nu cred că era mare lucru să scrie "left handle".

https://www.rczbikeshop.com/en_ue/shimano-rear-disc-brake-m315-pm-160mm-w-o-disc-black-l-1250mm-190918004.html

pozei, unde e manetă de stânga, nu se precizează decât că e pentru spate, disc de 160,

ai dreptate

Dar cei 1250cm sunt suficienți pentru o bicicletă de adult? am și eu o dilemă :)

Pe un cadru scurt, care are un toptube înclinat și traseu drept până la etrier merge, am măsurat.

Punctul 1.

23 hours ago, mchereja said:

Am luat-o că era ieftină

De aici avem cu toți de învățat.

23 hours ago, mchereja said:

Ce m-a deranjat a fost atitudinea lor

Vezi Punctul 1.