Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

kriss

Top 3 Locuri ce merita vizitate in Romania

Recommended Posts

Azi se implineste 1 an de cand am cumparat prima cursiera, mi-am gasit acest hobby si am avut ocazia sa parcurg aproape 10.000 de kilometri. Am fost in nenumarate locuri din jurul judetului Brasov, insa sunt cateva locuri in care doresc sa ajung pe bicicleta. Asadar, top 3 , locuri ce merita a fii vizitate : 1. Transfagarasan; 2. Timisoara si Sibiu ; 3. Delta Dunarii.

Eu nu prea vad de ce ai include Timisoara in Top 3 locuri de vizitat din Romania. Nici macar intr-un Top 10 n-as include Timisoara.

Nu stiu, sunt destule de vizitat: Palatul Baroc, Palatul Dicasterial, Opera de Stat, Gradina Zoologica. Cred ca sunt destule obiective ce imi doresc sa le vad. Aaa, si Muzeul Satului Banatean - Padurea Verde.

Mda... Alte prioritati: 1. Transfagarasan; 2 Cheile Bicazului; 3. Delta Dunarii.

as vrea sa ajung si eu la chei cu bicicleta dar anul asta nu cred ca e posibil:(

1 Transalpina2 Transfagarasan3 Zona Sibiului

Se poate incerca si un top 10 ?

1 Transfagarasan

2 Delta Dunarii

3 Cheile Bicazului

4 Zona Sibiului

5 Transalpina

6 Zona Apusenilor

7 Zona Bucegilor

8 Sighisoara

9 Manastirile din Moldova

10 Zona salbatica a Marii Negre

Mda... Alte prioritati: 1. Transfagarasan; 2 Cheile Bicazului; 3. Delta Dunarii.

Au ramas :

1. Transfagarasan

2. Cheile Bicazului;

3. Delta Dunarii

Am fost in delta 3 veri la rand si am stat cate 1-2 sapt. Daca nu ai barca te plictisesti de mori :D Pt biciclisti ca noi o solutie buna de a vedea delta dunarii ar fi o hidrobicicleta. In Delta trebuie sa te plimbi pe canale cu o barca pentru a-i aprecia farmecul. Daca stai in loc nu observei salbaticia specifica in toata profunzimea ei. Cineva imi povestea si despre intentiile lui de a face o expeditie in delta cu un caiac inchiriat. Mi se pare super ideea. Tot acest cineva imi povestea despre o saptamana cicloturista facuta in Apuseni, precizand faptul ca a fost impresionat foarte mult de ce a vazut acolo.

Tot acest cineva imi povestea despre o saptamana cicloturista facuta in Apuseni, precizand faptul ca a fost impresionat foarte mult de ce a vazut acolo.

Ma alatur acestei precizari ...

As adauga si eu 3 zone in care am fost si care nu au fost inca pomenite aici :

- Maramures (in primul rand manastirea Barsana, apoi cimitirul vesel de la Sapanta, pasul Prislop )

- Neamt (Cetatea neamtului si manastirea Neamt, muntele Ceahlau cu statiunea Durau si traseul spre cascada Duruitoarea)

- statiunea Herculane si drumul spre Baia de Arama

Am fost in aproape toate locatiile astea, ma cam deprima cat de scurta e lista :(. Pot sa adaug Sf. Ana cu mofetele din zona, pesteri, drumul Balvanyos-lac (pe bicicleta dimineata devreme, sa prinzi caprioarele inca nesperiate de masini), Tinovul Mohos(?), traseul pana in Tusnad, baita in lac, intalniri cu vulpi si ursi.

1. Palatul lui gigi becali

2. Palatele tiganesti de la Strehaia

3. Riul Dambovita dupa Bucuresti

si peste vreo 3 ani zona Rosia Montana

Excelent Hmirceah ai o bere de la mine cu proxima ocazie! :D

La mine locul 1 este ocupat de "la mama acasa". Este si cel mai vizitat loc din Romania si care merita cel mai mult vizitat. Atat cat mai sunt pe aici.

Locul 2 care merita vizitat sunt Cheile Nerei bifate de 2 ori.

Locul 3. Cetatile Ponor si imprejurimile la acelasi scor cu Cetatea Poenari si imprejurimile calcate la pas de doua ori.

Exceptand orasele, indeosebi cele mari, pe care le-as vizita doar daca as avea si alta treaba pe teritoriul lor, restul, de la cel mai mic catun pana la pustiul baraganului noaptea, merita vizitat, mirosit, auzit si calcat cu pasul.

Cel mai frumos loc de trait intre traditie si civilizatie, Lapusul Romanesc.

1) Transilvania

2) Moldova

3) Tara Romaneasca

Cu mici exceptii.

Din pacate nu prea avem trasee bine structurate si impartite pe anumite zone, asa ca daca ajungem acolo... nu prea stim ce obiective sa atingem. De aceea eu cred ca s-ar merita sa ne limitam la anumite trasee deja facute care sa poata fi urmarite si de altii.

Este usor de zis Zona Maramures, Transfagarasan, Transalpina, dar doar la ultimele doua se stiu traseele de sosea asfaltata. Cred ca ar fi mult mai interesant sa venim cu un link catre un traseu specific si cateva cuvinte sau poze despre ce il face atat de special.

Bikemap.net vad ca este de departe cel mai popular site de partajare trasee in Romania. Sa il folosim cu nadejde.

E greu de facut un top 3 al locurilor frumoase din Romania.O sa punctez 3 destinatii, poate, mai putin cunoscute.

1.Lacul Valiug

Descriere:

* Lacul de acumulare Valiug situat la 600 m altitudine pe raul Barzava a fost construit in anul 1953 pentru producerea energiei electrice.

* In jurul sau s-a ridicat statiunea Crivaia alcatuita din numeroase pensiuni, terase si locuri de agrement. Majoritatea turistilor vin aici pentru practicarea sporturilor nautice si pentru plaja. Pentru pescuitul sportiv se gasesc urmatoarele specii de pesti: salau, caras, pastrav, craete.

Acces auto:

* Din Resita: se merge aproximativ 30 km pe drumul spre Semenic (DJ852), in centrul localitatii Valiug se vireaza la dreapta in directia semnalizata Trei Ape. La iesirea din sat se face dreapta spre lac.

* Din Slatina-Timis: se merge pe DJ 852 prin Garana pana in localitatea Valiug unde se vireaza stanga spre lac.

Imagine postată

Imagine postată

2.Zona Ponoare

De vizitat:

* Podul lui Dumnezeu: pod natural, recent reabilitat.

Imagine postată

* Pestera de la pod: este situata la o altitudine de 337m. Lungimea sa este de 734m. Pestera este o strapungere hidrogeologica realizata de apele ce se strang in lacul Zăton.Prezinta doua intrari de dimensiuni mari. Galeria principala este subfosila, la un nivel superior se gaseste o galerie fosila.n pestera se adapostesc numerosi lilieci din speciile Myotis, Miniopterus si Rinolophus. In perioada aprilie-august, in pestera se poate intalni o colonie de nastere formata din cca. 3000 indivizi, iar in perioada octombrie-aprilie, o colonie de hibernare de cca. 1000 lilieci. Deoarece liliecii nu numai ca nu sunt periculosi pentru oameni, dar au si un rol important in mentinerea echilibrului ecologic, ei trebuie ocrotiti.

Imagine postată

* Padurea de liliac: minune a naturii, este o rezervatie botanica situata la 4 km de orasul Baia de Arama, pe drumul dintre Drobeta-Turnu-Severin şi Targu Jiu.

Rezervatia se intinde pe o suprafata de 20 ha, la o altitudine de 500m si reprezinta unica statiune din tara conservata datorita climatului bland, cu influente submediteraneene.

Imagine postată

Imagine postată

* Cheile si pestera Balutei: sunt singurele chei de dimensiuni și importanță mai mare de pe teritoriul comunei Ponoarele, cu o lungime de circa 1km.Cheile Băluței se află în proximitatea satului Băluța, fiind mărginite de Cornetul Băluței și cel al Râienilor, cu altitudini ale pereților calcaroși cuprinse între 300-400m.Prin Cheile Băluței se realizează legătura cu stațiunea balneară Bala, urmând un frumos traseu împădurit favorabil practicării cicloturismului.

Peștera Băluței, situată în satul Băluța pe Cheile Băluței, prezintă doua etaje: unul inundat aproape tot timpul, iar celălalt deasupra lui, un etaj fosil cu diferite formațiuni carstice. Pestera are o lungime de 248m.

Imagine postată

* Lacul Zaton: acul Zăton (Zătonul Mare), lac temporar (lacul are momente cand este plin, dar si momente in timpul verii in care seaca complet) de origine carstica, este situat in depresiunea din amonte de Pestera Ponoare din Podisul Mehedinti, avand legatura cu sistemul hidrografic al peşterii (Pestera de la Podul Lui Dumnezeu sau Pestera de la Podul de Piatra), se intinde, in anotimpurile cu precipitatii, pe o suprafata de cateva hectare, sub altitudinea de 350m pe care o are depresiunea.

Imagine postată

Imagine postată

Zona Ponoarelor este superba,am vizitat-o in vara asta.Ofera numeroase trasee de biking.Pentru mai multe detalii accesati linkul: Ponoare

3.Cheile Sohodolului

Situate între Târgu-Jiu şi Baia de Aramă, se desfăşoară pe 12 km pe platforma Gârnoviţei (cea mai joasă platformă din Munţii Carpaţi). Cheile s-au format prin eroziunea apei de ploaie şi cea provocată de izvorul Sohodolului, râul subteran văzând lumina zilei odată cu prăbuşirea rocilor ce stăteau în locul actualului canion.Prin Cheile Sohodolului se poate ajunge dincolo de lantul muntilor Valcan,in judetul Hunedoara,la Campul lui Neag,oferind un superb drum de biking...si nu numai.

Imagine postată

Imagine postată

Revin asupra postului 7:

1- Zona Sibiului

2- Transfagarasan

3- Transalpina

1-Transfagarasan

2-Manastirea Sambata si tor ce este in jurul ei

3-nordul Moldovei

Ps:nu sunt prea bisericos dar sunt locuri superbe :)

1. Transfăgărășanul

2. Lacul Bolboci + împrejurimi

Imagine postată

3. Castelul Corvinilor

Imagine postată

Sa-mi dau si eu cu parerea:

1. Tinutul Sasesc si Tara Fagarasului;

2. Delta Dunarii;

3. Transalpina+Transfagarasan;