MisterMagenta

Sfaturi pentru first timeri pe munte.

Recommended Posts

Se dau doua persoane relativ competente pe bicla, fara experienta de mers pe munte (evident tot pe bicla). Ne-am gandit sa profitam de Padinafest si sa urcam din Sinaia la Padina ca o prima incursiune pentru ca, cel putin din auzite traseul pare OK pentru incepatori. Bicicletele noastre nu sunt nave spatiale dar cred ca pot face fata. Pe scurt as avea nevoie de niste sfaturi de bun simt si ghionturi amicale.

Listez cateva amanunte la care m-am gandit eu, as aprecia orice corectie sau completare.

-bagaj cat se poate de usor, lucruri esentiale, un pullover gros, ceva de ploaie, hanorac, niscaiva chestii medicale in caz de Doamne fereste.

- revizie la bicle

Intrebari:

-cum e cu pedalatul la altitudine mare (unde altitudine mare = orice mai sus de Bucuresti) :))

-cum se procedeaza in caz de caini ciobanesti, cu astia de oras ne descurcam insa aia de la munte s-ar putea sa nu vorbeasca aceeasi limba. De cate ori am fost pe jos si am avut ocazia sa intalnesc, am stat cuminte pana s-a sesizat ciobanul sau mi-am vazut de drum.

-pentru o calatorie de doua zile, e OK sa ne bazam pe niste rucsacii medii sau e mai OK cu ceva gentia atasate la bicla?

-cum recomandati sa abordam traseul, pauze scurte si dese (daca simtim ca pleznim) sau pauze scurte si ceva mai rarute?

Cam atat imi trece prin cap, dupa cum ziceam orice sugestie e bine venita.

Multumesc.

Se dau doua persoane relativ competente pe bicla, fara experienta de mers pe munte (evident tot pe bicla). Ne-am gandit sa profitam de Padinafest si sa urcam din Sinaia la Padina ca o prima incursiune pentru ca, cel putin din auzite traseul pare OK pentru incepatori. Bicicletele noastre nu sunt nave spatiale dar cred ca pot face fata. Pe scurt as avea nevoie de niste sfaturi de bun simt si ghionturi amicale.

Listez cateva amanunte la care m-am gandit eu, as aprecia orice corectie sau completare.

-bagaj cat se poate de usor, lucruri esentiale, un pullover gros, ceva de ploaie, hanorac, niscaiva chestii medicale in caz de Doamne fereste.

- revizie la bicle

Intrebari:

-cum e cu pedalatul la altitudine mare (unde altitudine mare = orice mai sus de Bucuresti) :))

-cum se procedeaza in caz de caini ciobanesti, cu astia de oras ne descurcam insa aia de la munte s-ar putea sa nu vorbeasca aceeasi limba. De cate ori am fost pe jos si am avut ocazia sa intalnesc, am stat cuminte pana s-a sesizat ciobanul sau mi-am vazut de drum.

-pentru o calatorie de doua zile, e OK sa ne bazam pe niste rucsacii medii sau e mai OK cu ceva gentia atasate la bicla?

-cum recomandati sa abordam traseul, pauze scurte si dese (daca simtim ca pleznim) sau pauze scurte si ceva mai rarute?

Cam atat imi trece prin cap, dupa cum ziceam orice sugestie e bine venita.

Multumesc.

De ce nu veniti la concursul organizat?

http://padinafest.ro/#/maraton

http://padinafest.ro/traseu.html

In afara de faptul ca temperaturile pot fi mai scazute (ceea ce e uneori un avantaj, mai ales in acest anotimp), trebuie sa tineti cont ca pe la munte se schimba vremea mai brusc. Deasemenea, tineti cont ca la munte nu prea exista notiunea de "plat", ori e la deal ori e la vale, pentru mine in primele iesiri asta s-a tradus prin lipsa unor zone in care sa simt ca ma relaxez, ma ofticam teribil ca erau zone si la deal si la vale ma dadeam jos de pe bicicleta. In rest e la fel http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif.

La fel ca la mersul pe jos, daca apare vreunul amenintator va dati jos de pe bicla, eventual stati pe partea cealalta a bicicletei fata de catel. Daca insista, stati cuminti pana se sesizeaza ciobanul, daca nu se sesizeaza luati-o usor pe langa, pe cat posibil ocolind, pana treceti din zona lui si se calmeaza.

Pentru o prima excursie e OK, vedeti si voi cu ocazia asta cum va simtiti, daca genul asta de tura va incanta si pe viitor si daca mai incolo e cazul si de alte investiti.

Aici tine destul de mult de fiecare cum prefera si cum se obisnuieste. La ture mai lungi, eu prefer sa nu iau multe pauze lungi, doar cate una de 30-45 de minute o data la vreo 4 ore de pedalat care e si pauza de masa, in rest doar pauze scurte de baut apa sau mancat rapid un baton.

Cam atat imi trece prin cap, dupa cum zice am orice sugestie e bine venita.

Eu zic sa aveti grija sa nu carati prea multe lucruri in spate, mai ales daca pe unele lucruri pot fi evitate. Mancare doar cat mancati pe traseuu si bazandu-va si pe cabanele de pe traseu, cazare la cabana fara sa carati cort / saci de dormit. Pe bicicleta lucrurile astea se pot dovedi o pacoste. Dar, nu renuntati la o mica trusa de prima ajutor, cel putin o camera de schimb de caciula, petice, pompa, set de umbusi, haine de vreme variabila.

Daca nu va duceti cu cortul, ajung rucsacii. Bagaj minimal, personal ma intereseaza comfortul termic si impermeabilitatea. Geaca anti-vant obligatoriu, pe platou bate vant rece, daca este si impermeabila e perfect, daca nu, bagi o foita de ploaie in rucsac; incalzitoare brate/picioare impermeabile; buff sub casca (din nou, daca va prinde vantul pe platou e foarte folositor), husa impermeabila peste casca; o bluza fleece in rucsac; trusa scule (leviere, pompa, camere, presa lant, multi tool); batoane cereale (am descoperit de curand niste batoane foarte bune de susan+migdale+miere de la Star, au vreo 500 calorii pe suta de grame). Ideal ar fi sa aveti cate un rand de schimb in rucsac (tricou+pantalon) intr-o punga si sa aveti la indemana si o husa impermeabila pentru rucsac (unii rucsaci au un buzunar special pentru husa); telefoane incarcate, bani, GPS daca aveti.

Evident, tot ce e echipament impermeabil, doar aveti la voi si il folositi in functie de nevoie.

Apa in bidoane pe suport pe cadru, in functie de dimensiunea cadrului puteti sa puneti si borseta triunghi pe cadru + cate una pe tijele de sa, mai puneti maruntisuri in ele ca sa ramana loc in rucsaci.

Rucsacii e preferabil sa nu fie prea grei, o sa ii simtiti la urcare (si o sa ii simtiti unde doare mai tare :P ).

EDIT: a, da, in legatura cu trusa de prim ajutor, nu stiu daca trebuie toata trusa dar niste bandaje sterile si un pic de spirt nu strica; nu va bateti capul cu chestii gen Urgo pentru ca sunt inutile, daca te tai pe o suprafata ce poate fi acoperita cu un plasture poti la fel de bine sa lasi rana deschisa pana ajungi in Sinaia, fara griji :P

Pentru prim ajutor e nevoie de apa oxigenata sau rivanol pentru a curata rana si a stopa sangerarea. Nu alcool! Asta se foloseste doar pentru sterilizarea ustensilelor, mainilor si nu se pune pe rani. Pentru stimularea vindecarii se foloseste iod-povidona(Betadine, Iodina) daca e o tura de mai multe zile. Pe langa asta - niste compreese sterile, leucoplast.

• Upvote 1

@krazyeone

Multumesc de sugestie stiam de maraton insa nu sunt sigur daca e chiar recomandat avand in vedere ca suntem chiar la prima iesire de genul asta. In fine, in functie de cum o sa ne simtim probabil ca o sa vedem duminica, in cel mai rau caz ne bagam si noi in seama pe langa.

De mers vom merge cu cortul ca ne-am trezit la spartul targului so tough karma, ce sa zic. :)) La trusa de prima ajutor si eu ma gandeam la ceva bandaje sterile + spirt nu alte minunatii mai ales ca nu vrem sa ne incarcam.

Multumesc mult pentru sfaturi.

@krazyeone

Multumesc de sugestie stiam de maraton insa nu sunt sigur daca e chiar recomandat avand in vedere ca suntem chiar la prima iesire de genul asta. In fine, in functie de cum o sa ne simtim probabil ca o sa vedem duminica, in cel mai rau caz ne bagam si noi in seama pe langa.

De mers vom merge cu cortul ca ne-am trezit la spartul targului so tough karma, ce sa zic. :)) La trusa de prima ajutor si eu ma gandeam la ceva bandaje sterile + spirt nu alte minunatii mai ales ca nu vrem sa ne incarcam.

Multumesc mult pentru sfaturi.

Crezi ca eu am mai iesit la munte cu bicicleta? :), cat de rau poate sa fie 40 km ? :)

Marcajele raman asa ca puteti baga pe langa

• Upvote 1

De mers vom merge cu cortul

In acest caz se cam impun portbagaje la bicicleta (pe langa cort mai trebuie saltea si sac de dormit - si la acestea se mai adauga haine, alimente, apa, etc.). Mersul pe bicicleta cu rucsac greu in spate nu e deloc placut. Eu as zice ca limita maxima a greutatii carate in spate pe bicicleta (cat de cat confortabil) ar fi de circa 5 kg (inclusiv rucsacul).

In acest caz se cam impun portbagaje la bicicleta (pe langa cort mai trebuie saltea si sac de dormit - si la acestea se mai adauga haine, alimente, apa, etc.). Mersul pe bicicleta cu rucsac greu in spate nu e deloc placut. Eu as zice ca limita maxima a greutatii carate in spate pe bicicleta (cat de cat confortabil) ar fi de circa 5 kg (inclusiv rucsacul).

Alimente nu vom lua decat strictul necesar (ceva sandwitch-uri si niste dulcegarii in caz ca avem nevoie ) in rest o sa ne bazam pe cabana. Calatoria va fi de doua zile (sambata si duminica) deci nici foarte multe haine nu vom lua. Ideea cu portbagajul nu este insa rea. Ceva sugestii in materie de port bagaje?